czujnik do ogrodu
Artykuly

JAKIE SĄ RODZAJE CZUJNIKÓW DO SYSTEMÓW NAWADNIANIA?

Systemy automatycznego nawadniania ogrodu czy trawnika nie mogłyby sprawnie funkcjonować bez specjalnych czujników, które dostarczają im niezbędnych informacji. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju urządzeń wspomagających, system nawadniania „wie”, kiedy należy podlać rośliny. Dowiedz się, jakie są rodzaje czujników do nawadniania i w jaki sposób przyczynią się one do oszczędności wody i czasu.

Kiedy potrzebne są czujniki do nawadniania?

Czujniki w systemach nawadniania są niezbędne, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad podlewaniem roślin oraz oszczędzać wodę. Dostarczają one odpowiednich informacji o wilgotności gleby, nasłonecznieniu czy temperaturze. To na ich podstawie sterownik decyduje, kiedy uruchomić podlewanie. Dzięki temu rośliny są podlewane tylko wtedy, gdy faktycznie tego potrzebują. 

Co więcej, różne rodzaje czujników do systemów nawadniania pozwalają automatycznie nawadniać dowolne strefy ogrodu w systemie dostosowanym do ich indywidualnych wymagań. Zastosowanie czujników to zatem szereg korzyści — oszczędność wody, energii, wygoda i pełna kontrola.

Zamontowanie czujników jest szczególnie przydatne w regionach o zmiennych warunkach pogodowych, gdzie trudno jest ręcznie dostosować nawadnianie do bieżących potrzeb. W ten sposób trawnik zawsze będzie odpowiednio nawodniony, a Ty zaoszczędzisz czas i zasoby.

Jakie są rodzaje czujników do systemów nawadniania? 

W systemach nawadniania stosuje się różne rodzaje czujników, które pomagają zoptymalizować proces podlewania. Ich wybór zależy od specyfiki ogrodu i systemu nawadniającego. Oto lista kilku najpopularniejszych rodzajów czujników do systemów nawadniania.

Czujniki wilgotności gleby – niezastąpiony element profesjonalnych systemów nawadniania

Są to czujniki wybierane najczęściej do stworzenia pełnej automatyki sterującej podlewaniem roślin w ogrodach, warzywniakach, sadach i jagodnikach oraz w szklarniach i tunelach foliowych. Czujniki wilgotności gleby stosowane w automatycznych systemach nawodnieniowych działają na zasadzie pomiaru oporu, jaki podłoże stawia prądowi elektrycznemu przepływającemu między dwiema elektrodami. Im bardziej wilgotna jest gleba, tym mniejsza będzie jej rezystancja. 

Gdzie najlepiej zainstalować czujniki wilgotności gleby, aby zapewnić ich niezawodne działanie? Urządzenie zazwyczaj umieszcza się w podłożu, zakopane w nim na stałe i podłączone do sterowników nawadniania. Dzięki temu zapewniają one stały dopływ informacji.

Czujniki deszczu w systemach nawadniania

W automatycznej instalacji nawodnieniowej czujnik deszczu eliminuje ryzyko zbędnego uruchamiania systemu podczas opadów atmosferycznych. Jak działa czujnik deszczu w systemie nawadniania? Zastosowane higroskopijne pierścienie lub dyski pęcznieją po nawilżeniu, powodując czasowe rozłączenie obwodów elektrycznych. Tym samym czujnik przesyła informacje do stacji sterującej, by zatrzymać działanie systemu. 

Gdzie najlepiej zamontować czujnik deszczu? Urządzenie należy umieścić w pobliżu sterownika, w miejscu narażonym na opady. Warto wiedzieć, że komunikacja pomiędzy czujnikiem opadów a sterownikiem nawadniania lub elektrozaworami może być realizowana zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. 

Czujniki mrozu w układach nawadniających

Te urządzenia są konieczne w przypadku, kiedy nawadnianie roślin prowadzi się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Gdzie najlepiej zamontować czujnik mrozu, aby zapewnić jego dokładne odczyty? Urządzenie ustaw w miejscu dobrze oświetlonym, ale nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W momencie odczytu, kiedy temperatura spadnie poniżej zaprogramowanego poziomu krytycznego, następuje wyłączenie całego systemu nawadniającego. Pozwala to chronić przed uszkodzeniem ważne jego elementy, np. dysze zraszaczy oraz linie kroplujące

Układ zaopatrzony w czujnik mrozu można też ustawić w drugą stronę – tak, by w momencie wystąpienia nocnych oraz porannych przymrozków włączył zraszacze zainstalowane nad koronami drzew i krzewów. W czasie rozpylana na pędy woda oddaje ciepło, a to pozwala ochronić pąki i kwiaty przed skutkami przymrozku.

Sprawdź: Czy podlewanie trawnika to marnowanie wody?

Czujniki wiatru – niezastąpione przy zraszaczach i deszczowniach

To elektroniczne urządzenia, które przydatne są szczególnie tam, gdzie podlewanie wykonywane jest za pomocą mikrozraszaczy, zraszaczy albo deszczowni. Automatycznie wyłączą one podlewanie w momencie, kiedy wiatr będzie zbyt silny, a więc krople byłyby znoszone poza nawadniany obszar. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć straty wody i koniecznej do jej przetłoczenia energii.

Aby uniknąć zakłóceń spowodowanych różnymi przeszkodami i zapewnić niezawodne działanie urządzenia, czujnik wiatru najlepiej zamontować na otwartej przestrzeni, z dala od budynków i drzew. 

Stacje pogodowe w systemach nawadniania

W skład tych urządzeń wchodzi kilka różnego rodzaju czujników. W zależności od modelu stacji pogodowej może być to tylko czujnik wiatru i mrozu. Taka stacja pogodowa, podłączona do sterownika podlewania, kontroluje jego pracę. W związku z tym znika konieczność ręcznego modyfikowania ustawień podlewania.

Czujniki hybrydowe do systemów nawadniania i nie tylko

Czujniki pogody hybrydowe to nowoczesne i wszechstronne urządzenia monitorujące warunki atmosferyczne w ogrodzie. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego pozwalają śledzić wilgotność, temperaturę, nasłonecznienie i wiatr. Gdzie najlepiej zamontować czujnik hybrydowy, aby skutecznie monitorować warunki atmosferyczne? Urządzenie należy ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, narażonym na warunki atmosferyczne, z dala od przeszkód. Urządzenia te często wykorzystują bezprzewodową technologię połączenia, co pozwala na ich umieszczenie w dużej odległości od jednostki sterującej. 

Pozostałe rodzaje czujników do systemów nawadniania

Na rynku można nabyć również szereg innych czujników wspomagających podlewanie. W zależności od modelu stacji pogodowej mogą to być np. czujniki potencjału wodnego gleby, mierniki nasłonecznienia oraz ewapotranspiracji. Zwykle skierowane są do profesjonalnych rolników i ogrodników, którzy chcą poprawić jakość i wydajność swoich upraw dzięki precyzyjnemu monitorowaniu warunków atmosferycznych.

Dobór właściwego czujnika do systemu nawadniania powinien uwzględniać cechy konkretnego ogrodu i zastosowanej instalacji podlewania. Jednak inteligentne podlewanie ogrodu pozwala na uzyskanie dużych oszczędności, czasu i energii przy jednoczesnym zapewnieniu roślinom wystarczającej ilości wody niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Przeczytaj też: Jak nawadniać warzywa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *