nawadnianie warzyw
Artykuly

Jak nawadniać warzywa?

Warzywa są bardzo ważnym elementem naszej diety – w najnowszej piramidzie żywieniowej stanowią jeden ze składników jej podstawy. Ponieważ płody ziemi powinny być jak najzdrowsze, warto podjąć próbę samodzielnej uprawy tych roślin. Starania takie przyniosą wymierne rezultaty jedynie wówczas, gdy warzywa będą prawidłowo pielęgnowane – odpowiednie nawożenie i nawadnianie roślin to jeden z fundamentów sukcesu. Zatem jak podlewać warzywa, by oszczędzać wodę, a jednocześnie zapewniać roślinom odpowiednią ilość wilgoci?

Jak nawadniać warzywa posadzone w gruncie?

Najprostsza wydaje się uprawa roślin w gruncie, dlatego w ten właśnie sposób prowadzi ją większość Polaków. Aby jednak nie ponieść klęski na tym polu, warto zacząć od odpowiedniego zaplanowania zarówno rozmieszczenia poszczególnych upraw, jak i sposobu ich podlewania.

Podlewanie warzyw a źródło wody

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, skąd ma być pobierana woda do podlewania warzyw. Gdy masz dostęp do własnej studni lub stawu, z którego można czerpać wodę do woli,  nawadnianie ogrodu staje się prostsze — zacznij od użycia zraszaczy. Najłatwiejszy w zastosowaniu będzie model przenośny: wahadłowy lub rotacyjny. Przy jego pomocy nawodnisz wszelkie uprawiane w gruncie rośliny. 

Dobrze dobrany zraszacz o dużej powierzchni działania pozwoli podlać cały warzywniak – nawet taki o powierzchni około 200 m². Tego typu urządzenie łatwo można przestawiać z miejsca na miejsce, a wodę do niego dostarcza się za pomocą zwykłego węża ogrodowego, bezpośrednio z pompy. 

Alternatywnym sposobem jest zamontowanie na stałe rury doprowadzającej wodę do zainstalowanych na niej zraszaczy. Rurę zbiorczą doprowadzającą wodę prowadzi się do studzienki rozdzielczej – do rozgałęźnika, który doprowadza wodę do poszczególnych sekcji (np. zagonów).

Jak podlewać warzywa podzielone na sekcje?

Jeśli warzywniak nie jest zbyt duży, a pompa w studni lub innym źródle wody jest wystarczająco wydajna, można od razu zasilić cały ogród. Jeżeli jednak wydajność studni lub wielkość ogrodu nie pozwala na podlanie całości za jednym razem, konieczne jest zastosowanie sterowania sekcjami. Realizuje się to obecnie za pomocą elektrozaworów podłączonych do sterownika, który o określonym czasie włącza lub wyłącza poszczególne zawory. Dzięki temu poszczególne części ogrodu podlewane są niezależnie. 

Ponadto dużą korzyścią z zastosowania sterowania automatycznego jest możliwość dostosowania czasu podlewania do potrzeb wodnych poszczególnych uprawianych gatunków. Jeśli zastanawiasz się, jak często podlewać warzywa, pamiętaj, że zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj warzyw, warunki pogodowe i typ gleby.

Jak nawadniać warzywa przy użyciu wody z wodociągów?

Trochę inaczej trzeba podchodzić do podlewania warzyw, kiedy korzysta się z wody wodociągowej. W takim przypadku najlepiej zastosować podlewanie kropelkowe, które pozwala na uzyskanie dużych oszczędności wody. 

W przypadku roślin takich jak: marchew, pietruszka, cebula, buraki, pory, sałata czy rzodkiewka, uprawianych w rzędach w gruncie, warto wykorzystać taśmy lub linie kroplujące. Rozmieszcza się je w rzędach uprawianych roślin lub w międzyrzędziach, jeśli odległość między rzędami roślin jest niewielka. 

W przypadku gatunków dużych lub wysadzanych w większych odległościach od siebie – takich jak warzywa dyniowate, pomidory oraz warzywa strączkowe – lepiej użyć emiterów patykowych, które będą dostarczały wodę w strefę korzeniową pojedynczych roślin.

Przeczytaj: Jak wybrać zraszacze do swojego ogrodu?

Jak podlewać warzywa pod osłonami?

W uprawach pod osłonami należy pamiętać o tym, że w tego typu obiektach rośliny narażone są na wysokie temperatury i towarzyszącą temu znaczną wilgotność powietrza. Dlatego w tym przypadku zazwyczaj stosuje się nawadnianie doprowadzające wodę bezpośrednio do gleby lub do podłoża uprawowego.

Odradza się stosowanie wszelkiego rodzaju zraszaczy, ponieważ zwilżają one liście, które stają się wtedy bardziej podatne na choroby grzybowe. Zraszanie wykonuje się tylko w przypadku podlewania siewek i rozsad – należy wówczas korzystać jedynie z drobnych lub średniej wielkości kropli.

Jak prawidłowo nawadniać warzywa pod osłonami? Podobnie jak w przypadku upraw bez osłon, można wykorzystać linie kroplujące, jednak sprawdzą się tu również taśmy kroplujące. W ten sposób podczas nawadniania warzyw w tunelu lub szklarni nie będą one narażone na uszkodzenie przez szukające wody ptaki.

Jeśli pomimo dobrej wentylacji w szklarni lub tunelu panuje wysoka temperatura, można zastanowić się nad instalacją mikrozraszaczy. Ich użycie pozwoli na uzyskanie mgiełki wodnej, która umożliwi skuteczne schłodzenie powietrza.

Przeczytaj: Jak nawadniać szklarnię i tunel foliowy?

Jak nawadniać warzywa w pojemnikach na balkonie lub tarasie?

Zarówno warzywa, jak i inne rośliny znajdujące się w pojemnikach, zazwyczaj podlewa się ręcznie. Niemniej jednak dla tych, którzy szukają bardziej zrównoważonych rozwiązań, warto rozważyć systemy automatycznego nawadniania. W tym przypadku sprawdzi się automatyczna konewka – system nawadniania kropelkowego, który zapewni odpowiednią ilość wody dla każdego gatunku.

Planowanie podlewania roślin powinno rozpocząć się od określenia liczby roślin oraz zsumowania pojemności doniczek i skrzynek, w których są one uprawiane. Następnie, należy określić ich potrzeby wodne. Znając te wartości, można oszacować szacunkowe zużycie wody dla podlewania warzyw i roślin uprawianych na balkonach.

Jak podlewać warzywa, by nie zakończyło się zalaniem sąsiadów? Warto zastosować elektroniczny sterownik nawadniania kierujący pracą elektrozaworów. Czas podlewania trzeba ustawić tak, by następował lekki przelew wody, czyli by spływała ona do podstawek. Jest to szczególnie wskazane w przypadku wody twardej, ponieważ pozwoli ograniczyć zjawisko zasolenia gleby minerałami zawartymi w wodzie.

Może cię zainteresować: Zima w ogrodzie – co można robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *