Artykuly

Jak odpowiednio rozmieścić zraszacze w ogrodzie?

System nawadniania ogrodu będzie działał efektywnie tylko wtedy, gdy zostanie dobrze zaplanowany. Kluczowe jest odpowiednie rozmieszczenie zraszaczy – powinny dostarczać taką ilość wody, jakiej potrzebują poszczególne gatunki roślin, a jednocześnie nie zwilżać alejek. Jak rozmieścić zraszacze w ogrodzie?

Od czego zacząć, czyli podstawowe parametry

Przed wyborem konkretnych zraszaczy ogrodowych i zaplanowaniem ich rozmieszczania należy poznać podstawowe parametry źródła wody, czyli ciśnienie i przepływ (wydajność). Jak to zrobić? O ciśnienie wody najprościej zapytać w przedsiębiorstwie wodociągowym, a przepływ sprawdzić na rachunku za wodę. Można też dokonać pomiarów za pomocą manometru.

Ciśnienie wody, które umożliwi zraszaczom wynurzalnym wysunięcie się, to minimum 2,5 bara. Kiedy jest ono zbyt wysokie (przekracza 4–6 bar, dokładną wartość poznasz z instrukcji producenta), musisz zastosować regulator ciśnienia. Przy zbyt niskim poziomie pomocna staje się instalacja pompy ogrodowej.

Wydajność, która zapewni sprawne działanie systemu nawadniania, zależy od typu zraszacza. Najmniejsze wymagają przepływu ok. 100 l/h.

Kiedy podstawowe parametry źródła wody są znane, możesz przygotować plan ogrodu. Na rysunku warto zaznaczyć wszystkie kompozycje (krzewy, rabaty), altany, place zabaw oraz alejki i ścieżki. Następnie konieczne będzie podzielenie obszaru, który ma być zraszany na sekcje – im bardziej regularne kształty będą miały, tym lepiej. 

Ile zraszaczy powinno pojawić się w jednej sekcji? Z reguły za optymalną liczbę przyjmuje się od 3 do 5 zraszaczy.

Podstawowe zasady rozmieszczania zraszaczy

Istnieje kilka podstawowych zasad, które będą pomocne przy projektowaniu układu zraszaczy w ogrodzie. 

Wielu projektantów rozmieszczanie zraszaczy rozpoczyna od obszaru przy ogrodzeniu i narożników działki. W narożnikach zwykle instaluje się zraszacze o regulowanym zasięgu – zwykle konieczny jest zasięg 90° (w przypadku zewnętrznych narożników zakres ten może być większy i wynieść nawet 270°). Wzdłuż ogrodzenia powinny natomiast znaleźć się zraszacze o zasięgu 180°. 

Możliwe jest także projektowanie rozmieszczenia zraszaczy od ustalenia miejsca montażu zraszaczy rotacyjnych (o ile ich montaż jest przewidziany). Po wyznaczeniu ich położenia jako uzupełnienie dobierane jest miejsce instalacji zraszaczy przy ogrodzeniu i w narożnikach działki (tutaj zwykle umieszczane są zraszacze statyczne).

Na łukach świetnie sprawdza się montaż zraszaczy o regulowanym zasięgu. Jeśli konieczne jest podlewanie podłużnego fragmentu terenu, warto rozważyć zastosowanie zraszacza wahadłowego lub linii kroplującej. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane przy żywopłotach, szpalerach roślin lub na rabatach.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Optymalnie zaprojektowany system nawadniania ogrodu zakłada, że w jednej sekcji umieszczone zostaną zraszacze o dobranych do siebie dyszach i podobnym poziomie zużycia wody. Nie łączy się też raczej (w obrębie jednej sekcji) zraszaczy opadowych i rotacyjnych albo zraszaczy i linii kroplujących.

Jak dobierać zraszacze?

Na rynku dostępnych jest kilka popularnych typów zraszaczy. Przy wyborze optymalnego rozwiązania zawsze trzeba wziąć pod uwagę wielkość i kształt terenu, wymagania poszczególnych gatunków roślin oraz istniejące możliwości instalacyjne.

  • Pojedynczy zraszacz ma określony zasięg (od 1,5 do nawet 35 m). Nawadnia obszar o regularnym kształcie: najczęściej kwadratu, prostokąta lub koła. Wybierając zraszacz nawilżający obszar 360°, warto wybrać taki, który umożliwi regulację zakresu padania wody. Możliwe będzie wówczas nawodnienie nie tylko obszaru koła, ale też jego połowy lub ćwierci (180° lub 90°).
  • Ważnym parametrem jest siła strumienia wody oraz możliwość jej regulacji. Rabaty kwiatowe wymagają zwykle delikatnego strumienia o niedużej sile. Trawnik można zaś podlewać m.in. przy użyciu zraszacza pulsacyjnego o większej mocy.

Odpowiednio zaprojektowany system nawadniana pozwala zaoszczędzić wodę oraz czas przeznaczony na podlewanie roślin. Jednocześnie zapewnia poszczególnym gatunkom optymalne warunki wzrostu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się doskonale nawodnionym i po prostu pięknym terenem.

Sprawdź również:

JAK CHRONIĆ ROŚLINY PRZED UPAŁEM I SUSZĄ? >> Przejdź do czytania >>

NADMIERNE NAWODNIENIE – JAK GO UNIKNĄĆ? >> Przejdź do czytania >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *