montaż naziemnego systemu nawadniania
Artykuly

Montaż naziemnego systemu nawadniania

System nawadniania ogrodu sprawdza się zwłaszcza na dużych działkach, których podlewanie w tradycyjnych sposób jest niezwykle czasochłonne. Metodę tę można jednak zastosować również w mniejszych ogródkach przydomowych. Czy montaż naziemnego systemu nawadniania jest skomplikowany? Przy odrobinie wiedzy i umiejętności można przeprowadzić go samodzielnie.

Zalety naziemnego systemu nawadniania

Naziemny system nawadniania jest o wiele prostszym rozwiązaniem niż system podziemny. Węże ogrodowe, zawory, zraszacze powierzchniowe, linie kroplujące, rozdzielacze i złączki – to wszystko, co będzie Ci potrzebne do rozprowadzenia systemu naziemnego. Z budową tej konstrukcji poradzisz sobie bez żadnego problemu! 

To nie jedyna korzyść płynąca z tego sposobu nawadniania ogrodu:

  • Ułożenie naziemnego systemu nawadniania nie wymaga przekopywania ogrodu. Jeśli więc system nawadniania ma zostać rozłożony na już obsadzonym terenie, wybór systemu naziemnego będzie wiązał się z mniejszym nakładem pracy.
  • Wszystkie elementy systemu są widoczne – łatwiej kontrolować ich stan, konserwować je, a w razie konieczności naprawiać.
  • Elementy naziemnego systemu nawadniania można dowolnie przenosić – jeśli więc zaplanowany pierwotnie układ systemu się nie sprawdzi (albo powstanie plan przearanżowania ogrodu), wprowadzenie modyfikacji nie będzie problematyczne.

Jak zaplanować naziemny system nawadniania?

Rozłożenie naziemnego systemu nawadniania najlepiej zacząć od przygotowania planu. Jak zaprojektować naziemny system nawadniania? Należy sporządzić rysunek terenu, na który naniesione zostaną wszystkie znajdujące się w ogrodzie elementy: ścieżki, alejki, altany, place zabaw, czy roślinne kompozycje. 

Następnie powinieneś podzielić tereny zielone na rysunku na strefy o możliwie regularnych kształtach. Ostatni etap planowania przewiduje rozlokowanie zraszaczy tak, by te zachodziły na siebie, nawadniały wszystkie rośliny, ale nie obejmowały zasięgiem ścieżek czy altanek.

Powinieneś też zdecydować, skąd będzie pobierana woda do zasilania systemu. Zwykle przyjmuje się, że podlanie trawnika wymaga zużycia ok. 20 litrów wody na 1 m² ogrodu. Przy większych terenach przemyśl zmianę zasilania z wodociągu na zasilanie systemu z własnej studni lub zbiornika z wodą deszczową.

Montaż systemu naziemnego

Złożenie prostego naziemnego systemu nawadniania nie powinno Ci sprawić żadnych problemów. Najpierw jednak musisz decyzję, czy potrzebne będą jedynie zraszacze, czy również linie kroplujące

Zraszacze idealnie sprawdzą się do podlewania trawników oraz krzewów. Linie kroplujące zamontuj, jeśli w ogrodzie znajdują się także rabaty kwiatowe lub warzywnik. Nawodnią one bezpośrednio korzenie roślin, bez zraszania ich liści. 

Pamiętaj przy tym, że system nawadniania za pomocą linii kroplujących nie powinien być połączony z systemem nawadniającym, który wykorzystuje zraszacze.

Montaż prostego systemu naziemnego – krok po kroku

Montaż systemu zacznij od sprawdzenia ciśnienia wody w kranie. Następnie podłącz do kranu przyłącze oraz (za pomocą złączki) wąż ogrodowy. 

Kolejny krok to podpięcie do węża (również za pomocą złączki) rozdzielacza –  etap ten umożliwi Ci zwiększenie liczby punktów nawadniających. Potem pozostaje już tylko dociągnięcie węża do wybranego miejsca i zamontowanie na jego końcu zraszacza.

Liczba zamontowanych rozdzielaczy i zraszaczy jest dowolna – wszystko zależy od wielkości ogrodu.

Pamiętaj też, że tak skonstruowany naziemny system nawadniania po zakończeniu podlewania łatwo i szybko można złożyć. Dzięki temu nie musi być on stale widoczny w ogrodzie. Zwłaszcza jeśli teren jest niewielki, przygotowany system można rozkładać każdorazowo jedynie na czas podlewania ogrodu.

Dodatkowe możliwości, czyli programowanie czasowe

Funkcjonalne uzupełnienie naziemnego systemu nawadniania stanowi instalacja wyłącznika czasowego. Montuje się go do przyłącza, tuż przy kranie. Do wyboru masz proste modele uruchamiane ręcznie oraz bardziej nowoczesne wyłączniki umożliwiające programowanie czasowe.
Ze złożeniem naziemnego systemu nawadniania samodzielnie poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Powinieneś wziąć to rozwiązanie pod uwagę, szczególnie jeśli musisz podlewać duży, już obsadzony ogród. Naziemny system nawadniania znacznie usprawni i skróci Twoją pracę.

Przeczytaj również nasze publikacje:

 Jaki system nawadniania wybrać?
Przydatne akcesoria do systemów nawadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *