uszczelnienie-systemow-nawadniania
Artykuly

Uszczelnienie systemów nawadniania

Automatyczne systemy nawadniania zapewniają wysoki komfort użytkowanie, który idzie w parze z wydajnym i ekonomicznym podlewaniem Twojego ogrodu. Z biegiem czasu lub podczas prac ziemnych na ogrodzie może dojść do uszkodzenia jego elementów. Efektem mogą być nieszczelności w układzie nawadniania. W tym artykule podpowiemy Ci, jak uszczelnić system nawadniania.

Właściwe uszczelnienie systemów nawadniania na etapie montażu

Pierwszym etapem związanym z posiadaniem automatycznego systemu nawadniania jest projekt oraz montaż instalacji. Jedynie przemyślane zaprojektowanie zapewni Ci pełną satysfakcję i długą eksploatację systemu. Podobnie właściwe wykonanie instalacji pozwoli Ci na długi czas zapomnieć o konieczności uszczelniania systemu nawadniania.

Większość elementów składających się na automatyczne nawadnianie umieszczona jest w ziemi. Mowa tu o rurach, złączach, trójnikach, łącznikach oraz innych elementach, które zapewnią właściwą pracę układu. Wszystkie produkty instalowane są w specjalnie przygotowanych, równych rowkach o głębokości wynoszącej ok. 30 cm.

Na etapie montażu poszczególnych elementów należy zwrócić szczególną uwagę na łączenia występujące pomiędzy nimi. Właściwe uszczelnienie systemu nawadniania zapewni Ci długą eksploatację bez konieczności ingerencji w podziemne składniki instalacji. Aby to osiągnąć, należy dokładnie dociskać zaciski na połączeniu trójników, rur oraz łączeń. Po zakończonej instalacji systemu nawadniania pamiętaj o przepłukaniu oraz wykonaniu próby szczelności całego układu. Pozwoli Ci to wykryć ewentualne miejsca wymagające uszczelnienia systemu nawadniania, zanim zostaną zakopane pod ziemią.

Wymienić uszkodzone elementy, czy lepiej uszczelnić system nawadniania?

Wydajność Twojego systemu nawadniania nagle spadła? Pomimo normalnej pracy pompy ciśnienie w układzie podlewania jest niskie? Na terenie Twojego ogrodu nagle pojawiły się kałuże lub ziemia stała się miękka pomimo braku intensywnych opadów? Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia jakiegoś elementu instalacji i będziesz musiał wykonać uszczelnienie systemu nawadniania.

Zdarza się, że uszczelnienie systemu nawadniania konieczne jest z powodu naturalnego zużycia jego elementów. Częściej do nieszczelności dochodzi jednak w wyniku anomalii w układzie. Może być to nagły skok ciśnienia wody albo znaczny nacisk na któryś z elementów Twojego systemu nawadniania. W celu weryfikacji skali uszkodzeń oraz zaplanowania skutecznego uszczelnienia systemu nawadniania, najczęściej nie obędzie się bez konieczności przeprowadzenia robót ziemnych.

Postaraj się zlokalizować miejsce, w którym dochodzi do niekontrolowanego wycieku wody z Twojej instalacji i przystąp do delikatnego wykopania ziemi w tym miejscu. Rury zasilające w wodę automatyczny system nawadniania wykonane są z polietylenu, który zazwyczaj dobrze znosi spore obciążenia. Nie można jednak wykluczyć, że któraś z rur ulegnie pęknięciu. Klejenie pękniętej rury nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że układ pracuje pod dużym ciśnieniem, stąd bardzo prawdopodobne, że tego typu uszczelnienie systemu nawadniania nie sprawdzi się na długo.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowej rury, a następnie wymiana uszkodzonego elementu instalacji. Posiadamy w ofercie szeroki wybór rur do systemów nawadniania. Przejdź do kategorii, aby kupić rurę nawodnieniową dopasowaną do Twojej instalacji.

Przeczytaj także: Nawadnianie działki – kiedy warto zrezygnować z podlewania ręcznego?

Jak skutecznie uszczelnić system nawadniania uszkodzony w wyniku awarii?

Gdy sprawdziłeś stan rur nawodnieniowych w miejscu wycieku wody i nie stwierdziłeś ich uszkodzenia, to kolejnym etapem uszczelnienia systemu nawadniania jest weryfikacja stanu złączek, korków, trójników lub kolan znajdujących się w okolicy wycieku. Włącz Twój system nawadniania, aby dokładnie zaobserwować, w którym miejscu doszło do uszkodzenia.

W ten sposób ustalisz, czy do uszczelnienia systemu nawadniania wystarczy wymiana niewielkiej uszczelki, czy może doszło do uszkodzenia na którymś z łączeń. Złączki wykonane z tworzyw sztucznych w większości posiadają gwinty cechujące się niewielkimi luzami wzajemnymi, które wynoszą od 0,2 do 0,4 mm. Im głębiej skręcasz ze sobą elementy, tym większy opór występuje na łączeniach. Powstałe naprężenia, w połączeniu z innymi czynnikami, mogą skutkować powstawaniem wycieków.

W celu usunięcia niewielkich wycieków możesz użyć teflonu, czyli tworzywa sztucznego o jednym z najniższych współczynników tarcia. Rekomendowanym przez profesjonalistów rozwiązaniem jest wymiana elementu na nowy. Kliknij link i wybierz właściwą część zamienną do Twojej instalacji: złączki, rurki i akcesoria.

Czym nie uszczelniać systemu nawadniania?

Pamiętaj, że producenci rur oraz złączek wykonanych z polietylenu nie dopuszczają możliwości uszczelniania systemów nawadniania przy pomocy płynów lub past zawierających silikon. Popularne pakuły również nie sprawdzą się do uszczelniania systemów nawadniających, ponieważ pęcznieją pod wpływem wody.

Może cię zainteresować: Zabezpieczanie systemu nawadniania na czas zimy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *