podlewanie-trawnika-w-czasie-upalow
Artykuly

Podlewanie trawnika w czasie upałów

Lato to najbardziej wyczekiwana pora roku dla wielu osób. Również dla roślin jest to wyjątkowy okres, ponieważ osiągają wtedy największe wzrosty. Lejący się z nieba żar i brak opadów nie stanowią jednak idealnych warunków do rozwoju roślin. Jak podlewać ogród latem? W upalnych warunkach najważniejszy jest wydajny i skuteczny system nawadniania.

Jak podlewać ogród latem? Dwa sprawdzone sposoby

Gorąca, słoneczna pogoda to dla wielu osób wymarzona aura na urlop. Rośliny również potrzebują promieni słońca, aby rosnąć i się rozwijać. Gdy zabraknie deszczu przez dłuższy czas, to upalna pogoda potrafi dać im się we znaki. Jak podlewać ogród latem, aby trawnik i pozostałe rośliny nie nosiły znamion braku wody?

Istnieją dwa rozwiązania, które pozwalają skutecznie podlewać ogród latem:

  • ręczne nawadnianie przy użyciu węży, zraszaczy bądź innych akcesoriów,
  • automatyczne nawadnianie z wykorzystaniem systemu regulowanych zraszaczy.

Każda z powyższych opcji pozwala skutecznie podlewać ogród latem. Automatyczny sposób nawadniania oraz ręczny korzystają ze zraszaczy, które odpowiadają za optymalną dystrybucję wody. Różnicą jest natomiast czas potrzebny do wykonania tej czynności oraz koszty związane z zakupem i instalacją wszystkich potrzebnych urządzeń.

Sprawdź tutaj: Jakie zraszacze do trawnika wybrać?

Jak podlewać ogród latem ręcznie?

Manualny sposób nawadniania pozwala bardzo precyzyjnie dystrybuować wodę. Podlewanie tego typu zalecane jest także dla świeżo zakładanych trawników. Silny strumień wody wtłacza ziarna w glebę, co ułatwia ich kiełkowanie. Warto też ręcznie podlewać ogród latem po dosianiu trawy.

Nawadnianie ręczne dużych trawników to czasochłonne zadanie. Właściwe podlanie 50 m2 może zająć nawet 20 minut. Jeśli Twój ogród ma sporą powierzchnię i chcesz manualnie go podlewać, to najlepiej jest kupić odpowiednią liczbę węży. Możesz podłączyć do nich przenośne zraszacze ogrodowe, które skutecznie nawodnią większe powierzchnie. Po zakończeniu pracy w jednej sekcji należy przenieść je w inne miejsce.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni wąż ogrodowy, to przeczytaj ten artykuł z naszego bloga. Znajdziesz tam wiele istotnych informacji na ich temat. Bez nich ręczne podlewanie ogrodu nie jest możliwe.

Jak podlewać ogród latem, używając systemu nawadniania?

Nowoczesne systemy automatycznego nawadniania są przystosowane do pracy w różnych warunkach. Jak podlewać ogród latem z użyciem tych systemów? Zaawansowane możliwości ustawień oraz czujniki badające poziom wilgotności pozwalają dopasować czas trwania i intensywność podlewanie do aktualnych potrzeb Twojego ogrodu. Dzięki temu Twój trawnik zostanie optymalnie nawodniony nawet podczas najsilniejszych upałów.

Zakup i instalacja automatycznego systemu nawadniania jest inwestycją, która wymaga poniesienia kosztów. Wbrew obiegowym opiniom cena systemu podlewania wcale nie jest wysoka. Ponadto korzystanie z tego rozwiązania pozwala wydajnie podlewać ogród o dowolnej powierzchni i jednocześnie ograniczyć zużycie wody. Zaoszczędzisz też czas potrzebny do ręcznego podlewania lub przestawiania przenośnych zraszaczy.

Najłatwiej zamontować system automatycznego nawadniania podczas zakładania nowego ogrodu. Pozwala to zaplanować kształt i rozmiar instalacji z uwzględnieniem wszystkich czynników, a roboty ziemne są prostsze, gdy nie ma jeszcze nasadzeń. Jeśli masz już nasadzenia i chcesz wydajnie podlewać ogród latem, to też nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować system nawadniania. Może wiązać się to z pewnymi ograniczeniami, ale dzięki fachowej wiedzy i bogatemu doświadczeniu naszych ekspertów wszystko jest możliwe.

Projekt systemu nawadniania możesz otrzymać kompletnie za darmo. Brzmi to nieprawdopodobnie? Nic z tych rzeczy! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj artykuł o naszych darmowych projektach systemów nawadniania.

Jak podlewać ogród latem w ekonomiczny i wydajny sposób?

Niezależnie od wybranego przez Ciebie sposobu nawadniania, warto poznać praktyczne wskazówki dotyczące wykonywania tej czynności. Dostarczenie odpowiednich ilości wody jest niezbędne, aby Twój trawnik i ogród mógł rosnąć i ładnie wyglądać nawet podczas letnich upałów.

Wybierz właściwą porę podlewania ogrodu. Roślin nie należy nawadniać w pełnym słońcu. Podczas letnich dni słońca zazwyczaj nie brakuje. Woda znajdująca się na liściach tworzy soczewkę, która intensywnie skupia światło słoneczne. Może to powodować nawet przypalenie darni. Podlewanie, gdy słońce jest wysoko, spowoduje ponadto bardzo duże odparowanie wody, które może sięgać nawet 30-40%. Woda, zamiast trafić do korzeni roślin, wyparuje z powrotem do atmosfery.

Według wielu ekspertów najlepszą porą, aby podlewać ogród latem, jest wczesny ranek albo późny wieczór, najlepiej już po zachodzie słońca. Nie dochodzi wtedy do uszkodzeń roślin, a woda trafia do korzeni, zamiast intensywnie parować.

Przeczytaj także: Czym podlewać ogrody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *