Artykuly

Automatyczny system nawadniania – jakie daje korzyści?

Piękny, zadbany ogród to taki, w którym rośliny są zdrowe i silne, a trawnik – sprężysty, gęsty i soczyście zielony. Aby osiągnąć ten efekt, konieczny jest odpowiedni dobór roślin, ich właściwe nawożenie i nawadnianie. Jak prawidłowo odmierzyć ilość wody i nie spędzać codziennie kilku godzina na podlewaniu trawnika? Jednym z lepszych sposobów jest automatyczny system nawadniania.

Automatyczny system nawadniania – rozwiązanie dla zapracowanych

Tradycyjne podlewanie dużego ogrodu konewką lub wężem bywa czasochłonne. Na szczęście możesz też zainstalować automatyczny system nawadniania. Pozwala on dowolnie ustawić najważniejsze parametry takie jak ilość wody, porę i czas podlewania. System do nawadniania zapamięta ustawienia i wykona podlewanie nawet pod nieobecność domowników. 

Dłuższy pobyt w pracy, urlop czy służbowy wyjazd nie odbiją się więc negatywnie na wyglądzie ogrodu. Co więcej, popołudniami będziesz mógł odpoczywać z książką w hamaku lub bawić się z dziećmi – system nawadniania automatycznego zadba o odpowiedni poziom nawilżenia gleby.

Wsparcie dla natury – oszczędność wody

Automatyczny system nawadniania to rozwiązanie, które zainteresuje zwłaszcza osoby starające się żyć ekologicznie. Zastosowanie tego nowoczesnego systemu sprawi, że za każdym razem zużywane będzie o 50% mniej wody niż podczas podlewania tradycyjnego! Tym sposobem pomożesz naturze i zaoszczędzisz pieniądze.

Inteligentne podlewanie dostosowane do warunków atmosferycznych

O automatycznym systemie nawadniania często mówi się, że jest to inteligentny sposób podlewania roślin. Dlaczego? System nawadniania składający się z elastycznych rur, sterowników oraz zraszaczy można doposażyć w czujniki wilgotności. Dzięki temu w momencie, kiedy wykryta zostanie optymalna wilgotność gleby, zraszacze nie zostaną włączone. W ten sposób system zapobiega marnowaniu wody oraz – co równie istotne – zalaniu roślin. Podczas wakacyjnego wyjazdu nie będziesz już musiał martwić się, że starannie dobrane kwiaty i krzewy ozdobne ulegną zniszczeniu.

Coraz piękniejszy ogród bez widocznych rur i zraszaczy

Niektórzy obawiają się, że automatyczny system do nawadniania będzie szpecił teren, na którego pielęgnację poświęcili wiele czasu. Nic bardziej mylnego! Cały system rur doprowadzających wodę może zostać sprawnie ukryty pod powierzchnią gleby. Jeśli do kompletu dobrane zostaną zraszacze wynurzalne – będą one widoczne jedynie w trakcie pracy. Po zakończeniu podlewania automatycznie schowają się pod ziemią. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego bezpieczeństwo – zraszaczy nie uszkodzi ani kosiarka, ani dzieci bawiące się w ogrodzie.

Automatyczny system nawadniania może również składać się z tzw. linii kroplujących. Wykorzystuje się je do podlewania wąskich działek, rabat i żywopłotów. Odpowiednio ułożone pozostają równie niewidoczne co rury ukryte pod powierzchnią gleby. Dla lepszego efektu linie kroplujące można też przykryć warstwą kory. Wówczas ogród nie straci estetycznego wyglądu, a jego właściciele zyskają dodatkowy czas, który dotąd poświęcali na podlewanie ogrodu.

Zdrowsze rośliny i mniej chwastów

Automatyczne nawadnianie z wykorzystaniem linii kroplujących sprawia, że znacznie spada ryzyko poparzenia liści oraz przenoszenia chorób grzybowych między roślinami. Wszystko dzięki temu, że podlewanie odbywa się nie z góry, lecz nisko – przy samej ziemi. 

Woda trafia bezpośrednio do korzeni, nie rozpryskuje się i nie zrasza liści (wraz z rozpryskującą się wodą przenoszą się również zarodniki grzybów). Automatyczny system do nawadniania ułatwi Ci utrzymywanie roślin w zdrowiu, a co za tym idzie – przyczynia się do oszczędności czasu i środków, które byłyby niezbędne do zakupu produktów grzybobójczych lub nowych roślin.

Automatyczny system nawadniania, który sprawdzi się przy zakładaniu ogrodu

Podlewanie kropelkowe lub delikatna mgiełka, którą tworzą zraszacze, sprawiają, że gleba jest równomiernie nawilżona. Nic nie wypłukuje także zawartych w niej składników odżywczych. Ma to szczególne znaczenie w okresie wysiewania trawnika lub wykonywania nasadzeń. Zapewnienie roślinom optymalnego poziomu wilgotności gleby w czasie wzrostu sprawia, że kiełkowanie i ukorzenianie się siewek następuje szybciej. 

Lepiej też rozwija się system korzeniowy sadzonek. Wcześniej niż przy tradycyjnych metodach podlewania będzie więc można zobaczyć efekty swojej pracy i cieszyć się odpoczynkiem wśród kwitnących krzewów i drzew.
Montaż systemu automatycznego nawadniania ogrodu niesie ze sobą szereg korzyści. Usprawnia pracę w ogrodzie, pozwala lepiej zadbać o rośliny i zapewnić im optymalny dla ich rozwoju poziom wilgotności gleby. Czy rozwiązanie to ma jakieś wady? Na pewno zaliczyć trzeba do nich jednorazowy koszt elementów systemu oraz konieczność przekopania części ogrodu. Jednak w dłuższej perspektywie korzyści są znacznie liczniejsze.

Zapoznaj się również z naszymi publikacjami na temat:

CZYM PODLEWAĆ OGRODY?
JAK NAWADNIAĆ WARZYWA?
JAK EFEKTYWNIE NAWADNIAĆ POMIDORY?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *