kiedy-najlepiej-zakladac-ogrod
Artykuly

Kiedy najlepiej zakładać ogród?

Niektórzy twierdzą, że nie ma złej pory na zakładanie ogrodu. W rzeczywistości jest to czasochłonny i pracochłonny proces. Przed rozpoczęciem prac nie można zapomnieć o wykonaniu projektu. Należy pamiętać też o potrzebach i cyklach wegetacyjnych roślin. Kluczowe jest także odpowiednie wyposażenie.

Z tego artykułu dowiesz się o podstawach projektowania nasadzeń, niezbędnym wyposażeniu oraz o tym, kiedy najlepiej zakładać ogród.

Dlaczego warto zakładać ogród?

Piękny ogród z bujnym trawnikiem jest marzeniem niemal każdego właściciela domu. Zadbana przestrzeń wokół budynku stanowi jego wizytówkę. Ogród to nie tylko ozdoba, lecz także miejsce wytchnienia wśród roślin, które daje możliwość spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Sprawdź: automatyczne nawadnianie

Pielęgnacja ogrodu to dla jednych przyjemność i relaks, a dla drugich trudny i czasochłonny obowiązek. Nasi eksperci oferują solidną porcję darmowej wiedzy, dzięki której Twój ogród stanie się pięknym i wyjątkowym miejscem.

Kto powiedział, że ogród musi stanowić płaską płaszczyznę? Sprawdź artykuły z oferty naszego sklepu, które umożliwiają budowę ogrodu naściennego.

Podstawy projektowania ogrodu

Projektowanie ogrodu pozwala zaplanować przestrzeń i nasadzenia tak, aby całość tworzyła spójną kompozycję. Istotne są także względy praktyczne, dlatego na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników.

Na środku ogrodu unikaj nasadzeń – posadzenie dużej rośliny w centralnym punkcie ogrodu zmniejszy wizualnie przestrzeń.

Nasadzenia planuj piętrami – środek ogrodu to miejsce, w którym doskonale sprawdzi się trawnik. Następnie im dalej, tym wyższe rośliny, czyli np. niskie krzewy, dalej wysokie krzewy i dopiero na końcu drzewa.

Mniej często znaczy więcej – nie należy przesadzać z ilością gatunków roślin. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych ogrodów. Gatunki rosnące w ogrodzie rzadko występują obok siebie w naturze. Może to powodować dominację jednych roślin nad innymi. Często zdarza się, że konkurencję przegrywają najcenniejsze okazy.

Włącz do projektu dotychczasową roślinność – zastane na działce drzewa lub inne duże rośliny warto zostawić. Pamiętaj, że drzewa rosną wolno. Po zasadzeniu młodych okazów potrzeba wielu lat, zanim osiągną pełne rozmiary.

Nie sadź drzew w sąsiedztwie architektury – drzewa powinny zostać posadzone co najmniej na odległość korony drzew dojrzałych roślin. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia dachu lub elewacji przez gałęzie.

Pamiętaj o wytyczeniu ścieżek oraz przestrzeni potrzebnej do pielęgnacji roślin – ciasne nasadzenie dużej ilości drzew i krzewów utrudni dostęp do roślin.

Zaplanuj system nawadniania trawnika Twojego nowego ogrodu – przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jaki system nawadniania wybrać.

Gdy wybierzesz już rozwiązanie najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom, to sięgnij po artykuł, z którego dowiesz się, jak zbudować system nawadniania ogrodu krok po kroku.

Jaka pora roku jest najlepsza, aby założyć ogród?

Odpowiadając na pytanie, kiedy najlepiej zakładać ogród, należy wziąć pod uwagę okres wegetacyjny roślin. Trwa on od wiosny, czyli od marca, aż do listopada, a dużo zależy od panujących warunków atmosferycznych. Nie wszystkie rośliny są dostępne w wybranym okresie. Niektóre gatunki, takie jak rośliny cebulowe, dostępne są jedynie wiosną. Z kolei wrzosy można kupić dopiero późnym latem lub jesienią. Wynika to z cykli wegetacyjnych konkretnych gatunków. Jeśli zależy Ci na zasadzeniu roślin, które nie są dostępne w wybranej porze roku, to możesz zostawić miejsca na ich nasadzenie, aby wykonać je później.

Rośliny kupowane do ogrodu mogą występować w doniczkach lub być kopane z gruntu. W przypadku roślin doniczkowych, które dostępne są w szkółkach przez cały okres wegetacyjny, ich sadzenie można wykonać od razu po zakupie. Natomiast rośliny kopane z gruntu zazwyczaj najlepiej przyjmują się jesienią. Wynika to ze zbliżającego się zakończenia okresu wegetacyjnego. Rośliny przygotowują się do zimy, więc soki nie krążą w nich tak intensywnie, jak ma to miejsce np. wiosną, czy latem.

Podobnie przesadzanie roślin obecnych na ogrodzie najlepiej wykonać pod koniec okresu wegetacyjnego. Znacznie zwiększa to szanse na to, że przyjmą się w nowym miejscu w ogrodzie.

Niezbędne wyposażenie każdego ogrodu

Nie możesz zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu Twojego ogrodu. Dzięki niemu skutecznie wykonasz wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, których wymagają rośliny. Praktycznym i kompletnym rozwiązaniem jest zakup produktów z serii combisystem Gardena dostępnych w naszym sklepie internetowym. W ramach tej serii znajdziesz wiele sprawdzonych i przydatnych akcesoriów ogrodowych, które możesz łączyć z uniwersalnym trzonkiem.

Uprawa ogrodu wymaga profesjonalnych narzędzi. Szeroki asortyment produktów, które ułatwią zasadzenie, nawożenie i inne potrzebne czynności dla Twoich roślin, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Sprawdź już teraz, jak łatwa i skuteczna może być uprawa ogrodu, gdy masz do dyspozycji wszystkie potrzebne narzędzia.

Może cię zainteresować: Jak uruchomić system nawadniania po zimie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *