montaż naziemnego systemu nawadniania
Artykuly

Montaż naziemnego systemu nawadniania ogrodu – co należy wiedzieć?

System nawadniania ogrodu sprawdza się zwłaszcza na dużych działkach, których podlewanie w tradycyjnych sposób jest niezwykle czasochłonne. Jednak metodę tę można zastosować również w mniejszych ogródkach przydomowych. Czy montaż systemu naziemnego nawadniania ogrodu jest skomplikowany? Nie, nie jest. Przeczytaj, jak przy odrobinie planowania i pracy przeprowadzić go samodzielnie.

Montaż naziemnego systemu nawadniania – kropelkowy czy klasyczny?

Naziemny system nawadniania ogrodu to rozwiązanie, które pozwala na automatycznie podlewanie roślin. Jego instalacja nie powinna Ci sprawić żadnych problemów. Najpierw jednak musisz zdecydować, czy potrzebne będą jedynie zraszacze, czy również linie kroplujące

Zraszacze idealnie sprawdzą się do podlewania trawników oraz krzewów. Linie kroplujące zamontuj, jeśli w ogrodzie znajdują się także rabaty kwiatowe lub warzywnik. Nawodnią one bezpośrednio korzenie roślin, bez zraszania ich liści. 

Prawidłowy montaż naziemnego systemu nawadniania ogrodu umożliwia precyzyjne dostarczanie wody do roślin, co przekłada się na ich zdrowy wygląd i szybki wzrost. Pamiętaj przy tym, że system nawadniania za pomocą linii kroplujących nie powinien być łączony z systemem, który wykorzystuje zraszacze.

Jak zamontować naziemny system nawadniania ogrodu?

Montaż naziemnego systemu nawadniania ogrodu to proste i ekonomiczne rozwiązanie. W przeciwieństwie do instalacji podziemnej nie wymaga przekopywania terenu i jest łatwy w konserwacji i modyfikacji.

Sam system składa się z kilku głównych elementów:

 • źródło wody – może to być kran, studnia lub zbiornik na deszczówkę,
 • węże – transportują wodę ze źródła do zraszaczy i linii kroplujących,
 • złączki, rozdzielacze – umożliwiają połączenie różnych elementów instalacji,
 • sterownik nawadniania – programuje czas i częstotliwość podlewania,
 • zraszacze lub linie kroplujące.

Aby zainstalować taki system, należy wykonać kilka kroków:

 • Zaprojektuj układ systemu nawadniania, uwzględniając rodzaj roślinności, kształt działki i źródło zasilania w wodę.
 • Sprawdź ciśnienie wody w kranie i dobierz odpowiednią pompę wodną, jeśli jest potrzebna. Następnie podłącz do kranu przyłącze i wąż ogrodowy za pomocą złączki.
 • Podepnij rozdzielacz do węża. Umożliwi to zwiększenie liczby punktów nawadniających. 
 • Zamontuj zraszacze powierzchniowe lub mikrozraszacze na końcach węży lub linii kroplujących. Ustaw je tak, by skierować strumień wody na rośliny, a nie na ścieżki czy altanki.

Pamiętaj, że cała instalacja musi być regularnie kontrolowana pod kątem nieszczelności i uszkodzeń.

System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu – wady i zalety

Samodzielny montaż systemu nawadniania ogrodu to coraz popularniejsze rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Łatwość i dostępność konfiguracji umożliwia dopasowanie do każdego ogrodu. Poza tym metoda ta ma też inne zalety.

 • Ułożenie naziemnego systemu nawadniania nie wymaga przekopywania ogrodu. Jeśli więc instalacja ma zostać rozłożona na już obsadzonym terenie, wybór tego rozwiązania oznacza mniejszy nakład pracy.
 • Wszystkie elementy systemu są widoczne – łatwo kontrolować ich stan czy przeprowadzać prace konserwacyjne, a w razie konieczności naprawiać.
 • Naziemny system nawadniania jest łatwy w montażu i demontażu, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają aranżację ogrodu.
 • Instalację można łatwo rozbudować o dodatkowe elementy, np. czujniki wilgotności gleby.

Co więcej, w sklepach dostępne są gotowe zestawy naziemnego nawadniania, ułatwiające montaż i konfigurację.

Jak zaplanować naziemny system nawadniania?

Rozłożenie naziemnego systemu nawadniania najlepiej zacząć od przygotowania planu. Jak zaprojektować naziemny system nawadniania? Należy sporządzić rysunek terenu, na który naniesione zostaną wszystkie znajdujące się w ogrodzie elementy: ścieżki, alejki, altany, place zabaw, czy roślinne kompozycje. 

Następnie powinieneś podzielić tereny zielone na rysunku na strefy o możliwie regularnych kształtach. Ostatni etap planowania przewiduje rozlokowanie zraszaczy tak, by te zachodziły na siebie, nawadniały wszystkie rośliny, ale nie obejmowały zasięgiem ścieżek czy altanek.

Powinieneś też zdecydować, skąd będzie pobierana woda do zasilania systemu. Zwykle przyjmuje się, że podlanie trawnika wymaga zużycia ok. 20 litrów wody na 1 m² ogrodu. Przy większych terenach przemyśl zmianę zasilania z wodociągu na zasilanie systemu z własnej studni lub zbiornika z wodą deszczową.

Dodatkowe możliwości, czyli programowanie czasowe

Funkcjonalne uzupełnienie naziemnego systemu nawadniania stanowi instalacja wyłącznika czasowego. Montuje się go do przyłącza, tuż przy kranie. Do wyboru masz proste modele uruchamiane ręcznie oraz bardziej nowoczesne wyłączniki umożliwiające programowanie czasowe.

Z samodzielnym montażem naziemnego systemu nawadniania ogrodu poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Mając odpowiednie narzędzia i komponenty, możesz stworzyć system, który zapewni Twoim roślinom optymalne warunki wzrostu.

Przeczytaj też: ILE KOSZTUJE SYSTEM NAWADNIANIA?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *