jak-przygotowac-ogrod-do-zimy
Artykuly

Jak przygotować ogród do zimy?

Zimą rośliny przechodzą zazwyczaj w stan spoczynku, aby chronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niskie temperatury, opady deszczu lub śniegu są trudne nie tylko dla roślin, lecz także dla systemu nawadniania na Twoim ogrodzie. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy pozwoli Ci łatwo rozpocząć nowy sezon, który rozpocznie się już za kilka miesięcy. Jak przygotować ogród do zimy? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kiedy należy rozpocząć przygotowania ogrodu do zimy?

Jesień w ogrodzie potrafi być intensywna. Choć większość roślin zapada powoli w zimowy sen, to ogrodnicy mają wtedy ręce pełne roboty. Pierwsze przymrozki to zazwyczaj pierwszy sygnał ostrzegawczy, że zima zbliża się dużymi krokami. A zatem – jak przygotować ogród do zimy?

Czynności związanych z przygotowaniem ogrodu do zimy nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Odpowiednie opatrzenie roślin wymaga czasu. Dzięki temu znacznie lepiej zniosą one mróz, wiatry i opady. Ponadto należy pamiętać, że zamarzająca woda potrafi wyrządzić szkody w sprzęcie służącym do nawadniania. Konserwacja i osuszenie instalacji jest kluczowe, aby bez problemów uruchomić ją na początku nowego sezonu. Warto o to zadbać jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Jak przygotować ogród do zimy – niezbędne czynności

Rośliny w ograniczonym stopniu rosną także zimą. Dlatego kluczowe jest odpowiednie nawadnianie ogrodu jeszcze zanim ujemne temperatury na dobre zagoszczą w Twojej lokalizacji. Zapotrzebowanie na wodę jest szczególnie duże u roślin zimozielonych, takich jak świerki, azalie, czy bukszpany. Dzięki zgromadzonym zapasom wody rośliny zimozielone znacznie lepiej zniosą ujemne temperatury oraz porywiste wiatry. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby podlewanie ogrodu zimą nie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Nawożenie roślin jesienią pozwala zgromadzić pierwiastki niezbędne do wzrostu oraz zachowania estetycznego wyglądu. Aby Twój trawnik stał się bardziej odporny na mrozy, zastosuj wieloskładnikową mieszankę do jesiennego nawożenia. Fosfor i potas wzmocnią system korzeniowy trawy. Dzięki temu murawa zyska znacznie większą odporność na ujemne temperatury.

Ogrodowy warzywniak także wymaga nawożenia przed zimą. Najlepiej do tego zadania sprawdzą się nawozy organiczne lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną drzewka owocowe, to najlepiej sięgnąć po naturalny obornik. Rozsyp go wokół drzewek i przekop glebę. Nie musisz wykonywać tej czynności co roku. Wystarczy, jak powtórzysz ją raz na 3-4 lata.

Nie zapomnij o dokładnym posprzątaniu ogrodu przed zimą. Usunięcie liście i resztek roślin spod drzew i rabat kwiatowych znacznie ograniczy ryzyko pojawienia się nornic i innych szkodliwych dla roślin gryzoni. Trawnik także wymaga dokładnego uporządkowania przed zimą. Wygrabienie pozostałości ściętej trawy, liści lub szyszek zapobiega powstawaniu szkodliwej pleśni. Uprzątnięta murawa stanie się także mniej atrakcyjna dla gryzoni.

Trawa powinna zostać skoszona pod sam koniec sezonu wegetacyjnego. Najczęściej wypada to na drugą połowę października, a w przypadku cieplejszej jesieni okres ten może trwać nawet do połowy listopada. Wysokość skoszonej murawy powinna wynosić ok. 4 cm. Dłuższe liście trawy mogą opadać pod wpływem ciężaru śniegu, co może doprowadzić do ich gnicia. Z kolei krótsze źdźbła mogą zamarznąć.

Przygotowanie systemu nawadniania do zimy

Jak przygotować ogród do zimy w kwestii nawadniania? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że woda obecna w systemie nawadniania podczas mrozów może zamarznąć. Nie należy do tego dopuścić, ponieważ może dojść do poważnych uszkodzeń instalacji, które będą wiązać się z czasochłonnymi i kosztownymi naprawami.

Odłączenie źródła wody to pierwszy krok, który należy wykonać przed nadejściem mrozów. Zakręcenie zaworu to nie jedyna czynność związana z przygotowaniem systemu nawadniania do zimy. Jeśli czerpiesz wodę do podlewania ogrodu ze studni, to nie zapomnij o spuszczeniu wody z instalacji doprowadzającej ją z ujęcia.

Dodatkowa uwaga – jeśli Twoja studnia ma głębokość mniejszą niż 7-8 metrów, to warto wyjąć pompę na zimę. Urządzenie osusz i schowaj w suchym i ocieplonym miejscu. Właściciele studni głębinowych nie muszą demontować pomp na okres zimowy – urządzenia znajdujące się na dużych głębokościach nie są narażone na niskie temperatury.

Spuszczenie wody z instalacji nawadniającej jest kluczową czynnością, która znacznie ogranicza szkodliwy wpływ ujemnych temperatur na cały system. W każdym systemie nawadniania umieszczone są korki spustowe, które powinny znajdować się w najniższych punktach instalacji. Często wystarczy jedynie odkręcić korki, aby woda samoczynnie wypłynęła z rur zasilających system.

Przedmuchanie instalacji nawadniającej pozwala skutecznie usunąć wodę pozostałą w podziemnych rurach. Czynność ta zalecana jest wtedy, gdy grawitacyjne spuszczanie wody nie daje zadowalających efektów. Może to wynikać np. z błędów konstrukcyjnych na etapie budowy lub projektowania instalacji nawadniającej w Twoim ogrodzie. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, wejdź na naszego bloga. Dzięki temu zabezpieczenie systemu nawadniania na czas zimy wykonasz bez żadnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *