jak-usunac-glony-z-oczka-wodnego
Artykuly

Jak usunąć glony z oczka wodnego?

Oczko wodne w ogrodzie może być wspaniałą ozdobą, która doda uroku do naszego otoczenia. Szum wody i piękne rośliny wodne sprawiają, że spędzanie czasu w ogrodzie staje się jeszcze bardziej przyjemne. Niestety, pojawienie się glonów w oczku wodnym może zmienić tę idylliczną atmosferę. W tej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie zwalczać glony z oczka wodnego i przywrócić czystość i przejrzystość wody.

Skąd się biorą glony w oczku wodnym?

Istnieją tysiące różnych gatunków glonów i występują one dosłownie wszędzie na ziemi. Glony to w rzeczywistości rośliny, które występują zarówno w postaci jednokomórkowej, jak i wielokomórkowej. Mogą być mikroskopijne, ale niektóre wielokomórkowe mogą dorastać do kilku metrów długości.

Zwiększony rozrost glonów może mieć różne przyczyny. Z reguły dzieje się tak na wiosnę. To o tej porze roku powoli robi się cieplej, a zawartość składników odżywczych w wodzie wzrasta. Dlatego już w tym momencie warto zacząć dbać o oczko wodne, aby zapobiec zbytniemu rozwojowi glonów.

Niewielka ilość glonów w basenie zwykle nie szkodzi ani rybom, ani roślinom. Wręcz przeciwnie, uwalniają do wody witaminy i jod, co jest korzystne dla obu stron. Jednak duże ilości glonów w oczku wodnym są irytującym problemem. Nie tylko wprowadzają nieestetyczny wygląd, ale szkodzą rybom i innym roślinom w oczku.

Zwalczanie pływających zielonych alg

W stawach ogrodowych problematyczne mogą być zwłaszcza tzw. glony zielone. Występują one jako glony pływające i mogą uczynić wodę całkowicie zieloną i nieprzejrzystą. Algi można usunąć poprzez ich fizyczne odłowienie lub zastosowanie środków do glonów.

Do walki z algami można wykorzystać ich naturalnych wrogów – ryby. Jednak bezpośrednia kontrola, w której ryby hodowlane zjadają glony, jest w praktyce trudna. Zarówno karp srebrzysty, jak i pstrąg tęczowy żywią się pływającymi algami. Małże potrafią filtrować glony z wody, ale by w pełni wyeliminować problem, trzeba zastosować inne środki – np. ekologiczne preparaty zapobiegające rozwojowi glonów. Znajdziesz je w naszym sklepie, w zakładce oczko wodne.

Mechaniczna filtracja wody może być dobrym pomysłem, ale należy zastosować bardzo drobne gąbki filtracyjne oraz wydajną pompę. Filtr musi być czyszczony bardzo często, dlatego to rozwiązanie jest pracochłonne.

Kontrola glonów nitkowatych

W stawie ogrodowym może występować kilka rodzajów zielonych alg nitkowatych. Długie zielone nitki często można częściowo usunąć mechanicznie, np. ręcznie lub siatką. To skuteczny, choć bardzo pracochłonny i długotrwały proces. Hodowla ryb takich jak amur i wzdręga, które żywią się glonami nitkowatymi, może złagodzić problem.

Zastosowanie chemicznych środków do zwalczania glonów nitkowatych w oczku wodnym jest najskuteczniejszą metodą. Preparat, np. Algosplit usuwanie glonów nitkowatych 500 g, może być używany wielokrotnie w ciągu sezonu i jest całkowicie biodegradowalny. Dodatkowo zwiększa on natlenienie wody, co w przypadku glonów nitkowatych utrudnia ich rozwój. Ważne jest jednak, aby stosować go zgodnie z instrukcjami producenta i z zachowaniem ostrożności.

Korzystając z dostępnych akcesoriów do oczek wodnych można zwiększyć natlenienie wody, montując dodatkową pompę lub niewielką fontannę. To pomoże w kontrolowaniu rozwoju glonów nitkowatych.

Zabójcze światło UV do oczka wodnego

Lampa UV-C w połączeniu z filtrem jest szczególnie skuteczna w zwalczaniu glonów pływających w wodzie, takich jak glony zielone, brunatne i sinice. Woda zawierająca glony jest pompowana przez lampę UV, która wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do niszczenia zdolności glonów do rozmnażania się.

Ponieważ światło UV jest szkodliwe, świetlówkę umieszcza się w nieprzepuszczającym światła urządzeniu, dzięki czemu oświetlana jest tylko woda (i glony). Jednostka UV-C musi być konserwowana poprzez regularne czyszczenie, a lampa UV wymieniana (najlepiej na wiosnę), aby wydajność była najwyższa.

Warto również pamiętać, że lampa UV-C nie jest rozwiązaniem długoterminowym, ponieważ nie eliminuje przyczyn rozwoju glonów. Dlatego, w celu zapobiegania powstawaniu glonów w oczku wodnym, należy regularnie monitorować poziom składników odżywczych i wprowadzać odpowiednie środki zaradcze.

Jak dbać o oczko wodne?

Różne czynniki wpływają na jakość wody i zdrowie oczka wodnego. Niektóre rośliny wodne mogą utrudnić rozwój glonów w oczku wodnym poprzez pobieranie z wody substancji odżywczych, które są potrzebne do ich wzrostu. Są to np. Moczarka (Elodea), Strzałka (Sagittaria), Osoka aloesowata (Stratiotes), Rogatek (Ceratophyllum) lub Mięta Wodna (Mentha).

Regularne monitorowanie wody jest ważne, aby zapobiegać pojawianiu się glonów i utrzymać zdrowy ekosystem w oczku wodnym. Warto zadbać o zasadowy odczyn wody w stawach ozdobnych, stosując środki takie jak Hydroidea pH minus 500 ml redukcja pH wody.

Dostępność składników odżywczych w oczku wodnym i zbyt duża ilość pokarmu dla ryb może prowadzić do nadmiernego wytwarzania się azotanów i fosforanów. A one sprzyjają rozwojowi glonów. Także temperatura i nasłonecznienie ma wpływ na pojawienie się glonów.

Każde oczko wodne jest inne i wymaga indywidualnego podejścia w celu kontrolowania rozwoju alg. Warto więc eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego oczka wodnego.

Przeczytaj również: Jaką pompę ogrodową wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *