jak-czesto-podlewac-swiezo-zasiana-trawe
Artykuly

Jak często podlewać świeżo zasianą trawę?

Bujny i zielony trawnik jest marzeniem wielu właścicieli domów. Okazała murawa stanowi efekt długotrwałego procesu, jakim jest zakładanie trawnika. Należy się do tego odpowiednio przygotować. Pomocna w zakładaniu trawnika jest sprawdzona wiedza. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować teren do założenia trawnika oraz jakie czynności pielęgnacyjne, takie jak podlewanie świeżo zasianej trawy, należy wykonać.

Przygotowanie do założenia trawnika

Przygotowanie terenu, na którym ma wyrosnąć trawnik jest kluczowe. Przed rozpoczęciem zakładania trawnika należy zaplanować i wykonać wszystkie prace związane z wyznaczeniem i utworzeniem chodników, podjazdów oraz obiektów małej architektury na ogrodzie. Teren, na którym ma znajdować się trawnik, warto wyposażyć w specjalne siatki, które należy umieścić poniżej poziomu korzeni trawy. Głębokość na poziomie 20 centymetrów zazwyczaj jest wystarczająca. Siatki zabezpieczą trawnik przed obecnością kretów, które tworzą szkodliwe i nieestetyczne kopce na murawie.

Jeśli planujesz instalację automatycznego systemu nawadniania, to właśnie na etapie przygotowania terenu pod trawnik warto zaplanować oraz wytyczyć położenie elementów instalacji. Pozwoli to stworzyć najbardziej wydajny system nawadniania oraz uniknąć konieczności ingerencji w rosnące już na ogrodzie rośliny. Z terenu, na którym znajdować ma się trawnik, należy usunąć ewentualne rośliny przy pomocy środków chwastobójczych. Po zastosowanie tego typu preparatów należy odczekać wskazany przez producenta czas przed rozpoczęciem zakładania trawnika.

Wyznaczony oraz oczyszczony ze zbędnych roślin teren najlepiej jest przekopać na głębokość 20 cm łopatą lub użyć glebogryzarki. Następnie powierzchnię terenu należy oczyścić z resztek roślin oraz rozbić grabiami bryły ziemi. Kolejnym krokiem jest zwałowanie gleby z użyciem walca ogrodowego wypełnionego wodą. Na koniec glebę warto jeszcze raz zagrabić. Tak przygotowany teren pozwoli nasionom traw wykiełkować. W przypadku trawy z rolki rośliny będą mogły łatwiej rozwinąć system korzeniowy.

Trawnik siany czy z rolki?

Od technologii zakładania trawnika zależy pora roku, w której najlepiej jest rozpocząć proces. Trawnik wysiewany z nasion najlepiej jest zakładać na przełomie kwietnia i maja. Wtedy ziemia ma zazwyczaj optymalną wilgotność. Istotna jest także temperatura powietrza, która powinna wynosić co najmniej 10 st. Celsjusza. Jeśli założenie trawnika na wiosnę nie jest możliwe, to nie musisz czekać do kolejnego roku. Dobre warunki do wysiania trawy panują także pod koniec sierpnia, ale musisz pamiętać o tym, że jest wtedy wyższa temperatura, a opady są rzadsze. Może to utrudnić wzrost siewek trawy, które są bardzo wrażliwe na suszę.

Odporniejsza na warunki pogodowe jest trawa z rolki. Rośliny na tym etapie rozwoju mają już wykształcone korzenie. Dzięki temu trawę z rolki można rozkładać nie tylko wiosną, lub późnym latem, ale nawet w listopadzie. Należy jednak mieć na uwadze, że zakładanie trawnika z rolki wiąże się z poniesieniem znacznie wyższych kosztów niż wysianie trawy.

Jak pielęgnować młody trawnik?

Młode siewki trawy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Podobnie jak trawa z rolki, także ta wysiana wymaga znacznych ilości wody w pierwszym etapie rozwoju. Podlewanie młodych roślin trawy należy jednak wykonywać w odpowiedni sposób. Ważne jest, aby młoda trawa była nawadniana codziennie w dużych ilościach, ale należy także pamiętać o wyborze właściwej pory nawadniania. Największą wydajność w tym zakresie osiąga się wczesnym rankiem lub wieczorem. Wtedy temperatura powietrza jest niższa i znacznie większa ilość wody trafi do siewek lub korzeni trawy.

Podlewanie młodego trawnika za dnia, gdy słońce znajduje się wysoko, nie jest zalecane. Krople znajdujące się na liściach tworzą soczewki światła, które mogą doprowadzić do ich spalenia. Istotny jest także strumień wody, jakim wykonujesz podlewanie. Polewanie młodej trawy silnym strumieniem wody może spowodować więcej szkód niż korzyści. Najlepsze dla młodych trawników są zraszacze emitujące rozproszony strumień wody. Sprawdź artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, jakie zraszacze do trawnika wybrać.

Z czasem na trawnikach często tworzy się warstwa filcu, która znacznie utrudnia zdrowy wzrost roślin. Przenikanie wody przez tę barierę jest znaczeni utrudnione. Rozwiązaniem jest wertykulacja trawy. Najważniejsza informacje na ten temat znajdziesz w artykule z naszego bloga. Pamiętaj, że wertykulację można wykonać dopiero na dobrze zakorzenionym trawniku.

Nie zapomnij o nawożeniu

Choć nawadnianie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, to należy pamiętać także o innych czynnościach, które wpływają na zdrowy rozwój młodych trawników. Dostarczenie roślinom niezbędnych mikroelementów jest kluczowe dla ich wzrostu. W tym celu należy regularnie nawozić młody trawnik. Ilość dostępnych na rynku preparatów może przyprawić o zawrót głowy. Skorzystaj z darmowej dawki wiedzy od naszych ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jak prawidłowo nawozić swój trawnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *