Artykuly

Jakie zraszacze powierzchniowe wybrać?

Odpowiednie nawodnienie ogrodu lub trawnika sprawi, że rośliny będą rosły szybciej i bujniej. Nie wiesz, które powierzchniowe zraszacze do ogrodu sprawdzą się najlepiej? Wiele zależy m.in. od rodzaju terenu, jego wielkości oraz tego, jakie rośliny uprawiasz.

Zraszacze stacjonarne, które sprawdzają się na każdym terenie!

Zraszacze stacjonarne bardzo często są wybierane do podlewania trawników oraz krzewów. Ich podstawową zaletą jest mobilność – w każdej chwili możesz przestawić zraszacz w inne miejsce i rozpocząć podlewanie kolejnej części trawnika lub ogrodowej rabaty. Nawadnianie ogrodu przy ich pomocy jest też łatwiejsze i szybsze niż korzystanie jedynie z tradycyjnego zraszacza ręcznego. Wśród popularnych powierzchniowych zraszaczy stacjonarnych znajdziesz zarówno wersje statyczne, jak i pulsacyjne czy rotacyjne.

Zraszacz wahadłowy – najpopularniejszy typ zraszacza statycznego

Zraszacze wahadłowe wymagają podłączenia do węża ogrodowego. Są lekkie i sprawdzą się, kiedy zechcesz nawodnić wąską działkę lub tereny położone tuż przy domu. Strumień wody z tego typu zraszacza kierowany jest zawsze tylko w jednym kierunku. Modele wahadłowe możesz wykorzystać jako zraszacze do trawy lub podlewania delikatnych roślin.

Wadą prostszych modeli zraszaczy wahadłowych są zatykające się dysze – części te będą wymagały regularnego oczyszczania. Jeśli więc nie chcesz poświęcać czasu na przetykanie dysz, wybierz model wyposażony w filtr z siatką, który ochroni je przed zanieczyszczeniami. Nowocześniejsze modele mają także regulację zakresu zraszania i ciśnienia strumienia wody.

Większość popularnych modeli zraszaczy wahadłowych spryskuje wodą powierzchnię do 300 m2. Zasięg natrysku to maksymalnie ok. 14–20 metrów.

Zraszacz obrotowy: rotacyjny czy pulsacyjny?

W odróżnieniu od zraszaczy wahadłowych, zraszacze pulsacyjne oraz rotacyjne są obrotowymi typami urządzeń. Najczęściej podlewany obszar ma więc kształt okręgu. Na rynku znajdziesz jednak także modele o zmiennej geometrii, dzięki czemu z łatwością podlejesz ogród lub trawnik o nieregularnym kształcie.

Zraszacz rotacyjny

Zraszacze rotacyjne są często i chętnie wybierane przede wszystkim do nawadniania trawy. Jak wybrać zraszacz do trawnika? Najprostsze modele mają jedną obrotową dyszę oraz szpilę, która umożliwia stabilne ustawienie urządzenia. Bardziej zaawansowane zraszacze rotacyjne często wyposażone są w kilka dysz. Dają Ci także możliwość regulacji kąta zraszania. Zależnie od wybranego modelu, przy użyciu zraszacza rotacyjnego podlejesz teren w zasięgu od 3 do 30 metrów.

Zraszacz pulsacyjny 

Zraszacze pulsacyjne (inaczej: bijakowe) również umożliwiają nawadnianie terenu w zakresie 360° oraz są wyposażone w wygodną szpilę, która ułatwi Ci stabilne ustawienie urządzeń. Zmiana kierunku strumienia wody nie zachodzi jednak w przypadku tych modeli płynnie, lecz skokowo.

Jeśli wstawisz do ogrodu niewielkie zraszacze pulsacyjne, bezproblemowo podlejesz rabaty kwiatowe lub grządki warzywne. Urządzenia te nie nadają się natomiast do nawadniania upraw szklarniowych lub delikatnych roślin – strumień wody jest zbyt silny. Większe modele, o szerszym zasięgu wykorzystasz do nawodnienia trawnika lub krzewów. 

Zraszacze pulsacyjne możesz także połączyć ze sobą szeregowo i zasilić wszystkie jednocześnie – w ten sposób od razu podlejesz większy obszar. Tego typu urządzenia mają zwykle zasięg od 3 do 35 metrów.

Silny oraz jednorodny strumień wody, który wyrzucają zraszacze pulsacyjne, sprawia, że możesz korzystać z nich niezależnie od warunków atmosferycznych (nawet przy dość silnym wietrze). Prosta konstrukcja tego typu urządzeń sprawia też, że zraszacze pulsacyjne zatykają się naprawdę rzadko.

Zapewnienie roślinom ogrodowym odpowiedniego poziomu nawilżenia to podstawa pielęgnacji. Jeśli nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu na codziennym podlewaniu trawnika lub grządek z wężem ogrodowym w dłoni, wybierz zraszacz powierzchniowy. Jego instalacja będzie łatwiejsza niż montaż elementów wynurzalnych. Jeśli odpowiednio dobierzesz rodzaj zraszacza, a także moc i zasięg strumienia wody, Twoja codzienna praca w ogrodzie będzie przebiegała znacznie sprawniej. Więcej modeli zraszaczy oraz informacji znajdziesz w naszej zakładce nawadnianie trawnika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu? Odwiedź naszego bloga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *