projekt systemu nawadniania kroplowego
Artykuly

Jak zaprojektować system nawadniania kroplowego?

Podlewanie upraw stało się koniecznością umożliwiającą uprawę roślin i to zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na różnego rodzaju plantacjach. Jest to spowodowane coraz częściej występującymi, nieregularnymi opadami oraz powszechnie obserwowanymi z suszami, które mogą spowodować pogorszenie kondycji roślin, a także drastyczny spadek plonów. Jednocześnie rosnące koszty wody wymuszają na ogrodnikach i sadownikach stosowanie metod pozwalających na efektywne wykorzystanie tych zasobów, jakie pozostają do ich dyspozycji. Ten sam problem mają także użytkownicy przydomowych ogrodów i działek. Jednym ze sposobów na oszczędne podlewanie jest nawadnianie kropelkowe.

Na czym polega nawadnianie kropelkowe?

Podlewanie kropelkowe to rozwiązanie techniczne, które od kilku lat zyskuje coraz bardziej na popularności. Umożliwia ono dostarczenie wody do roślin i jej równomierną aplikację w sposób ograniczający jej straty, które zazwyczaj towarzyszą innym metodom podlewania. Woda jest dostarczana w bezpośrednie sąsiedztwo systemów korzeniowych w formie kropli, które powoli spływając, dokładnie zwilżają glebę. Krople pochodzą z kroplowników, które mogą być wbudowane na stałe w ścianki rur rozprowadzających wodę (linie i taśmy kroplujące) lub być indywidualnymi urządzeniami, wpinanymi w plastikowe rury zasilające bezpośrednio lub za pośrednictwem wpinek z wężykami.

Systemy kroplowe mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie, choć ten drugi sposób zapewnia znacznie większą wygodę obsługi i oszczędność czasu, jaki musiałby zostać poświęcony na ręczne przestawianie zaworów czy uruchamianie pomp. Systemy nawadniania kropelkowego bardzo często wykorzystywane są też do aplikacji rozpuszczonych w wodzie nawozów.

Planowanie nawadniania kroplowego do ogrodu

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie wymierzyć ogród lub inny, przeznaczony do podlewania teren i scharakteryzować jego rzeźbę terenu. Z wyliczeń od razu można wyrzucić te miejsca, które muszą być podlewane za pomocą zraszaczy, czyli trawniki, łąki kwietne, a także zagony niektórych warzyw i ziół. Natomiast w przypadku pozostałych upraw trzeba będzie wybrać technikę aplikacji wody. W przypadku upraw prowadzonych w rzędach, takich jak drzewa i krzewy owocowe, truskawki, poziomki, żywopłoty, rabaty kwiatowe lub nawet niektóre warzywa wysiewane w rzędach, najlepiej zastosować taśmy i linie kroplujące. Z kolei wszędzie tam, gdzie rośliny rosną pojedynczo lub w niewielkich grupach, lepszym rozwiązaniem będą kroplowniki podłączane do rur zasilających. Tutaj warto będzie też podsumować sobie potrzeby wodne roślin, co znacznie ułatwi dobranie odpowiednich dawek wody dla poszczególnych gatunków – tak, by zminimalizować straty wody wywołane np. nadmierną jej podażą.

Drugim krokiem jest określenie źródła wody i sposobu zasilania systemu. Dla wielu osób będzie to publiczny wodociąg, z którego woda może być pobierana bez konieczności stosowania dodatkowej pompy czy hydroforu. W przypadku, kiedy źródłem ma być własna studnia czy zbiornik na wodę, koniecznie trzeba wyliczyć parametry pompy i dostosować je z jednej strony do wydajności źródła wody, a z drugiej do areału, który planujemy podlewać, pamiętając przy tym, że najważniejszym kryterium wyboru pompy ogrodowej musi być wydajność studni lub wielkość zbiornika na wodę.

Mając już wszystkie te informacje, można przystąpić do planowania zakupów poszczególnych elementów systemu nawodnieniowego, czyli rur doprowadzających wodę, linii lub taśm kroplujących, kroplowników, filtrów do wody, reduktorów ciśnienia roboczego, zaworów i elektrozaworów, złączek, mechanicznego lub elektronicznego sterownika, czujników, przewodów sygnałowych i zasilających oraz innych elementów, bez których prawidłowe działanie systemu kroplowego będzie niemożliwe. Trzeba również poznać ich specyfikację techniczną, ponieważ umożliwi to harmoniczne zgranie ze sobą wszystkich elementów i pozwoli na uniknięcie problemów z ich użytkowaniem w przyszłości.

Jaką pompę ogrodową wybrać? >> Sprawdź!>>

Programy wspomagające projektowanie

W samodzielnym zaplanowaniu systemu nawodnienia kroplowego mogą pomóc darmowe systemy projektowania nawodnień, oferowane przez niektórych producentów sprzętu nawadniającego oraz akcesoriów dla ogrodnictwa. Za ich pomocą można w łatwy sposób wyliczyć rodzaj i ilość poszczególnych elementów, które będą potrzebne do wykonania takiego systemu. Dla wielu osób wadą tego typu programów asystujących może być to, że cały system oparty jest na wyrobach pochodzących od jednego producenta. Bardziej wymagający użytkownicy zazwyczaj samodzielnie dobierają poszczególne elementy do swoich potrzeb, nierzadko wykorzystując elementy pochodzące od różnych producentów, ale najlepiej spełniające ich oczekiwania i potrzeby.

Po skompletowaniu wszystkich, niezbędnych elementów i części można już przystąpić do wykonywania instalacji. Bez problemów da się to zrobić samodzielnie, jednak w przypadku bardziej rozbudowanych systemów automatycznych, w których zachodzi konieczność wykonania wielu sekcji nawadniających i odpowiedniego skonfigurowania sterownika, warto wspomóc się poradami fachowców lub nawet zlecić im wykonanie całego systemu.

Jak podlewać metodą kropelkową? >> Sprawdź!>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *