Artykuly

Jakie zraszacze do trawnika wybrać?

Chcesz, aby trawa wokół Twojego domu była soczyście zielona, bujna i zdrowa? Zacznij od właściwego i odpowiednio częstego nawadniania terenu! Podlewanie ułatwią Ci dopasowane do Twojego trawnika zraszacze.

Ręczne i przenośne zraszacze ogrodowe

Najprostszym (i najbardziej ekonomicznym) rozwiązaniem jest wybór zraszacza ręcznego lub jednego z modeli przenośnych.

Ręczne zraszacze ogrodowe do nawadniania niewielkich trawników

Zraszacze ręczne to po prostu zakładane na wąż ogrodowy końcówki. Są niedrogie, jednak w czasie podlewania będziesz musiał przez cały czas trzymać je w dłoni. Podlewanie trawnika zraszaczem ręcznym jest też czasochłonne: już właściwe nawodnienie powierzchni 50 m2 wymaga poświęcenia ok. 15–20 minut! Właśnie dlatego zraszacz ręczny sprawdza się dobrze jedynie w 2 sytuacjach: kiedy planujesz podlewanie niewielkich powierzchni albo dosiewanie trawy. Strumień wody ze zraszacza ręcznego jest bardzo dobrym sposobem na wpłukanie nasion w szczeliny. 

Zraszacze przenośne, z którymi oszczędzisz czas

Wśród zraszaczy przenośnych możesz wybierać spośród modeli wahadłowych, rotacyjnych i pulsacyjnych. Ich cechą wspólną jest konieczność podłączania do węża ogrodowego. Wykorzystując zraszacze przenośne, możesz stworzyć naziemny system nawadniania, który sprawdzi się zwłaszcza podczas podlewania większych powierzchni. 

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje zraszaczy przenośnych?

  • Zraszacze wahadłowe sprawdzają się przy podlewaniu wąskich, prostokątnych powierzchni. Większość modeli wyrzuca wodę w postaci delikatnych strug lub mgiełki. Jeśli zamierzasz podlewać trawnik również przy silnym wietrze, powinieneś zdecydować się na wybór zraszacza pulsacyjnego. Silny, jednorodny strumień wody pojawiający się przy korzystaniu z modeli tego typu nie zmieni kierunku nawet przy wietrznej pogodzie. 
  • Zraszacze pulsacyjne oraz zraszacze rotacyjne nawadniają cały teren dookoła. Część modeli pozwala również na swobodne ustawianie kąta zraszania. Jeśli więc Twój trawnik ma regularny kształt (możesz też podzielić go na mniejsze strefy o regularnym kształcie), z pomocą kilku zraszaczy obrotowych podlejesz cały teren.

Zraszacze wynurzalne – rozwiązanie do dużych trawników

Jeśli nie masz ochoty codziennie rozstawiać zraszaczy przenośnych albo Twój trawnik zajmuje duży teren, warto zdecydować się na montaż zraszaczy wynurzalnych. Zraszacze tego typu są montowane na stałe – konieczne jest więc przekopanie ogrodu i ukrycie pod powierzchnią ziemi rur doprowadzających wodę. Pod wpływem ciśnienia wody ogrodowe zraszacze wynurzalne wysuwają się i podlewają trawnik. Po zakończeniu pracy chowają się, dzięki czemu nie utrudnią Ci koszenia trawy. Nie będą też stanowiły przeszkody podczas rekreacyjnego korzystania z trawnika (np. gry w piłkę nożną).

Zraszacze wynurzalne to część składowa automatycznych systemów nawadniania. Ich instalacja może okazać się sporą inwestycją. Będzie też wymagała sporo pracy, dlatego najlepiej, jeśli przeprowadzisz ją już w momencie zakładania trawnika. 

Korzyści, które osiągniesz dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, to m.in. oszczędność wody – zużyjesz jej dużo mniej niż podczas tradycyjnego podlewania. Zyskasz także możliwość zaprogramowania pory i czasu podlewania czy ilości wody, która ma zostać zużyta. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym trawnikiem nawet wtedy, gdy często wyjeżdżasz lub pracujesz do późna i raczej rzadko masz czas na prace ogrodowe.

Jakie zraszacze do trawnika powinieneś więc wybrać? Wszystko zależy od wielkości terenu, Twoich preferencji oraz możliwości. Jeśli nawadnianie trawnika sprawia Ci przyjemność i jest sposobem na odpoczynek, wybierz tradycyjne zraszacze ręczne. Nie wiesz, jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu? Sprawdź naszego bloga i dowiedz się więcej!

Szukasz niedrogiej metody, dzięki której trawnik zostanie podlany szybciej i bez większego udziału z Twojej strony? Rozstaw zraszacze powierzchniowe. A może nie masz czasu codziennie zajmować się trawnikiem albo zwyczajnie nie lubisz prac ogrodowych? W takiej sytuacji przemyśl instalację automatycznego nawadniania. Więcej o systemach nawadniania dowiesz się w naszym artykule pod tytułem „Jaki system nawadniania wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *