Artykuly

Zraszacze turbinowe a obrotowe – różnice

Decydując się na wybór efektywnego sposobu nawadniania ogrodu, możesz wybierać pomiędzy różnymi rodzajami zraszaczy. Podlewanie to podstawowa i kluczowa forma pielęgnacji roślin w Twoim ogrodzie. Dlatego wybór sposobu ich nawadniania jest tak istotną kwestią.

Zraszacze to wydajne i uniwersalne produkty ogrodnicze służące do nawadniania ogrodów. Z tego artykułu dowiesz się, czym różnią się od siebie popularne zraszacze turbinowe i obrotowe.

Czym są zraszacze obrotowe?

Zraszacze obrotowe są także nazywane dookolnymi. Zawdzięczają swoją nazwę kolistej powierzchni nawadniania. Ich głowice wyposażone są w dysze, które mogą generować dystrybucję strumienia wody w zakresie 360°. Zraszacze obrotowe Gardena zostały od podstaw zaprojektowane tak, aby zapewniać równomierne nawodnienie wybranego obszaru Twojego ogrodu.

Możesz wybrać prostsze lub bardziej zaawansowane zraszacze obrotowe. Podstawowe modele sprawdzą się w przypadku mniejszych i średnich areałów. Aby zamocować taki typ zraszacza ogrodowego, wystarczy wbić w ziemię szpilkę, która znajduje się w podstawie urządzenia. Efektywny obszar nawadniania wynosi od 130 do 230 m2.

Bardziej zaawansowane modele zraszaczy obrotowych posiadają stabilne podstawy. Nie musisz wbijać ich w ziemię za pomocą szpilek. Zastosowane w nich dysze gwarantują równomierną dystrybucję strumienia wody – dzięki temu nie zostawiają kałuż. Zraszacze obrotowe o tej konstrukcji pozwalają nawadniać obszar od 225 do 310 m2. Zasięg tego urządzenia wynosi od 3 do 20 m.

Do zraszaczy obrotowych zalicza się także modele bijakowe. Czym różnią się od powyższych typów? Przed dyszą zamontowany jest młoteczek, który służy do rozbijania strumienia wody. Pozwala to uzyskać znacznie większy zasięg. Decydując się na zraszacze obrotowe bijakowe, możesz jednorazowo nawodnić teren o powierzchni aż 490 m2. Ponadto regulacja zasięgu strumienia wody do 12,5 m oraz możliwość ustawienia kąta sektora nawadniania od 25 do 360° pozwala na wydajne oraz precyzyjne podlewanie Twojego ogrodu.

Sprawdź już teraz poniższy link, gdzie znajdziesz sprawdzone i niezawodne zraszacze obrotowe: https://www.podlane.pl/zraszacze-obrotowe-cat-205.

Czym są zraszacze turbinowe?

Zraszacze turbinowe, podobnie jak obrotowe, nawadniają obszar ogrodu o kolistym kształcie. Woda zasilająca ten typ zraszaczy nie trafia bezpośrednio do dyszy jak w przypadku zraszaczy obrotowych, lecz do turbiny. Tam generowany jest strumień wody, który następnie podlewa Twój ogród. To rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie.

Wybierając zraszacze turbinowe, musisz liczyć się z nieco większą ceną zakupu. W zamian otrzymujesz produkt oferujący wyższy komfort pracy niż klasyczne zraszacze obrotowe. Zastosowanie turbiny w urządzeniu sprawia, że jego praca jest znacznie cichsza. Dodatkową korzyścią jest większa odporność na zabrudzenia. W połączeniu ze standardowym sitkiem, które spotyka się w modelach obrotowych, zraszacze turbinowe cechują się dłuższą żywotnością.

Prostsze modele zraszaczy turbinowych montuje się w ziemi za pomocą szpilki wbudowanej w dolną część urządzenia. Sprzęty o większym stopniu zaawansowania wyposażone są w stabilną podkładkę. Umożliwia to łatwe i wygodne przenoszenie zraszacza w inne miejsce. Zraszacze turbinowe pozwalają Ci ustawić kąt pracy w zakresie od 20 do 360°. Ich zasięg również możesz regulować aż do 12,5 m. Ten rodzaj zraszaczy pozwala jednorazowo nawadniać powierzchnię do 450 m2.

Zapoznaj się z naszą ofertą zraszaczy turbinowych renomowanego producenta Gardena pod poniższym linkiem: https://www.podlane.pl/zraszacze-turbinowe-cat-204.

Jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu?

Najważniejszym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając zraszacze do Twojego ogrodu, jest jego powierzchnia. W przypadku mniejszych ogrodów sprawdzą się zraszacze obrotowe lub turbinowe montowane w ziemi za pomocą wbudowanej szpilki. Oferują one mniejszy zasięg, ale są tańsze w zakupie. Zraszacze turbinowe są nieco droższe, ale oferują w zamian cichszą pracę oraz większy zasięg nawadniania.

Jeśli jesteś właścicielem średniej wielkości ogrodu i nie chcesz często zmieniać położenia Twoich zraszaczy, to wybierz modele o bardziej zaawansowanej konstrukcji. Dla średniej wielkości areału możesz zdecydować się na zraszacz obrotowy na podstawce. Tego typu urządzenie oferuje zasięg nawadniania do 300 m2. Dzięki wbudowanej podstawce oraz możliwości regulacji parametrów strumienia wody możesz ustawić go w sposób zapewniający równomierne nawadnianie średniej wielkości areałów.

Z kolei będąc właścicielem ogrodu o dużej powierzchni, wybierz zaawansowany model zraszacza turbinowego lub zraszacz obrotowy bijakowy. Ten ostatni jest w stanie jednorazowo podlać teren o nieco większej powierzchni. Natomiast zraszacz turbinowy na stabilnej podstawce będzie pracować ciszej od bijakowego. W tej sytuacji musisz dokonać wyboru pomiędzy komfortem użytkowania a większym obszarem nawadniania.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, co wybrać, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z wielu praktycznych porad, które oferuje nasz blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *