wertykulacja-trawy
Artykuly

Wertykulacja trawy – najważniejsze informacje

Wertykulacja trawy to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych ogrodu. Bez prawidłowo wykonanej wertykulacji trawnik nie zostanie odpowiednio pobudzony do intensywnego wzrostu po zimowej stagnacji. Zastanawiasz się, czym jest wertykulacja trawy? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Na czym polega wertykulacja trawy?

Wertykulacja jest obowiązkowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jeśli zależy Ci na ładnym i zdrowym trawniku. Na czym polega wertykulacja trawy? Proces sprowadza się do pionowego nacinania darni na głębokość sięgającą 30 mm. Stosuje się do tego metalowe ostrza. Dzięki zabiegowi wertykulacji gleba, na której rośnie trawnik, otrzymuje łatwiejszy dostęp do wody, powietrza i światła słonecznego.

Po wertykulacji trawa osiąga większe przyrosty, jest zdrowsza i ładniej wygląda. Dzieje się tak po usunięciu filcu, czyli najniższej warstwy trawnika, która jest mało widoczna. Pomimo tego jest szkodliwa dla trawy, ponieważ splątane części roślin, liści, mchu i patyków skutecznie ograniczają dostęp go gleby życiodajnych czynników wzrostu oraz rozwoju.

Woda dostarczona w odpowiednich ilościach zapewnia właściwe warunki do rozwoju. System automatycznego nawadniania sprawi, że podlewania będzie nie tylko wydajne, lecz także wygodne. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat automatycznych systemów nawadniania? Sprawdź ten artykuł z naszego bloga.

Kiedy wykonać wertykulację trawy?

Specjaliści z zakresu ogrodnictwa zalecają wykonywanie wertykulacji co najmniej raz do roku. Najlepszą porą jest zazwyczaj druga połowa kwietnia, kiedy dni są coraz dłuższe i słoneczniejsze. Wtedy też trawa zaczyna rosnąć po zimie. Przed przystąpieniem do czynności trawnik należy nisko skosić. Najlepiej, gdy przed rozpoczęciem wertykulacji trawnik jest wilgotny, ale nie może być mokry.

Dobrą praktyką jest wykonywanie wertykulacji także na jesień, pod koniec sezonu wegetacyjnego trawnika. Pozwala to przygotować murawę do zimy. Częstsze wykonywanie procesu wskazane jest szczególnie w miejscach, gdzie w wyniku czynników atmosferycznych trawa często zarasta mchem. W razie potrzeby należy usunąć mech przed wertykulacją, stosując oprysk siarczanem żelaza.

Jeśli chcesz cieszyć się ładnym trawnikiem, to nie możesz zapomnieć o odpowiednim nawożeniu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł o tym, jak prawidłowo nawozić trawnik.

Na czym polega wertykulacja trawy z wykorzystaniem narzędzi?

Wertykulacja jest kilkuetapowym procesem, który można wykonywać tylko i wyłącznie na trawnikach kiełkujących co najmniej od roku. Trawa musi być odpowiednio mocno ukorzeniona. Młode trawniki należy wertykulować na głębokość 5 mm.

W przypadku starszej i mocno ukorzenionej murawy głębokość wertykulacji może sięgać nawet 30 mm. Nie należy jednak od razu ciąć darni tak intensywnie. Najlepiej wpierw wykonać czynność na głębokości 10 mm, następnie 20 mm, a dopiero w ostatnim etapie zastosować największą głębokość. Pozwoli to skutecznie usunąć szkodliwy dla murawy filc.

Proces można wykonać z wykorzystaniem kilku typów urządzeń. Podstawowy rodzaj przyrządu to grabie ogrodnicze z nożami, które mogą być wyposażone w kółka po bokach. To urządzenie wymaga użycia sporej siły rąk i przeznaczone jest do trawników o mniejszej powierzchni. Ponadto ręczna wertykulacja nie daje możliwości dokładnego ustawienia głębokości wykonywanych nacięć.

Do wertykulacji większych trawników odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie wertykulatora mechanicznego, który z wyglądu jest zbliżony do kosiarki. Dostępne są urządzenia o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Modele zasilane prądem są cichsze i bardziej ekologiczne. Wertykulatory spalinowe generują większy hałas, ale zasięg ich pracy nie jest ograniczony długością kabla. Z tego powodu stanowią najlepsze rozwiązanie dla dużych trawników.

Zastosowanie wertykulatora mechanicznego pozwala wykonać czynność wydajniej i w krótszym czasie. Urządzenia do wertykulacji mechanicznej mają zazwyczaj regulację głębokości cięcia darni. Pozwala to precyzyjniej wykonać proces, co daje lepsze efekty i jest bezpieczniejsze dla murawy.

O czym pamiętać po wertykulacji trawy?

Gdy zakończysz wertykulację trawnika, to nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu jego powierzchni z resztek roślin. Czynność należy wykonać z użyciem grabi, a zebrane resztki najlepiej umieścić w worku na odpady organiczne. Składowanie ich w kompostowniku nie jest wskazane z uwagi na możliwość obecności zarodników szkodliwych grzybów.

Uprzątniętą murawę należy dosiać w odpowiedni sposób. Przed wysypaniem nasion najlepiej umieścić na darni cienką warstwę żyznej ziemi lub ewentualnie przysypać ziemią wysypane wcześniej nasiona. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich nawozów, a także o intensywnym podlewaniu.Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat nawadniania trawnika, przeczytaj ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *