sterownik nawadniania wifi hydrawise
Artykuly

Jak sterować nawadnianiem?

W ostatnich latach nawadnianie upraw stało się bezwzględną potrzebą. Dzięki temu ogrody można utrzymać w satysfakcjonującej kondycji, a w konsekwencji uzyskać dobre plony z upraw.  Należy przy tym jednak oszczędzać wodę – konieczność ta wynika z postępujących, niekorzystnych zmian klimatycznych i ograniczonej ilości zasobów pozostałych do naszej dyspozycji. Jednym ze sposobów na to, by oszczędnie gospodarować wodą, jest stosowanie sterowników zarządzania podlewaniem roślin do nawadniania

Czym są sterowniki nawadniania?

Sterowniki nawadniania to urządzenia pozwalające na precyzyjne sterowanie podażą wody do urządzeń podlewających, takich jak zraszacze ogrodowe czy nawodnienie kropelkowe. Pozwalają one na zaprogramowanie startu pracy urządzenia i czasu, w jakim prowadzone jest nawadnianie. Ustawienia powinny być takie, żeby zapewnić wystarczającą ilość wody do tego, by przesiąkła ona na głębokość 20-30 cm – czyli taką, na jakiej zlokalizowana jest większość efektywnie pobierających wodę korzeni roślin. W przypadku bardzo przepuszczalnych gleb piaszczystych lepiej jest ustawić częste włączanie wody na krótki czas. Do gleb ciężkich natomiast poleca się dłuższe, ale rzadsze okresy nawadniania. Dzięki temu można łatwo dostosować ilość dostarczanej wody potrzebnej dla prawidłowego wzrostu oraz rozwoju roślin wody, a jednocześnie racjonalizuje się jej zużycie, nie dopuszczając do strat – ani na skutek przepłynięcia wody w głębsze warstwy gleby, ani do jej niedoborów. W przypadku zraszaczy ogrodowych sterownik nawadniania warto ustawić w taki sposób, by podlewanie odbywało się godzinach porannych, kiedy powietrze nie jest jeszcze nagrzane. Ograniczone jest wówczas parowanie wody z gleby – krople z jednej strony nie spowodują oparzeń liści czy szoku termicznego, a z drugiej będą powoli schnąć, dzięki czemu ograniczone zostanie ryzyko rozwoju chorób grzybowych na roślinach.

W uprawach nawadnianych kropelkowo sterownik daje z kolei możliwość precyzyjnej podaży wody, co jest niezwykle ważne, chociażby w przypadku podlewania roślin znajdujących się w pojemnikach uprawowych czy w uprawach nawadnianych liniami kroplujacymi.

Przeczytaj także: Podlewanie trawnika w czasie upałów

Proste i tanie sterowniki nawadniania

Najprostsze urządzenia pozwalają na łatwe włączanie i wyłączanie nawodnienia o określonych godzinach. Często są to modele montowane bezpośrednio na kran – zarówno mechaniczne (np. Gardena 1169), jak i elektroniczne (np. Gardena Easy Plus). Pozwalają one na zasilanie jednego automatu, takiego jak przykładowo zraszacz rotacyjny lub też całej linii nawodnieniowej, obejmującej małe, podlewające zraszacze ogrodowe – np. warzywniak albo trawnik. Nakranowe sterowniki elektroniczne nierzadko zasilane są z baterii, dzięki czemu można je instalować w miejscach, w których nie ma doprowadzonych przewodów elektrycznych pozwalających na sterowanie pracą takich urządzeń.

Sprawdź również:

ELEKTROZAWORY – CO NALEŻY WIEDZIEĆ PRZED ICH ZAKUPEM?
CZY WARTO KUPIĆ ROBOTA KOSZĄCEGO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *