nawadnianie warzyw
Artykuly

Jak nawadniać warzywa?

Warzywa są bardzo ważnym elementem naszej diety – w najnowszej piramidzie żywieniowej stanowią jeden ze składników jej podstawy. Ponieważ płody ziemi powinny być jak najzdrowsze, podejmuje się próby samodzielnej uprawy tych roślin. Starania takie przyniosą wymierne rezultaty jedynie wówczas, gdy warzywa będą prawidłowo pielęgnowane – odpowiednie nawożenie i nawadnianie to jeden z fundamentów sukcesu.

Warzywniak w gruncie

Najprostsza wydaje się uprawa roślin w gruncie, dlatego w ten właśnie sposób prowadzi ją większość Polaków. Aby jednak nie ponieść klęski na tym polu, warto zacząć od odpowiedniego zaplanowania zarówno rozmieszczenia poszczególnych upraw, jak i sposobu ich podlewania.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić źródło wody. Jeśli posiada się własną studnię lub staw, z którego można czerpać do woli, sprawa wydaje się prosta – w takim przypadku przygodę z podlewaniem można rozpocząć od użycia zraszaczy. Najłatwiejszy w zastosowaniu będzie przenośny model wahadłowy lub rotacyjny, za pomocą którego będzie można podlać wszelkie, uprawiane w gruncie rośliny. Dobrze dobrany zraszacz o dużej powierzchni działania pozwoli podlać cały warzywniak – nawet taki o powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Tego typu urządzenie łatwo można przestawiać z miejsca na miejsce, a wodę do niego dostarcza się za pomocą zwykłego węża ogrodniczego, bezpośrednio z pompy. Alternatywnym sposobem jest zamontowanie na stałe rury doprowadzającej wodę do zainstalowanych na niej zraszaczy. Rurę zbiorczą, która doprowadza wodę, prowadzi się do studzienki rozdzielczej – do rozgałęźnika, który doprowadza wodę do poszczególnych sekcji (np. zagonów).

Jeśli warzywniak nie jest zbyt duży, a pompa w studni lub innym źródle wody jest wystarczająco wydajna, można od razu zasilić cały ogród. Jeżeli jednak wydajność studni lub wielkość ogrodu nie pozwala na podlanie całości za jednym razem, konieczne jest zastosowanie sterowania sekcjami. Realizuje się to obecnie za pomocą elektrozaworów podłączonych do sterownika, który o określonym czasie włącza lub wyłącza poszczególne zawory. Dzięki temu poszczególne części ogrodu podlewane są niezależnie. Dużą korzyścią z zastosowania sterowania automatycznego jest możliwość dostosowania czasu podlewania do potrzeb wodnych poszczególnych uprawianych gatunków.

Trochę inaczej trzeba podchodzić do podlewania, kiedy korzysta się z wody wodociągowej. W takim przypadku najlepiej zastosować podlewanie kropelkowe, które pozwala na uzyskanie dużych oszczędności wody. W przypadku roślin, takich jak: marchew, pietruszka, cebula, buraki, pory, sałata czy rzodkiewka, uprawianych w rzędach w gruncie, warto wykorzystać linie lub taśmy kroplujące. Rozmieszcza się je w rzędach uprawianych roślin lub w międzyrzędziach, jeśli odległość między rzędami roślin jest niewielka. W przypadku gatunków dużych lub wysadzanych w większych odległościach od sobie – takich jak warzywa dyniowate, pomidory oraz warzywa strączkowe – lepiej użyć emiterów patykowych, które będą dostarczały wodę w strefę korzeniową pojedynczych roślin.

Przeczytaj Jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu?

Warzywa pod osłonami

W uprawach pod osłonami należy pamiętać o tym, że w tego typu obiektach rośliny narażone są na wysokie temperatury i towarzyszącą temu znaczną wilgotność powietrza. Dlatego w tym przypadku zazwyczaj stosuje się nawadnianie doprowadzające wodę bezpośrednio do gleby lub do podłoża uprawowego. Odradza się stosowanie wszelkiego rodzaju zraszaczy, ponieważ zwilżają one liście, które stają się wtedy bardziej podatne na choroby grzybowe. Zraszanie wykonuje się tylko w przypadku podlewania siewek i rozsad – należy wówczas korzystać jedynie z drobnych lub średniej wielkości kropli.

Podobnie, jak w przypadku upraw bez osłon, można wykorzystać linie kroplujące, jednak sprawdzą się tu również taśmy kroplujące, które w tunelu lub szklarni nie będą narażone na uszkodzenie przez szukające wody ptaki.

Jeśli pomimo dobrej wentylacji w szklarni lub tunelu panuje wysoka temperatura, można zastanowić się nad instalacją mikrozraszaczy. Ich użycie pozwoli na uzyskanie mgiełki wodnej, która umożliwi skuteczne schłodzenie powietrza.

Przeczytaj Jak, krok po kroku nawadniać szklarnię, tunel foliowy?

Warzywa w pojemnikach na balkonie lub tarasie

Zarówno warzywa, jak i inne rośliny znajdujące się w pojemnikach, zazwyczaj podlewa się ręcznie, czerpiąc z kontaktu z roślinami wiele radości. Jednak w ostatnich latach, kiedy Ziemi coraz częściej doskwierają uciążliwe upały, warto wspomóc się podlewaniem automatycznym. W tym przypadku sprawne podlewanie warzyw będzie wymagało zastosowania nawadniania kropelkowego, które zapewni odpowiednią ilość wody dla każdego gatunku. Planowanie trzeba będzie zacząć od określenia ilości roślin, podliczenia pojemności doniczek i skrzynek, w których znajdują się uprawy. W drugiej kolejności trzeba będzie określić potrzeby wodne roślin. Znając te wartości, można oszacować, jakie będzie szacunkowe zużycie wody, co jest szczególnie ważne w przypadku upraw znajdujących się na balkonie czy tarasie bloku mieszkalnego.

Poszczególne elementy instalacji nawadniającej dobiera się podobnie, jak w przypadku instalacji do nawadniania upraw pod osłonami czy dużych roślin uprawianych w gruncie. Należy się tutaj oprzeć głównie na emiterach patykowych, do których wodę doprowadza się za pomocą wężyków ze źródła wody, jakim może być np. kran w łazience. By podlewanie nie zakończyło się zalaniem sąsiadów, warto zastosować elektroniczny sterownik kierujący pracą elektrozaworów. Czas podlewania trzeba by ustawić tak, by następował lekki przelew wody, czyli by spływała ona do podstawek. Jest to szczególnie wskazane w przypadku wody twardej, ponieważ pozwoli ograniczyć zjawisko zasolenia gleby minerałami zawartymi w wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *