Jak-ukladac-linie-kroplujace
Artykuly

Jak układać linie kroplujące?

Układanie linii kroplującej ma wiele zalet, takich jak oszczędność wody i czasu. Żeby jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, najpierw trzeba dowiedzieć się o nim trochę więcej. Czym jest system linii kroplujących, na czym on polega oraz przede wszystkim, jak układać linię kroplującą do nawadniania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Przeczytaj także: Jak wykonać nawadnianie kropelkowe?

Linia kroplująca – czym jest?

Na początku wyjaśnijmy, czym jest linia kroplująca, ponieważ to niezwykle cenna informacja dla wszystkich zastanawiających się, jak podlewać ogródki działkowe. Jest to specjalny przewód pełniący funkcję nawadniającą. Mowa tu o rurze polietylenowej. Posiada ona tak zwane kroplowniki, czyli małe otwory, przez które może przepływać woda bez żadnych trudności. Dzięki temu tworzy się bardzo zgrany system odpowiadający za rozprowadzanie cieczy.

Jakie są rodzaje linii kroplującej?

Wbrew pozorom nie wszystkie linie kroplujące są identyczne. Nawadnianie tym sposobem jest możliwe poprzez dwa sposoby – z kompensacją ciśnienia i bez niej. Pierwszy z nich charakteryzuje się zapewnieniem przez kroplowniki stałej wydajności niezależnie od wartości aktualnie obowiązującego ciśnienia w sieci. Dla drugiego typu linii kroplującej wspomniane ciśnienie w sieci ma duże znaczenie w kontekście przepływu wody.

Dlatego pamiętaj, że zanim podejmiesz wiążącą decyzję o zakupie, zastanów się, który rodzaj linii będzie dla Ciebie najlepszy. Twoim celem powinno być zapewnienie działce dostępu do wody w każdym momencie. Ciśnienie robocze w tego typu przewodach powinno mieścić się w przedziale od 0,5 do 4,5 bara.

Jeżeli zastanawiasz, się jaką linię powinieneś zastosować, spieszymy już z odpowiedzią. Rodzaj przewodów z kompensacją ciśnienia jest najczęściej wykorzystywany do systemów nawadniania, w których wartości te są wysokie.

Jak układać linię kroplującą? Zacznij od kompletnego planu.

Podobnie jak w przypadku wielu innych prac, jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednie przygotowanie. Skuteczne rozłożenie linii kroplującej rozpoczyna się od dokładnego projektu. Jak go wykonać? Skorzystaj z planu Twojej działki, a następnie postaraj się nanieść na niego instalację, którą planujesz wdrożyć. Taka wizualizacja może znacznie pomóc Ci w kolejnych krokach.

Mowa tu między innymi o ustaleniu optymalnej długości linii kroplującej tak, aby nie była ani za mała, ani zbyt duża. Warto też zapoznać się z charakterystyką ujęcia wody, ponieważ ona również ma istotny wpływ przy podłączaniu linii kroplującej. Ostatnim etapem prac przygotowujących jest wyposażenie się we wszystkie potrzebne narzędzia. Oczywiście podstawą są rury polietylenowe, ale oprócz nich niezbędne są także złącza, bez których niemożliwe byłoby powiązanie linii z przewodami.

Jak rozkładać linię kroplującą? Praktyczne wskazówki.

Przejdźmy teraz do właściwej analizy, dzięki której dowiesz się, jak rozkładać linię kroplującą. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że niezależnie od wyboru poszczególnych elementów, cały proces przebiega w bardzo podobny sposób. Podczas instalacji bardzo pomocne są specjalne szpilki, które stabilizują wszystkie części i są zazwyczaj rozstawione w odległości przynajmniej 50 centymetrów.

Linie kroplujące są łączone z rurami zasilającymi przy użyciu specjalnych złączek. Warto też zwrócić uwagę, żeby nie przekraczać maksymalnej długości przewodów. Dzięki temu wykorzystasz pełny potencjał systemu. W wielu przypadkach niezbędnym elementem całej instalacji są filtry, które kontrolują stan jakości wody. Mowa tu przede wszystkim o usuwaniu z jej składu nadmiaru jonów żelaza.

Otwory wszystkich kroplowników powinny znajdować się nie na środku, lecz po bocznej stronie rury. Takie umiejscowienie spowoduje brak problemów z ich zapychaniem. Warto też pamiętać, że tego typu systemy są niskociśnieniowe, więc trzeba zadbać o odpowiedni poziom ciśnienia całego systemu. W tym przypadku pomocne okazują się reduktory, które zakłada się na instalację wodną.

Znakomitym udogodnieniem podczas montażu kropelkowego systemu nawadniania jest zastosowanie profesjonalnego systemu sterowania. Ma on na celu –  jak wskazuje nazwa – sterowanie nawadnianiem. Dzięki niemu wszystkie obszary ogrodu będą doskonale nawodnione w zależności od potrzeb.

Układanie linii kroplującej a zużycie wody

Dowiedziałeś się już, jak układać linię kroplującą, ale warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym aspekcie, a mianowicie o zużyciu wody. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konkretnej działki. Pomimo to można oszacować, że ogród o powierzchni nawadniania wynoszącej około 500 m2 potrzebuje zazwyczaj 2 m3 wody.

Linie kroplujące – nawadnianie. Podsumowanie.

Układanie linii kroplującej nie musi stać się wielkim wyzwaniem pod warunkiem, że uwzględnisz wszystkie nasze wskazówki. Warto zadbać o dokładne wykonanie tego procesu, ponieważ ewentualne błędy mogą okazać się bardzo kosztowne. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innym naszym artykułem, w którym skrupulatnie omawiamy dobór dozowników nawozu do systemu nawadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *