podlewanie-reczne-ogrodu-w-co-sie-zaopatrzyc
Artykuly

Podlewanie ręczne ogrodu — w co się zaopatrzyć?

Nawadnianie ogrodu to podstawowa czynność pielęgnacyjna, której wymagają Twoje rośliny. Tylko dzięki wodzie mogą rosnąć i zdrowo się rozwijać. Zapewnienie odpowiedniego źródła wody jest tutaj kluczowe. Jednym z popularnych rozwiązań jest podlewanie ręczne ogrodu. W co się zaopatrzyć, aby proces ten przebiegł wydajnie i wygodnie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czy podlewanie ręczne ogrodu może być łatwe i przyjemne?

Chcesz, aby podlewanie ręczne ogrodu było wydajne i komfortowe? Zacznij od wyboru właściwych urządzeń. Wysokiej jakości produkty zapewnią nie tylko ładny wygląd oraz odpowiedni wzrost roślin. Dzięki akcesoriom do podlewania ręcznego ogrodu pochodzącym od renomowanych marek zyskasz też wygodę podczas wykonywania tej ważnej czynności.

Podlewanie ręczne ogrodu pozwala dokładnie i skutecznie nawodnić jego wybrany fragment albo cały areał roślin. W przypadku dużych upraw lub trawników podlewanie ręczne ogrodu może być zbyt czasochłonną czynnością. Gdy już zainstalujesz wybrane akcesoria do nawadniania i chcesz stosować je w tym samym miejscu, to dobrym rozwiązaniem jest zakup sterowników bateryjnych nakranowych. W połączeniu z innymi produktami do podlewania ręcznego ogrodów pozwolą Ci w pewnym stopniu zautomatyzować ten proces.

Jeśli masz niewielki ogródek lub uprawiasz rośliny wymagające specjalnych warunków, to podlewanie ręczne ogrodu stanowi odpowiednie rozwiązanie. Akcesoria do nawadniania mogą pełnić też inne role, gdy nie pełnią swojej podstawowej funkcji. Wydajne zraszacze mogą tworzyć przyjemną mgiełkę podczas upałów, a nawet służyć za ogrodowy prysznic.

Szukasz niezawodnych i niedrogich urządzeń do podlewania ręcznego ogrodu? Sprawdź już teraz kompleksową ofertę naszego sklepu.

Do podlewania ręcznego ogrodu konieczny jest wąż ogrodowy. Jak wybrać właściwy?

Wydajne podlewanie ręczne ogrodu bez odpowiedniego węża jest niemożliwe. Pomimo prostej i uniwersalnej konstrukcji, nie należy bagatelizować wyboru tego produktu. Nie jest prawdą, że wszystkie węże ogrodowe są takie same. Jedynie produkt o wysokiej trwałości i elastyczności dobrze sprawdzi się podczas codziennego podlewania ręcznego ogrodu. Węże ogrodowe nie należą do drogich produktów, więc w ich przypadku szukanie oszczędności na siłę nie ma większego sensu.

Zanim wybierzesz wąż do podlewania ręcznego ogrodu, dopasuj jego średnicę do nakładki na kran oraz złączek. Popularne węże ogrodowe mają średnicę:

  • ½ cala — zazwyczaj tańsze w zakupie, ale oferują mniejszą przepustowość,
  • ¾ cala — nieco droższe w zakupie, ale zapewniają większą przepustowość wody.

Jeśli kupujesz wąż ogrodowy i akcesoria w tym samym czasie, to dopasuj jego przepustowość do potrzeb Twojego ogrodu oraz wydajności ujęcia wody. Z kolei, gdy masz już np. złączki albo inne akcesoria, to przed zakupem warto upewnić się, czy Twój nowy wąż ogrodowy będzie do nich pasować.

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących wyboru wężów ogrodowych znajdziesz na naszym blogu.

Jak sprawić, by podlewanie ręczne ogrodu było ekonomiczne?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zaoszczędzić sporo wody podczas podlewania ręcznego ogrodu i nie tylko. Najlepszą porą nawadniania jest wczesny poranek lub późny wieczór. Wczesna pora jest korzystna, ponieważ słońce jest jeszcze nisko. Natomiast wieczorem najlepiej podlewać ogród dopiero po zachodzie słońca. Niższa temperatura i brak promieni słonecznych pozwalają zaoszczędzić nawet 20% wody użytej do nawadniania (nie odparuje przed wsiąknięciem w glebę).

Nie chcesz płacić wysokich rachunków za wodę? Dowolny dach na terenie Twojej nieruchomości może stać się źródłem darmowej wody, którą łatwo wykorzystasz do nawadniania. Wystarczy, że system rynien podłączysz do zbiornika. Tym sposobem woda, którą zbierzesz podczas deszczu, w dowolnym momencie może służyć do nawadniania Twojego ogrodu.

Skorzystaj z długoletniej wiedzy naszych ekspertów do spraw podlewania, aby ekonomicznie podlewać ogród. Wystarczy, że przeczytasz artykuł, w którym opisaliśmy 5 sposobów na oszczędne nawadnianie ogrodu.

Alternatywą dla ręcznego podlewania ogrodu jest automatyczny system nawadniania

Podlewanie ręczne ogrodu jest precyzyjne, ale wymaga poświęcenia czasu. Jeśli nie chcesz albo nie masz czasu ręcznie podlewać roślin na Twoim ogrodzie, to rozwiązaniem jest instalacja automatycznego systemu nawadniania.

Nowoczesne systemy automatycznego podlewania zapewniają optymalne warunki hydrologiczne. Cena zakupu i instalacji to koszt, jaki należy ponieść, aby zautomatyzować nawadnianie w ogrodzie. Wydajne systemy tego typu podlewają rośliny według ustawień. Tym sposobem możesz wskazać parametry pracy systemu, który następnie całą pracę wykona za Ciebie.

Nawadnianie dużych ogrodów lub areałów uprawnych z użyciem systemu podlewania znacznie ułatwia pracę. Właściciele mniejszych ogrodów powinni sami ocenić, ile czasu poświęcają na podlewanie ręczne ogrodu. Wtedy przekonają się, które rozwiązanie jest dla nich korzystniejsze.

Jakie jeszcze korzyści będziesz mieć z automatycznych systemów nawadniania? Przeczytaj tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *