woda-ze-studni-do-podlewania
Artykuly

Woda ze studni do podlewania – plusy i minusy

Studnia do nawadniania ogrodu to nadal wyjątkowo popularne rozwiązanie. Niesie ze sobą ogromne oszczędności, gdyż woda pobierana z własnej studni jest darmowa. Opłata jest stała i pobierana przez Wody Polskie jedynie za pobór wód podziemnych od osób, które wybudowały studnie na podstawie wodnoprawnego pozwolenia. Planując budowę studni głębinowej, najwięcej obaw budzą koszty jej wykonania, zwłaszcza w przypadku większych głębokości wynoszących w granicach 30 metrów. Jednak jest ona wyjątkowo opłacalną inwestycją również w przypadku, gdy chcesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę do podlewania ogrodu. Sprawdź, jakie są plusy i minusy wody ze studni do podlewania ogrodu!

Czy warto budować studnię?

Jeżeli tylko mamy więc możliwość zainwestowania w wierconą studnię głębinową, wraz z hydroforem i pompą głębinową, bez wątpienia warto to zrobić. Woda z takiego ujęcia nadaje się zarówno do podlewania ogrodu, jak i codziennego użytku. Jedynym minusem tego rozwiązania jest wyłącznie jednorazowy koszt, który trzeba ponieść. W perspektywie czasu jest to jednak inwestycja, z której można być bardzo zadowolonym. Studnia do nawadniania ogrodu odgrywa szczególną rolę zwłaszcza latem, w czasie pomiędzy opadami deszczu. W okresie letnim w przypadku roślin zużycie wody znacząco rośnie. Korzystając z sieci wodociągowej do podlewania ogrodu, zapłacimy znacznie więcej niż w przypadku posiadania własnego ujęcia wody.

Przeczytaj: Jaką pompę ogrodową wybrać?

Woda ze studni do podlewania – plusy

Studnia to źródło taniej wody do podlewania roślin w ogrodzie. Warto wziąć pod uwagę nie tylko fakt, że jest niemal darmowym źródłem. Woda ze studni do podlewania jest również wyjątkowo dobrze przyswajalna przez roślinność, gdyż nie zawiera chloru. Może stanowić główne zasoby do podlewania lub uzupełnienie deszczówki, która jest również doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy płacić niższe rachunki za wodę.

W przypadku mniejszych areałów można zdecydować się na studnię kopaną, czyli kręgową i odpowiednie do niej pompy do studni. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że studnię kręgową może wybudować każdy. Często spotyka się ją w starych ogrodach. Zwykle ma ona głębokość kilku metrów. Jej jakość sprawia, że nie nadaje się ona do użytkowania, ale świetnie sprawdza się do podlewania ogrodu i wykonywania innych czynności, takich jak mycie wyposażenia ogrodowego czy samochodu. Woda ze studni do podlewania ogrodu to sprawdzone rozwiązanie, z którego korzystają właściciele domów jednorodzinnych oraz działek.

Studnia do nawadniania ogrodu – minusy

Podstawowym minusem budowy studni głębinowej jest jednorazowy koszt, który trzeba ponieść w związku z jej wykonaniem i zakupem niezbędnego wyposażenia. Ponadto inwestycja ta wiąże się ze spełnieniem konkretnych warunków technicznych i prawnych. Głębokość studni nie może być bowiem większa niż 30 metrów. W przypadku głębszych studni potrzebne będzie pozwolenie wodnoprawne. Ponadto ważny jest zapis, że wykorzystanie wody na posesji możliwe jest wyłącznie, gdy pobór wody nie przekracza 5m3 na dobę. 

Choć woda ze studni do podlewania to znakomity pomysł na oszczędność pieniędzy i zdrowie roślin, jej pozyskanie niesie za sobą koszty, ale również obwarowane jest konkretnymi wymaganiami technicznymi i prawnymi w kwestii budowy studni. Po pierwsze powinna znajdować się ona tam, gdzie jest źródło wody i w miejscu oddalonym od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń. Oprócz tego istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki (5 m), osi rowu przydrożnego (5 m), szamba i budynków inwentarskich (15 m) oraz 30 m od najbliższego przewodu rozpuszczającego kanalizacji indywidualnej. Oznacza to, że studnia głębinowa wymaga dość sporego areału, aby mogła być wykonana na danym terenie.

Woda ze studni do podlewania ogrodu – co jeszcze warto wiedzieć?

Nawadniane działki wymaga ekonomicznych i praktycznych rozwiązań. Decydując się na wodę ze studni, należy zaopatrzyć się w wysokiej klasy pompę, która zapewni odpowiednie ciśnienie do podlewania ogrodu. W wierconych studniach stosowane są pompy głębinowe. Umożliwiają one pompowanie wody z głębokich jej warstw. Stosowane są również pompy zasysające, przy czym należy pamiętać, że modele te nie mogą znajdować się wyżej niż 8 metrów ponad lustrem wody. Ciśnienie wody podczas pracy systemu nawadniającego wyposażonego w zraszacze powinno być stałe. Z tego względu wydajność studni musi być na tyle duża, aby zapewnić systemowi odpowiednią ilość wody. Jeśli masz problem z doborem potrzebnych urządzeń, zachęcamy do kontaktu z doradcami Podlane.pl!

Niezależnie od rodzaju źródła wody do podlewania ogrodu, warto dbać o jej zasoby. Należy pamiętać o istotnych zasadach dotyczących nawadniania roślinności. Ogrodu nie wolno podlewać w południe, ale rano lub wieczorem, gdy słońce nie świeci jeszcze tak mocno. Podlewanie ogrodu w pełnym słońcu jest bowiem nieefektywne i szkodliwe dla roślin. Niekorzystne jest częste i krótkie nawadnianie. Lepsze rozwiązanie to rzadsze, ale obfitsze podlewanie. Ponadto nie można jednocześnie nawadniać roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę. Więcej praktycznych porad dotyczących nawadniania trawnika znajdziesz w artykule pod tytułem „Czy podlewanie trawnika to marnowanie wody”.

Zobacz: Jak wybrać pompę do podlewania ogrodu ze studni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *