pompa ogroowa do nawadniania
Artykuly

Jaką pompę ogrodową wybrać?

Podlewanie roślin w ogrodzie to podstawa ich utrzymania w dobrej kondycji. Niezależnie od tego, czy ogród jest zlokalizowany przy domu, czy też na działce, rośliny zawsze powinniśmy być odpowiednio nawodnione. Dostarczenie wody jest szczególnie ważne tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji wodociągowej. W takim przypadku trzeba rozważyć użycie odpowiedniej pompy. Rynek oferuje wiele ich rodzajów, dlatego każdy znajdzie model optymalnie dostosowany do swoich potrzeb.

Od czego zależy wybór pompy do ogrodu?

W pierwszej kolejności warto wybrać pompę odpowiednią do źródła, z którego będziemy pobierać wodę. W przypadku, kiedy czerpiemy ją z niedużego zbiornika na deszczówkę, który liczy kilkaset litrów, w zupełności wystarczy dedykowana pompa do deszczówki. Te lekkie modele są łatwe w przenoszeniu i służą głównie do pobierania wody z różnego rodzaju zbiorników na wodę. Korzystanie z nich ułatwia fakt, że mają zintegrowane szybkozłącze, dzięki czemu łatwo podłączyć można do nich wąż ogrodniczy zasilający np. zraszacz.

Studnie o wysokim lustrze wody

W przypadku, kiedy woda pobierana jest z płytkiej studni wierconej, można zastosować pompę ręczną, czyli popularną abisynkę. Są to proste konstrukcyjnie pompy ssące, we wnętrzu których zlokalizowana jest uszczelka połączona z tłokiem, którego praca zasysa wodę na powierzchnię. Prosta konstrukcja sprawia, że abisynki są praktycznie bezawaryjne, wymagają jedynie regularnej wymiany uszczelki w tłoku. Wydajność abisynki zależy od jej średnicy – im jest większa, tym wydajność urządzenia jest wyższa. Tak, jak i inne pompy ssące, także abisynki są w stanie podnieść wodę z głębokości około 8 metrów. Wydajność wynosi w tym przypadku kilkanaście litrów na minutę, co w zupełności wystarczy do napełnienia konewki czy wiadra. Atutem abisynek jest ich wygląd, który może uatrakcyjnić ogród.

Innym, ręcznym modelem, jaki można zastosować w ogrodzie, jest pompa motylkowa. Ma ona bardziej skomplikowaną budowę wewnętrzną, ponieważ tłok jest w niej zastąpiony przez zestaw zaworów ze specjalną przeponą. Urządzenie tego typu może zasysać wodę z głębokości do 8 metrów, jednak pozwala na tłoczenie jej na wysokość nawet 25 metrów, dzięki czemu można ją wykorzystać do napełniania wysoko ustawionych zbiorników na wodę, np. wykorzystywanych do grawitacyjnego podlewania ogrodów.

Pompy ręczne to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są jednak elektryczne pompy ssąco-tłoczące. Za ich pomocą można pobierać wodę zarówno ze studni wierconych, jak i kopanych. W ogrodach najlepiej sprawdzą się modele samozasysające, których ogromną zaletą jest zdolność do samoodpowietrzania. Mechanizm ten polega na tym, że pompa najpierw wypompowuje powietrze z rury ssawnej, a później zasysa wodę, co w dużym stopniu ogranicza czynności wykonywane przed każdym rozruchem. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu tego typu pomp jest maksymalna głębokość ssania wynosząca około 8 m. Dużo większa jest wysokość tłoczenia, dochodząca do 50 m, dzięki czemu możliwe jest doprowadzenie wody do oddalonych punktów w ogrodzie. Urządzenia tego typu są często elementem zestawów hydroforowych, w których pompa jest uruchamiana w odpowiedzi na pobór wody ze zbiornika.

Studnie o niskim lustrze wody

Jeśli woda ma być pobierana z głębokich studni o niskim poziomie lustra wody, konieczne jest użycie urządzeń tłoczących, pracujących w pełnym zanurzeniu, czyli zazwyczaj pomp głębinowych. Mają one skomplikowaną budowę, jednak prawidłowo zainstalowane i użytkowane mogą służyć przez wiele lat. Do podlewania w ogrodzie klienci zazwyczaj wybierają pompy jednostopniowe, które są wystarczającym rozwiązaniem dla większości przypadków. Duże, wielostopniowe pompy głębinowe zazwyczaj wykorzystywane są do zasilania deszczowni w na polach uprawnych, a także wszędzie tam, gdzie do prawidłowej pracy instalacji nawodnieniowej konieczne jest wysokie ciśnienie wody.

Otwarte zbiorniki wodne – stawy i oczka wodne

Do pobierania wody z takich źródeł w ogrodach zazwyczaj wykorzystywane są pompy zanurzeniowe. Używa się ich do uzyskiwania wody ze studni, ze stawów, a nawet dużych zbiorników na wodę opadową oraz z naturalnych zbiorników wodnych. Pompy te są często zaopatrzone w wyłączniki pływakowe, które zatrzymują pracę urządzenia w momencie spadku poziomu wody do określonego poziomu. Pompy te mają wysokość podnoszenia rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów i dużą wydajność. Jeśli planowane jest korzystanie zarówno z wody czystej, jak i zanieczyszczonej, pochodzącej np. ze stawu, najlepiej zainwestować w pompę do wody brudnej. Dzięki temu będzie można wykorzystać do polewania nagrzaną wodę ze stawu czy z oczka wodnego, nie narażając roślin na stres termiczny związany z polewaniem ich zimną wodą z tradycyjnej studni. Ograniczeniem w stosowaniu wody brudnej będzie to, że nie może być ona stosowana do instalacji kropelkowych bez uprzedniego przefiltrowania. Za jej pomocą zazwyczaj zasila się deszczownie.

Czym jeszcze warto się kierować przy wyborze pompy?

Oprócz mocy silnika, który odpowiada za ciśnienia i wydajności pompy, warto też zwrócić uwagę na inny parametr, jakim jest prąd zasilający. Większość modeli zasilana jest prądem jednofazowym. Tego typu urządzenia wystarczą do podlewania dla większości użytkowników. W przypadku jednak, kiedy potrzebujemy większej mocy silnika i chcemy jednocześnie ograniczyć zużycie energii, dobrym rozwiązaniem będzie kupno pompy z silnikiem trójfazowym.

Zobacz również
Montaż naziemnego systemu nawadniania 
Zabezpieczanie systemu nawadniania na czas zimy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.