zraszacz rotacyjny
Artykuly

Czym podlewać ogrody?

Zachodzące zmiany klimatyczne stanowią przyczynę coraz częstszego występowania zjawiska suszy, co powoduje, że podlewanie upraw staje się podstawą uzyskania jakichkolwiek plonów. Żeby proces ten był jednak efektywny, konieczny jest wybór odpowiedniego sposobu nawadniania. Obecnie można nabyć różnego rodzaju systemy nawadniające, zarówno kropelkowe, jak i oparte na wielu rodzajach zraszaczy

1. Zraszacze ogrodowe i polowe

Zraszacze do nawadniania to urządzenia służące do deszczowania upraw, czyli takiego rodzaju podlewania, które imituje opad deszczu – woda podawana jest więc w formie kropel. Ze względu na sposób montażu systemy zraszające można podzielić na stałe, półstałe i przenośnie.

Zraszacze ogrodowe do trawników, roślin ozdobnych czy drzew i krzewów bardzo często instalowane są na stałe i nie ma możliwości ich przenoszenia. Do nawadniania trawników doskonale nadają się chowane pod powierzchnią ziemi zraszacze rotacyjne, które instaluje się na stałe, a zasilane są one z zakopanych w ziemi rur. Urządzenia tego typu pozostają w czasie spoczynku ukryte w glebie i wynurzają się z niej pod wpływem ciśnienia wody z instalacji. Jest to doskonały sposób na nawadnianie trawników, szczególnie tych dużych, gdzie podlewaniu nie dadzą rady przenośne zraszacze ogrodowe.

W uprawach sadowniczych zraszacze instalowane na stałe są wykorzystywane głównie do ochrony roślin przed wiosennymi przymrozkami, podczas gdy do podlewania rosnących w rzędach upraw coraz częściej wykorzystuje się różnego rodzaju instalacje kroplujące: linie oraz taśmy kroplujące lub podłączane cienkimi wężykami emitery igłowe (patykowe). Te ostatnie świetnie sprawdzą się również do podlewania drzew, krzewów i bylin ozdobnych. Zainstalowana na stałe linia kroplująca jest też lepszym sposobem na podlewanie żywopłotów niż zraszacz ogrodowy.

Przeczytaj także: Jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu?

Instalacje półstałe zbudowane są z kolei z zainstalowanych trwale rurociągów doprowadzających, np. wkopanych w ziemię rur z hydrantami lub kranami. Podłącza się do nich rury albo węże bezpośrednio zasilające poszczególne zraszacze ogrodowe lub też duży zraszacz rotacyjny. To popularne rozwiązanie stosuje się zarówno w dużych ogrodach, jak i na różnego rodzaju większych plantacjach, na które woda dostarczana jest zazwyczaj mocnymi pompami zanurzeniowymi z dużych zbiorników wodnych: stawów albo zbiorników zaporowych, stanowiących rezerwuar wody.

Instalacje przenośnie, jak sama nazwa wskazuje, można w całości przemieszczać pomiędzy kwaterami czy częściami ogrodu. W najprostszej wersji są to zwykłe zraszacze zasilane za pośrednictwem węża ogrodowego wodą ze studni lub z miejskiego wodociągu. Podłącza się je za pomocą popularnych szybkozłączek.

Do trawników, rabat oraz zagonów o regularnych kształtach doskonale nadają się wahadłowe zraszacze ogrodowe, takie jak np. Gardena Aquazoom. W zależności od modelu można za ich pomocą podlać nawet 350 metrów kwadratowych powierzchni. Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć fakt, że kształt obszaru pokrytego wodą zbliżony jest do prostokąta.

Do zastosowań profesjonalnych wykorzystuje się z kolei duże deszczownie szpulowe lub mostowe. Zasilane są one wodą pompowaną za pomocą silnych pomp bezpośrednio ze studni głębinowych czy zbiorników wodnych. Urządzenia tego typu nawadniają pola, na których prowadzona jest głównie uprawa warzyw, choć nierzadko wykorzystuje się je również interwencyjnie w uprawach roślin okopowych, a nawet zbóż. Dzięki temu rośliny mogą przetrwać okresy największych susz.

2. Mini i mikrozraszacze

W ogrodnictwie systemy typu mini i mikro doskonale sprawdzają się w nawadnianiu ogrodów – szczególnie w miejscach, w których pod większymi roślinami, takimi jak drzewa lub krzewy, posadzono wiele niewielkich roślin ozdobnych. Nie da się ich łatwo podlać dużymi zraszaczami rotacyjnymi czy wahadłowymi, a instalacja linii albo szpilek kroplujących byłaby zbyt kosztowna.

W przydomowych ogrodach mini i mikrozraszacze nadadzą się również do podlewania zagonów z warzywami oraz niewielkimi roślinami owocowymi. W zastosowaniach profesjonalnych minizraszacze wykorzystywane są w sadownictwie, w szkółkach kontenerowych i w uprawach pod osłonami.

W zawodowej produkcji ogrodniczej stosuje się niewielkie minizraszacze z tworzyw sztucznych. W zależności od wkładki podają one wodę jako strumień albo w formie kropel. Zainstalowanie minizraszaczy kompensujących ciśnienie umożliwia stały wydatek wody, niezależnie od zakresu ciśnień, dzięki czemu można budować długie ciągi nawodnieniowe.

Do podlewania i utrzymywania wilgotności w prowadzonej pod osłonami produkcji siewek, a także małych sadzonek wykorzystywane są miniaturowe zamgławiacze, które podwiesza się bezpośrednio na wężach zasilających je w wodę.

3. Sterowanie pracą urządzeń nawadniających

By nawadnianie było jak najbardziej efektywne, warto zastosować w nich odpowiednie sterowanie. W tym celu można wybrać mechaniczny lub elektroniczny sterownik nawadniania. Za jego pomocą programuje się terminy i czas podlewania. W przypadku sterowników automatycznych podlewanie może być dodatkowo uzależnione od warunków pogodowych lub od wilgotności gleby albo innego podłoża, w którym uprawiane są rośliny. Automatyczny sterownik, instalowany zazwyczaj w budynku, szklarni, a czasem nawet w zainstalowanej na polu skrzynce, wysyła sygnały do elektrozaworów, które odpowiadają za zasilanie w wodę poszczególnych fragmentów ogrodu czy innych upraw, jak choćby warzywników albo jagodników.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń i systemów nawadnianie ogrodu oraz wszelkiego rodzaju upraw nie wymaga od użytkownika żadnej uwagi – za to zadanie odpowiada bowiem właśnie sterownik nawadniania.

Przeczytaj również: Sterowniki podlewania – czym kierować się przy wyborze? i Jakie korzyści daje automatyczny system nawadniania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *