czy-podlewanie-trawnika-to-marnowanie-wody
Artykuly

Czy podlewanie trawnika to marnowanie wody?

Podlewanie roślin to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Poszczególne ich gatunki różnią się wymaganiami w tym zakresie, ale każdy z nich potrzebuje wody, aby rosnąć i się rozwijać. Dlatego trudno zgodzić się z twierdzeniem, że podlewanie trawnika to marnowanie wody. Faktem jest, że czynność tę można wykonywać w mniej lub bardziej efektywny sposób. W tym artykule omawiamy popularne błędy podczas nawadniania oraz wskazujemy, jak podlewać trawnik w wydajny sposób.

Błędy podczas podlewania

Piękny i zielony trawnik jest marzeniem każdego właściciela ogrodu. Warunki hydrologiczne w Polsce najczęściej nie ułatwiają tego zadania. Lato to okres, gdy rośliny intensywnie rosną, a zarazem opady atmosferyczne są na najniższym poziomie. Dlatego aby utrzymać ogród i trawnik w nienagannym stanie podczas letnich upałów, nawadnianie jest niezbędne.

Czynność ta może wydawać się prosta, jednak łatwo jest popełnić błędy podczas podlewania, które nie tylko przyczynia się do marnowania wody, lecz także może negatywnie wpływać na stan roślin.

  • Podlewanie ogrodu w pełnym słońcu – jest nieefektywne i szkodliwe dla roślin. Podlewanie w pełnym słońcu powoduje znaczne marnowanie wody, która wyparowuje zamiast wchłaniać się w glebę. Ponadto woda zgromadzona na liściach tworzy soczewkę świetlną, a ta parzy rośliny.
  • Krótkie i częste podlewanie – trawnik potrzebuje długiego nawadniania, aby woda zdążyła wsiąknąć głęboko w glebę. Dlatego lepiej wykonać długie podlewanie co kilka dni niż codzienne nawadnianie przez kilkanaście minut.
  • Używanie niewydajnego sprzętu do nawadniania – przenośne zraszacze podłączone do wężów ogrodowych to rozwiązanie, które sprawdzi się jedynie w niewielkich ogrodach. Nawadnianie większych areałów jest nie tylko czasochłonne, lecz także mało wydajne.
  • Jednoczesne nawadnianie roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę – każda roślina potrzebuje wody. Jednak zapotrzebowanie poszczególnych odmian na nią może być różne. Długotrwałe podlewanie mniej wymagających roślin to nie tylko marnowanie wody – zbyt obfite nawadnianie może być dla niektórych gatunków szkodliwe.
  • Niewłaściwe ustawienia systemu nawadniania – automatyczny system nawadniania to najbardziej komfortowe rozwiązanie. Aby jednocześnie było najbardziej wydajnym, należy właściwie ustawić urządzenia wchodzące w skład systemu. Zraszacze ustawione na podjazd, ulicę lub elewację domu to klasyczne marnowanie wody.

Jak podlewać ogród i nie marnować wody?

Unikanie wskazanych powyżej błędów pozwala wydajnie podlewać ogród i nie marnować wody. Pamiętaj też o tym, aby dopasować system nawadniający do powierzchni ogrodu. Rozwiązania oparte o urządzenia podłączone do wężów ogrodowych sprawdzą się tylko w niewielkich ogrodach. Ręczne podlewanie roślin warto rozważyć jedynie w przypadku nowych nasadzeń.

Automatyczny system nawadniania to nowoczesna i wydajna alternatywa. Początkowo może wydawać się kosztowna, ale pamiętajmy, że niesie za sobą oszczędności wody oraz znacznie wyższy poziomu komfortu codziennego użytkowania. Zraszacze należy dopasować do roślin zasadzonych w Twoim ogrodzie. Popularnym i wydajnym rozwiązanie jest stosowanie zraszaczy wynurzalnych – urządzenia wysuwają się tylko na czas podlewania, a przez pozostały czas są schowane w ziemi. Dzięki temu nie stanowią przeszkód podczas rekreacyjnego korzystania z trawnika. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł z naszego bloga, w którym nasi specjaliści wskazują, jakie zraszacze do trawnika wybrać.

Zróżnicowane zapotrzebowanie roślin na wodę sprawia, że właściwe nawadnianie może być problematyczne. Warto dopasować elementy systemu nawadniania do nasadzeń na ogrodzie. Zraszacze nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem. W przypadku roślin rosnących w rabatach lub rzędach lepiej sprawdzą się linie kroplujące oraz mikrozraszacze. Urządzenia ta stanowią wartościowe uzupełnienie automatycznych systemów nawadniania, dzięki któremu unikniesz marnowania wody. Na naszym blogu znajdziesz artykuł, w którym wskazujemy zalety stosowania mikrozraszaczy w nawadnianiu.

Co wpływa na wydajność systemu nawadniania?

Systemy automatycznego podlewania wymagają odpowiednich ustawień. Dzięki temu proces nawadniania przebiegnie wydajnie i komfortowo. Ustaw zraszacze tak, aby podlewały wybrane sekcje Twojego ogrodu. Na etapie projektowania możesz wybrać ich lokalizacje zgodnie z planowanymi nasadzeniami. Po zamontowaniu systemu nawadniania możesz regulować kąt pracy zraszaczy. Pozwoli Ci to skierować strumień wody we właściwe miejsca Twojego ogrodu.

Nowoczesne systemy nawadniania mogą być wyposażone w szereg czujników elektronicznych, które nie tylko regulują pracę systemu, lecz także pozwalają podlewać ogród w najwydajniejszy sposób. Programator czasowy pozwala ustawić czas podlewania tak, aby system pracował rano lub po zmierzchu, czyli w okresach największej wydajności wsiąkania wody w glebę. Z kolei czujnik deszczu sprawdza poziom wilgotności gleby i nie uruchomi systemu nawadniania, jeśli niedawno miały miejsce opady atmosferyczne. Do kluczowych czynników wpływających na wydajność nawadniania należy też szczelność całego systemu. Aby dowiedzieć się więcej na temat uszczelniania systemów nawadniania, wejdź na nasz blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.