jak-dobrac-zestaw-hydroforowy-do-zasilenia-domu
Artykuly

Jak dobrać zestaw hydroforowy do zasilenia domu?

Właściciele domów jednorodzinnych bez dostępu do sieci wodociągowej mają kilka rozwiązań w kwestii zaopatrywania budynku w wodę. Najlepszym pomysłem jest własne ujęcie, którym może być studnia wiercona lub kręgowa. Inwestycja jednak nie kończy się wyłącznie na ujęciu. Studnia wymaga bowiem zautomatyzowania, czyli… odpowiedniego zestawu hydroforowego. Z uwagi na szeroki wybór tych produktów warto wiedzieć, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze hydroforu, z czego składa się zestaw i jak działa.

Jak wybrać zestaw hydroforowy?

Najlepszymi rozwiązaniami są zestawy hydroforowe pochodzące od zaufanych producentów, którzy od wielu lat istnieją na rynku, a do produkcji urządzeń wykorzystują własne, dobrze sprawdzone technologie. Jednak liczy się nie tylko marka. Jak wybrać zestaw hydroforowy, aby dobrze spełniał swoje zadanie? Istotnych jest kilka ważnych kwestii, między innymi parametry źródła, z którego będzie czerpana woda. Mowa tu o jego wydajności oraz głębokości lustra wody. Zestaw hydroforowy należy dopasować również do zapotrzebowania (liczby) użytkowników, ale także odległości źródła od budynku. 

W przypadku tradycyjnych studni kopanych, zwanych kręgowymi, i poziomu lustra wody zlokalizowanego nie głębiej niż 8 metrów, do wyboru są zestawy hydroforowe bazujące na pompach ssących oraz pompach głębinowych. Z kolei w przypadku gdy lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów, wyłącznym rozwiązaniem jest pompa głębinowa. Istotnym kryterium wyboru tego urządzenia jest średnica studni. Przy wartości wynoszącej co najmniej 60 milimetrów i wierconych studniach głębinowych do wyboru są dwa rozwiązania – pompa głębinowa lub ssąca. W przypadku odwiertów o średnicy wynoszącej 4 centymetry lub mniejszej należy zastosować pompę ssącą.

Jak wybrać zestaw hydroforowy? Inne ważne parametry oraz kryteria

Wybierając zestaw hydroforowy, istotna jest wysokość, na jaką woda będzie musiała zostać wyniesiona. Urządzenia te różnią się tym parametrem, dlatego podczas dokonywania decyzji konieczne jest zwrócenie na niego uwagi. W przypadku wątpliwości najlepiej zadać pytanie sprzedającemu lub producentowi. 

Niemniej ważne jest też ustalenie odległości między ujęciem a hydroforem. Wydajność pompy znacząco się zmniejsza, jeśli odległość ta będzie zbyt duża. Aby zapewnić urządzeniu efektywną pracę, nie powinna przekraczać 20 metrów.

Kolejnym kryterium wyboru zestawu hydroforowego jest wydajność pompy hydroforowej. I w tym miejscu ważna uwaga – nawet najmocniejsza pompa dostępna na rynku nie musi oznaczać lepszej wydajności. Zbyt mocne urządzenie względem wydajności ujęcia zagraża zerwaniem lustra wody, pracą na sucho, a w konsekwencji uszkodzeniem pompy.

Przeczytaj także: Jak działa hydrofor?

Jaki zestaw hydroforowy wybrać?

Ogromnym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami cieszą się zestawy hydroforowe marki Gardena. Nie bez powodu urządzenia tego producenta mają świetne oceny, gdyż są trwałe, funkcjonalne i uniwersalne, jeśli chodzi o zastosowanie. Można wykorzystać je do nawadniania ogrodów, działek oraz pól uprawnych, ale również zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych. 

Przykładem zestawu hydroforowego o znakomitej funkcjonalności jest model 3000/4 ECO (1753) GARDENA. Jego moc wynosi 650 W, a wydajność 2 800 l/h. Z parametrów tych łatwo wywnioskować, że urządzenie to jest w swojej klasie wyjątkowo energooszczędne. Może rozprowadzać wodę z różnych zbiorników – na przykład tych, w których gromadzi się deszczówkę, cystern oraz studni. Jest uniwersalne, gdyż nadaje się zarówno do użytkowania w gospodarstwach domowych, jak i nawadniania ogrodów. Działa automatycznie, samodzielnie załącza się i wyłącza.

Ponadto na uwagę zasługuje tryb eco, dający możliwość pozyskania aż 15% oszczędności energii. Ma pojemność 24 litrów. Aż przez 5 lat nie wymaga prac konserwacyjnych, takich jak uzupełnianie powietrza czy wymiana membrany. Zostało wyposażone w filtr wstępny zapobiegający przedostawaniu się piasku, kamieni oraz innych drobnych zanieczyszczeń do wody. Całość wykonana z wysokiej jakości materiałów jest odporna na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Zalety zestawów hydroforowych

Bardzo ważną zaletą, która decyduje o popularności zestawów hydroforowych, jest ich kompletność. W ramach jednego produktu klienci otrzymują wszystko, co jest niezbędne do czerpania wody z własnego ujęcia. Są to elementy kompatybilne, efektywnie ze sobą współpracujące. Równie ważny jest łatwy i niezajmujący dużo czasu montaż, ale także prosta i niemal bezobsługowa eksploatacja. Niejedna osoba doceniła również fakt, że zestawy hydroforowe wyróżniają się atrakcyjnymi cenami w porównaniu z kosztami innych rozwiązań dotyczących poboru wody z własnego ujęcia.

Niemniej ważna jest także kompaktowa konstrukcja hydroforu. Zestaw nie zajmuje dużo miejsca – powodzeniem zmieści się nawet w małym garażu czy przydomowej kotłowni. Szerokie spektrum wyboru z uwagi na parametry zestawów hydroforowych to kolejna zaleta. Znalezienie modelu odpowiadającego potrzebom budynków jednorodzinnych, przedsiębiorstw, obiektów użyteczności publicznej czy wreszcie rozbudowanych systemów nawadniających nie stanowi zatem najmniejszego problemu.

Może cię zainteresować: Jak działa zbiornik hydroforowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *