nawadnianie-dzialki-kiedy-zrezygnowac-z-podlewania-recznego
Artykuly

Nawadnianie działki – kiedy warto zrezygnować z podlewania ręcznego?

Podlewanie roślin to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Nawadnianie działki potrafi być żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Rozwiązania technologiczne stosowane w nowoczesnych ogrodach pozwalają zapewnić najlepsze warunki hydrologiczne przy minimalnym zaangażowaniu właściciela ogrodu.

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zrezygnować z podlewania ręcznego oraz jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania dla wygodnego i ekologicznego nawadniania działki.

Ręczne nawadnianie działki sprawdza się w mniejszych ogrodach

Ręczne nawadnianie działki to klasyczne rozwiązanie, które pozwala precyzyjnie podlać wybrany fragment ogrodu. Urządzenia potrzebne do ręcznego nawadniania działki są stosunkowo niedrogie w zakupie. W zasadzie wystarczy wąż odpowiedniej długości oraz zraszacz lub pistolet. Ręczne nawadnianie działki zalecane jest dla nowych nasadzeń. Przykładowo, na nowo założony trawnik należy kierować rozproszony strumień wody pod niewielkim ciśnieniem.

W przypadku niewielkich ogrodów ręczne nawadnianie działki może sprawdzić się jako jedyny sposób podlewania. Odpowiednio ustawione zraszacze należy przestawiać co pewien czas tak, aby odpowiednio nawodniły cały areał. W przypadku większych ogrodów ręczne nawadnianie działki jest dość czasochłonne i wymaga częstego przestawiania zraszaczy. Alternatywnym rozwiązaniem jest automatyczny system nawadniania, który zapewni Ci o wiele wyższy komfort.

Projekt systemu nawadniania działki jest kluczowy

Zaprojektowanie nawodnienia działki z wykorzystaniem systemu automatycznego podlewania wymaga zwrócenia uwagi na wiele czynników. Pierwszym krokiem jest ustalenie planu nasadzeń na Twojej działce. Projektowanie systemu nawadniania działki jest zazwyczaj prostsze, gdy dopiero zakładasz ogród. Można wtedy zaplanować położenie wszystkich elementów systemu bez ograniczeń spowodowanych małą architekturą czy nasadzeniami roślin.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować automatyczne nawadnianie trawnika w założonym już ogrodzie. Potrzebny do tego jest szczegółowy plan sytuacyjny dotychczasowych nasadzeń, obiektów budowlanych oraz ścieżek i podjazdów.

Niezależnie od tego, na jakim etapie zakładania ogrodu chcesz zainstalować automatyczny system nawadniania działki, to musi się on składać z odpowiednich elementów. Należą do nich m.in. rury montażowe zakopane w ziemi o odpowiednio dopasowanej średnicy. Kluczowymi elementami każdego systemu są zraszacze, które dystrybuują wodę do roślin. Sercem całego systemu jest sterowanie nawadnianiem. Dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom możesz w pełni kontrolować proces automatycznego podlewania. Dzięki temu będzie on przebiegać wydajnie i ekonomicznie.

Nawadnianie działki warto uzupełnić o system podlewania kropelkowego. Rozwiązanie to zapewnia wysoką wydajność, ponieważ woda trafia bezpośrednio do gleby w obszarze, w którym znajduje się system korzeniowy rośliny. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wejdź na naszego bloga i dowiedz się, jak zaprojektować system nawadniania kropelkowego.

Inteligentne systemy nawadniania działki zapewniają najlepsze warunki Twoim roślinom

Nowoczesny system nawadniania działki może być wyposażony w szereg czujników, które sprawią, że podlewanie Twojego ogrodu będzie jeszcze bardziej wydajne. Czujniki mogą na bieżąco badać stan hydrologiczny ogrodu oraz uwzględniać aktualne warunki atmosferyczne. Dzięki temu system podlewania włącza się jedynie wtedy, gdy rośliny rzeczywiście potrzebują wody. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach za wodę, ponieważ system nie uruchomi się o zaprogramowanej godzinie, jeśli niedawno padało.

Rozszerzenie systemu nawadniania działki o czujniki deszczu, wilgotności, mrozu, wiatru oraz stację pogodową pozwala racjonalnie i wydajnie podlewać Twój ogród. Różnicę zauważysz także w niższych rachunkach za wodę. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej o czujnikach do systemów nawadniania.

Skorzystaj z darmowych i ekologicznych zasobów wody

Podlewanie ogrodu może generować koszty, zwłaszcza gdy korzystasz z wody wodociągowej. Istnieje rozwiązanie, które pozwoli Ci nawadniać działkę darmową wodą. Zbieranie deszczówki pozwala gromadzić w ekologiczny sposób zasoby wody, które następnie możesz wykorzystać do podlewania Twojego ogrodu.

Aby zacząć zbierać deszczówkę, nie musisz ponosić dużych nakładów finansowych. Najprostsze rozwiązania polegają na zamontowaniu zbiornika na wodę pod ujściem rynny. Istnieją też bardziej zaawansowane systemy, które pozwalają zbierać wodę z całego dachu, a następnie magazynować ją w podziemnych kolektorach. Zasoby wody na ziemi są ograniczone. Zbieranie deszczówki pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić niemałe sumy na rachunkach za wodę, lecz także pozytywnie wpływa na ochronę środowiska.

Skorzystaj z darmowej wiedzy pochodzącej od naszych ekspertów. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jak skutecznym i ekologicznym rozwiązaniem jest odzyskiwanie wody deszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *