jak-wykonac-obrzeza-trawnika-pod-automatyczna-kosiarke
Artykuly

Jak wykonać obrzeża trawnika pod automatyczną kosiarkę?

Roboty koszące to urządzenia cieszące się obecnie ogromną popularnością zarówno wśród prywatnych użytkowników, jak i profesjonalnych firm ogrodniczych. Oszczędzają czas, energię i świetnie nadają się do zastosowania niezależnie od wielkości powierzchni, a nawet rodzaju jej ukształtowania.

Wybierając robota koszącego, należy wiedzieć, jak dobrać wysokość obrzeża do trawników. Przygotowanie powierzchni do pracy automatycznej kosiarki ma bowiem kolosalny wpływ na uzyskanie najlepszych efektów. Sprawdź, z jakich materiałów wykonać obrzeża i jaka powinna być maksymalna różnica między poziomem trawnika a obrzeżami. Dowiedz się również, jak samemu zrobić obrzeża trawnikowe, aby nie trzeba było dodatkowo używać podkaszarki!

Co jest najważniejsze do prawidłowej pracy automatycznej kosiarki?

Roboty koszące to urządzenia o zaawansowanej technologii. Są niemal bezobsługowe, co jest dużą oszczędnością czasu. Ponadto charakteryzują się zdecydowanie cichszą pracą niż kosiarki spalinowe. Nie tylko koszą trawnik, lecz także gwarantują mulczowanie. Tną trawę na bardzo małe drobinki i pozostawiają je na powierzchni trawnika, co jest dobrym rozwiązaniem w kwestii nawożenia powierzchni. Urządzenia te wymagają jednak odpowiedniego przygotowania terenu, tak aby sprzęt dobrze poradził sobie podczas pracy i niepotrzebne było poprawianie koszenia po pracy. Co dać zamiast krawężników? Najlepszym rozwiązaniem są obrzeża. Można wykonać je z rozmaitych materiałów. 

Do wyboru jest kostka betonowa lub granitowa, ale również kratka trawnikowa, którą można zasypać korą bądź drobnym kamieniem. Obrzeże można wykonać również z równo ułożonych płyt kamiennych lub podkładów kolejowych. 

Jak dobrać wysokość obrzeża do trawników?

Obrzeża z materiałów takich jak kostka betonowa czy granitowa są stabilne i trwałe. Aby jednak automatyczne kosiarki mogły bezpiecznie poruszać się po tego typu nawierzchniach, nie zakopywać się i nie zawieszać, bardzo ważne jest to, aby zachować odpowiedni poziom pomiędzy trawnikiem a obrzeżem. W przypadku znacznej różnicy wynoszącej powyżej 2 centymetrów nastąpi duże utrudnienie dla pracy urządzenia. Zbyt wysoki próg dla robota koszącego może spowodować powstawanie śladów kół i uniemożliwi wykonanie poprawnej pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zachowanie takiego samego poziomu między trawnikiem a obrzeżem

Równie ważna jest odpowiednia szerokość obrzeża. Uniwersalna wartość to 16 centymetrów. Obrzeże o takiej szerokości umożliwia kosiarce, niezależnie od modelu, wysunąć się poza krawędź trawnika i skutecznie skosić każde źdźbło trawy. Warto pamiętać, że automatycznym kosiarkom teren do poruszania się ogranicza  zakopany w ziemi przewód (kabel ograniczający), przez który płynie prąd o niskim natężeniu. Robot po najechaniu na kabel wycofuje się i zmienia kierunek jazdy. Z tego względu szerokość obrzeża wynosząca 16 centymetrów ułatwia urządzeniu poruszanie się po przewodzie, dojazd do konkretnych stref trawnika, ale również koszenie krawędzi. 

Niemniej ważna jest szerokość obrzeża w przypadku pionowych przeszkód, takich jak krawężniki, murki czy ogrodzenia. W tym wypadku powinna ona wynosić nawet 20 centymetrów, co zapewni robotowi możliwość skutecznego koszenia całej powierzchni trawnika i niepozostawienia tzw. grzywki. W niektórych przypadkach, zwłaszcza na terenach, które zostały zaprojektowane z myślą o użytkowaniu automatycznej kosiarki, dla pionowych przeszkód stosuje się nawet 25-centymetrową szerokość obrzeża. Poszukujesz niezawodnego i wydajnego urządzenia? Sprawdź, jaką kosiarkę wybrać do dużych powierzchni!

Jak samemu zrobić obrzeża trawnikowe?

Wiesz już, co dać zamiast krawężników. Najlepszym wyborem są obrzeża z kostki granitowej lub betonowej. Sprawdzi się również kratka trawnikowa. Można wykorzystać także łupki, kamienie polne i kostkę brukową, ale też metalowe listwy czy płytki ceramiczne odporne na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Teraz pojawia się pytanie, jak samemu zrobić obrzeża trawnikowe? W pierwszej kolejności należy dobrze zaplanować wszystkie strefy, ale najważniejszą kwestią jest dopasowanie wysokości i szerokości obrzeży. Zaprojektowanie ogrodu, w którym koszeniem trawy będzie zajmował się profesjonalny robot koszący, nie jest trudnym zadaniem. Konieczne będzie wyposażenie się w potrzebne materiały i akcesoria do robotów, na przykład przewód obwodowy. 

Samodzielnie wykonując obrzeża, należy koniecznie pamiętać o tym, czego trzeba unikać. Nieodpowiednie dla automatycznych kosiarek są różnice poziomów między trawnikiem a obrzeżem, ale również zbyt wąskie, układanie kaskadowo i o nieregularnym kształcie obrzeża. Jeśli teren został już odpowiednio przystosowany do pracy robota koszącego, przyszedł czas na wybór nowoczesnego urządzenia. Sprawdź najnowszy ranking automatycznych kosiarek 2023! Kolejny rok w Twoim ogrodzie może upłynąć pod znakiem oszczędności czasu i automatycznego koszenia trawnika. Po zakup sprzętu zapraszamy do sklepu Podlane.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *