kiedy-aerowac-trawnik
Artykuly

Kiedy aerować trawnik i co to właściwie znaczy?

Zielony, gęsty i bujny trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Samo podlewanie, choć jest niezbędne dla wzrostu i rozwoju roślin, nie wystarczy do utrzymania trawnika w nienagannym stanie. W tym celu należy wykonać m.in. aerację. Kiedy robić aerację trawnika? Jakie jeszcze czynności pielęgnacyjne należy wykonać? Odpowiadamy w tym artykule.

Czym jest aeracja trawnika?

Aeracja, podobnie jak wertykulacja, należy do kluczowych czynności pielęgnacyjnych, jakich wymaga trawnik. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni na różną głębokość przy pomocy specjalnych grabi lub wertykulatora mechanicznego. Odwiedź naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat wertykulacji trawy.

Czym jest z kolei aeracja trawnika? Jest to zabieg ogrodniczy, który ma na celu napowietrzenie, rozluźnienie oraz poprawienie struktury gleby. Efektem tej czynności mechanicznej jest rozdrobnienie gleby, na której rośnie trawnik. Dzięki temu woda oraz nawozy mogą łatwiej wnikać do korzeni trawy.

Aeracja poprawia możliwości regeneracyjne trawy. Gęsta i wyrównana darń staje się bardziej odporna na deptanie. Odpowiednio przeprowadzona aeracja zwiększa elastyczność trawnika oraz masę korzeniową murawy. Dzięki aeracji trawa pobudza się także do wzrostu, co jest kluczowe dla ładnego wyglądu trawnika.

Jak i kiedy robić aerację trawnika?

Proces aeracji trawnika polega na nakłuwaniu murawy na głębokość od 3 do 10 cm. Aeracja powierzchniowa na głębokość 3-4 cm zalecana jest w przypadku młodych trawników, które mają 2-3 lata. Aeracja wgłębna wymaga nakłuwania trawnika a głębokość 8-10 cm i stosowana jest na starszych murawach. Liczba nakłuć zależy od rodzaju podłoża. Jeśli na Twoim trawniku występuje lekkie podłoże, wystarczy wykonać 120 nakłuć na 1 m2. W przypadku ciężkiego podłoża zaleca się wykonanie 180 nakłuć na 1 m2.

Do aeracji potrzebne są specjalne narzędzia ogrodowe. Podobnie jak w przypadku wertykulacji ich dobór zależy od powierzchni trawnika. Niewielkie murawy można aerować z wykorzystaniem wideł, specjalnych butów wyposażonych w kolce, a także walców z kolcami. Aeracja trawników o dużej powierzchni z wykorzystaniem tych narzędzi jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Dlatego do skutecznej i wydajnej aeracji rozległych muraw najlepiej wykorzystać specjalistyczny sprzęt.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z uniwersalnych urządzeń ogrodniczych, które pełnią funkcję wertykulacji i aeracji. Produkty tego typu mają różną szerokość pracy i mogą mieć silniki elektryczne (zasilane kablem lub akumulatorem) albo spalinowe. Aby zamienić wertykulator w aerator, zazwyczaj wystarczy w miejsce wału przeznaczonego do wertykulacji zamontować urządzenie do aeracji, które wyposażone jest w inny typ noży.

Innym rozwiązaniem są specjalne noże do aeracji, które montuje się do kosiarek. Przed zakupem kosiarki należy sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość montażu noży. Wykonanie aeracji z użyciem nowoczesnych i wydajnych urządzeń znacznie ułatwia prace.

Kiedy robić aerację trawnika? Czynność najlepiej wykonać dwa razy do roku. Pierwszy raz wczesną wiosną, a powtórzyć późnym latem. Przed aeracją nie zapomnij o niskim skoszeniu trawnika oraz obfitym nawodnieniu. Korzyści dla trawnika wynikające z regularnej aeracji będą widoczne gołym okiem. Murawa stanie się gęsta, zielona i pozbawiona mchu oraz chwastów.

Jakie jeszcze czynności pielęgnacyjne trawnika należy wykonać?

Koszenie, wertykulowanie i aeracja sprawią, że Twój trawnik będzie zdrowy i gęsty. Poza wykonaniem tych czynności mechanicznych pamiętaj o nawożeniu. Dzięki dostarczeniu odpowiednich związków makroelementów i mikroelementów murawa trawnika będzie nienagannie wyglądać przez cały rok.

Do nawożenia trawnika możesz użyć uniwersalnych środków, takich jak np. Polifoska. Nawóz ten zapewni odpowiednią zawartość azotu w glebie, co jest kluczowe dla wzrostu i rozwoju trawnika. Do istotnych makroelementów zaliczają się także fosfor i potas. Skład nawozu warto dopasować nie tylko do roślin, lecz także do gleby. Pozwoli to uzyskać najlepsze rezultaty. Skorzystaj z artykułów umieszczonych na naszym blogu, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo nawozić trawnik.

Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu po wykonaniu aeracji trawnika

Podlewanie to najważniejsza czynność pielęgnacyjna, jakiej potrzebuje Twój trawnik. Bez wody rośliny nie mogą rosnąć i się rozwijać. Nawadnianie to nie tylko regularny proces, lecz także uzupełnienie opisanych powyżej sposobów na uzyskanie nieskazitelnego trawnika przed Twoim domem. Sposób podlewania należy dopasować do powierzchni ogrodu, a także zapotrzebowania na wodę zasadzonych roślin. Tylko w ten sposób będziesz mógł wydajnie i komfortowo nawadniać Twój ogród.

Nowoczesne systemy nawadniania oferują wiele możliwości, które można skutecznie dopasować do indywidualnych potrzeb. Istotnym czynnikiem jest wybór urządzeń do podlewania. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby łatwiej podjąć decyzję o wyborze zraszaczy czy linii kroplujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *