co-zrobic-gdy-pompa-z-plywakiem-nie-dziala
Artykuly

Co zrobić, gdy pompa z pływakiem nie działa?

Pompy pływakowe to jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń stosowanych do wypompowywania cieczy m.in. z basenów, zbiorników retencyjnych, rowów, studni czy piwnic. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i opiera się na trzech podstawowych elementach: silniku, korpusie oraz pływaku. Mimo nieskomplikowanej zasady działania czasem zdarza się, że pompa z pływakiem nie działa.

Powodów takiego stanu może być kilka. Poza usterkami mechanicznymi, powodowanymi często niepoprawną konserwacją sprzętu, mogą pojawić się kłopoty z automatycznym wyłącznikiem pływakowym. Mając na wyposażeniu jeden z modeli takiej pompy, warto wiedzieć, co zrobić, gdy pompa nie działa i jak sobie z tym poradzić.

Czym są pompy pływakowe?

Powszechnie wykorzystywane w różnych celach tzw. pompy zanurzeniowe z pływakiem są urządzeniami o niezwykle prostej konstrukcji. Zbudowane są z silnika o mocy dopasowanej przez producentów do konkretnych modeli, solidnego korpusu oraz – najczęściej – automatycznego pływaka. Rolą urządzenia jest oczywiście przepompowywanie wody ze zbiornika w konkretne miejsce, np. z basenu, zalanej deszczem piwnicy czy zbiornika retencyjnego. O dostępnych w naszej ofercie urządzeniach przeznaczonych do przetaczania wody znajdziesz więcej pod linkiem: pompy pływakowe.

Poza silnikiem, najważniejszym elementem w pompach są zainstalowane na ich końcach pływaki. Również ich zadanie jest bardzo proste. Pływak odpowiada za załączanie i wyłączanie pracy pompy. Nie zawsze więc fakt, że pompa z pływakiem nie działa, musi oznaczać usterkę albo uszkodzenie sprzętu.

W jaki sposób działają pompy zanurzeniowe z pływakiem?

Jak sama nazwa wskazuje, pompy zanurzeniowe umieszcza się w zbiornikach z wodą lub miejscach, z których chce się ją wypompować. Mogą to być zbiorniki retencyjne albo baseny. Za poprawną pracę pompy odpowiada pływak – element zasilany prądem, którego zadaniem jest włączanie oraz odłączanie mocy silnika, czyli załączanie i wyłączanie pompowania. Pływak, dzięki wbudowanym czujnikom, kontroluje poziom wody w zbiorniku, chroniąc tym samym pompę przed zatarciem. Dokładniejsze informacje na temat sposobu działania i obsługi takich pomp umieściliśmy w osobnym artykule: Jak działa pompa pływakowa?

Szybka diagnoza, czyli co zrobić, gdy pompa nie działa?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie zawsze fakt, że pompa z pływakiem nie działa, oznacza usterkę mechaniczną. Jeśli urządzenie nie załącza się, może wynikać to z charakteru jego pracy i oznaczać np. zbyt niski poziom wody w zbiorniku. W takich przypadkach pompa celowo nie włącza się, a chroni ją przed tym właśnie czujnik zainstalowany w pływaku. To jedno z zabezpieczeń przed zatarciem się silnika pompy, pracującej na sucho lub w zbyt płytkiej wodzie.

Nie można zapominać, że pompy tego rodzaju są urządzeniami zasilanymi prądem elektrycznym. Jeśli mimo prób nie włączają się, warto w pierwszej kolejności sprawdzić zasilanie. Być może problem leży w sieci, np. chwilowym braku prądu. Dobrze jest też sprawdzić stan okablowania, ponieważ powodem tego, że pompa z pływakiem nie działa, mogą być uszkodzenia w jego izolacji.

Jeśli mimo prób urządzenie się nie włącza, powodów warto szukać gdzie indziej. Ze sporą częścią usterek poradzisz sobie samodzielnie.

Najczęściej pojawiające się problemy pomp z pływakiem

Szybka wstępna diagnoza pomoże Ci ocenić, co zrobić, gdy pompa nie działa. Zazwyczaj powodem takiego stanu rzeczy jest zatkanie się zaworu zwrotnego. Jeśli jest zabrudzony, dokładnie go oczyść. Jeśli jego praca jest nieprawidłowa, powinieneś wymienić go na nowy. Podobnie rzecz ma się z filtrem wlotowym do pompy – zatkany i zabrudzony element wystarczy wyczyścić albo wymienić, jeśli jego stan tego wymaga.

Z kolei, gdy pompa nie była przez Ciebie włączana przez dłuższy czas, dobrze jest najpierw poruszyć wirnikiem. W przeciwnym wypadku może okazać się, że mechaniczne uszczelnienie uległo zapieczeniu. Może się też zdarzyć, że pompa z pływakiem nie będzie działać, jeśli wirnik turbiny przywarł do korpusu. W takich przypadkach trzeba go zdjąć, a następnie dokładnie wyczyścić zarówno element, jak i wnętrze obudowy.

Największej ingerencji wymaga sytuacja, gdy łożysko albo wirnik ulega uszkodzeniu mechanicznemu. Wtedy pompa z powrotem poprawnie ruszy, gdy niedziałający element zostanie wymieniony na nowy.

Podsumowanie: wszystko o metodach postępowania, gdy pompa z pływakiem nie działa

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj pompy się zdecydujesz (więcej informacji na temat dopasowania urządzenia do własnych potrzeb umieściliśmy w osobnym artykule: Jaką pompę ogrodową wybrać?), może zdarzyć się, że pompa z pływakiem przestanie działać.

Może być to spowodowane nagłym brakiem prądu w sieci, złym stanem okablowania albo być związane z charakterem pracy pływaka, czyli zbyt niskim poziomem wody. Innymi przyczynami mogą być zabrudzenia filtra albo wirnika, zapieczenie długo nieużywanych elementów czy uszkodzenie mechaniczne np. łożyska, wymagające wymiany na nowe. Metoda postępowania – to, co trzeba zrobić, gdy pompa nie działa – zawsze jest uzależnione od konkretnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *