zraszacz rotacyjny
Artykuly

CZYM PODLEWAĆ OGRÓD, ABY ROBIĆ TO SKUTECZNIE?

Zachodzące zmiany klimatyczne stanowią przyczynę coraz częstszego występowania zjawiska suszy, co powoduje, że podlewanie upraw staje się podstawą uzyskania jakichkolwiek plonów.  Obecnie można nabyć różnego rodzaju systemy nawadniające, zarówno kropelkowe, jak i oparte na wielu rodzajach zraszaczy. Sprawdź, czym podlewać ogród, aby proces ten był efektywny.

Czym można podlewać ogród?

Istnieje wiele systemów podlewania ogrodu, które pomagają utrzymać rośliny zdrowe i dobrze nawodnione. Przed wyborem odpowiedniego systemu podlewania ogrodu warto zwrócić uwagę na rodzaj roślin, obszar ogrodu, dostępność wody oraz preferencje dotyczące automatyzacji. Oto kilka możliwości, czym podlewać ogród:

  • Wąż ogrodowy – to najprostsze narzędzie do podlewania ogrodu. Można go podłączyć bezpośrednio do kranu i używać do podlewania roślin, zraszania trawnika czy mycia narzędzi ogrodowych.
  • Zraszacze – to urządzenia, które rozpylają wodę w powietrzu, tworząc efekt podobny do deszczu.
  • Systemy nawadniania kropelkowego – te instalacje dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin przez małe otwory w rurach. Przykładem zaawansowanego nawadniania kropelkowego jest automatyczna konewka Gardena.
  • Systemy automatycznego nawadniania – te zaawansowane systemy używają sterowników do automatycznego podlewania ogrodu w określonych godzinach. 

Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań można dobrać, jaki system nawadniania ogrodu sprawdzi się do indywidualnych potrzeb. Jednak zrozumienie, co należy wiedzieć o podlewaniu roślin ogrodowych, pozwoli uniknąć częstego błędu nadmiernego podlewania, który może szkodzić wielu gatunkom roślin.

Jakie technologie wykorzystywane są do automatycznego podlewania ogrodów? 

Automatyka ogranicza konieczność ręcznego podlewania i zwiększa efektywność wykorzystania wody w ogrodzie. Dobór rozwiązania zależy od wielkości i typu ogrodu oraz budżetu. Oto najczęściej wybierane technologie do automatycznego podlewania ogrodu.

Linie kroplujące do podlewania ogrodów

Linie kroplujące, dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin przez małe otwory w sieci rurek. Ten system ogranicza straty wody i nawozów. W uprawach sadowniczych zraszacze instalowane na stałe są wykorzystywane głównie do ochrony roślin przed wiosennymi przymrozkami. Z kolei do podlewania upraw rosnących w rzędach coraz częściej wykorzystuje się linie oraz taśmy kroplujące lub podłączane cienkimi wężykami emitery igłowe (patykowe). 

Podlewanie ogrodu przy pomocy mini- i mikrozraszaczy

Systemy typu mini i mikrozraszacze doskonale sprawdzają się w nawadnianiu ogrodów – szczególnie w miejscach, w których pod większymi roślinami, takimi jak drzewa lub krzewy, posadzono wiele niewielkich roślin ozdobnych. Nie da się ich łatwo podlać dużymi zraszaczami rotacyjnymi czy wahadłowymi, a instalacja linii albo szpilek kroplujących byłaby zbyt kosztowna.

Sterowniki do automatycznego podlewania ogrodu

Umożliwiają zaprogramowanie harmonogramu nawadniania na podstawie potrzeb roślin i warunków pogodowych. Jeśli masz wątpliwości, jak podlewać ogród, zainstalowany system nawadniania automatycznego nawodni go w odpowiednim czasie

Te innowacyjne rozwiązania nie tylko ułatwiają utrzymanie roślin w doskonałym stanie, ale także znacznie oszczędzają czas i energię. W przypadku gdy nie jesteś pewien, do kiedy podlewać ogród, warto skonsultować się specjalistą ds. ogrodnictwa.

Jak podlewać ogród, korzystając ze zraszaczy?

Jednym z popularnych systemów, które sprawdzą się przy podlewaniu ogrodu, są zraszacze do nawadniania. Te urządzenia służą do deszczowania upraw, czyli takiego rodzaju podlewania, które imituje opad deszczu – woda podawana jest więc w formie kropel. Ze względu na sposób montażu systemy zraszające można podzielić na stałe, półstałe i przenośnie.

  • Stałe zraszacze ogrodowe do trawników, roślin ozdobnych czy drzew i krzewów nie mają możliwości ich przenoszenia. Jest to doskonały sposób na nawadnianie trawników, szczególnie tych dużych, gdzie podlewaniu nie dadzą rady przenośne zraszacze ogrodowe.
  • Instalacje półstałe zbudowane są z kolei z zainstalowanych trwale rurociągów doprowadzających, np. wkopanych w ziemię rur z hydrantami lub kranami. 
  • Instalacje przenośnie, jak sama nazwa wskazuje, można w całości przemieszczać pomiędzy kwaterami czy częściami ogrodu. Do trawników, rabat oraz zagonów o regularnych kształtach doskonale nadają się wahadłowe zraszacze ogrodowe, takie jak np. Gardena Aquazoom.

Przeczytaj także: Jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu?

Jak często podlewać ogród?

Częstotliwość podlewania zależy m.in. od rodzaju roślin i ich wieku, warunków pogodowych, rodzaju gleby oraz systemu nawadniania. Rośliny lubiące wilgoć i młode okazy wymagają częstszego podlewania niż starsze rośliny i sukulenty. Ponadto w upalne dni trzeba podlewać częściej niż w deszczowe. 

Czym podlewać ogrody i jak sterować pracą urządzeń nawadniających?

By nawadnianie było jak najbardziej efektywne, warto zastosować w nich odpowiednie sterowanie. W tym celu można wybrać mechaniczny lub elektroniczny sterownik nawadniania. Za jego pomocą programuje się terminy i czas podlewania. W przypadku sterowników automatycznych podlewanie może być dodatkowo uzależnione od warunków pogodowych lub od wilgotności gleby albo innego podłoża, w którym uprawiane są rośliny. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie latem. 

Niezwykle istotne jest, aby wiedzieć, jak podlewać ogród w upały, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Automatyczny sterownik instalowany jest zazwyczaj w budynku, szklarni, a czasem nawet w zainstalowanej na polu skrzynce. A jak podlewać ogród w szkle podczas upałów? Latem ogród w szkle powinien być podlewany dwa razy dziennie — rano i wieczorem. Ponadto unikaj podlewania liści i kwiatów, aby zapobiec chorobom i poparzeniom słonecznym. 

Zastosowanie odpowiednich urządzeń i systemów nawadnianie ogrodu oraz wszelkiego rodzaju upraw nie wymaga od użytkownika żadnej uwagi – za to zadanie odpowiada bowiem właśnie sterownik nawadniania.