System nawadniania ogrodu
Artykuly

System nawadniania ogrodu – krok po kroku

Podlewanie ogrodów, szczególnie tych dużych, jest zazwyczaj czaso- i pracochłonne. Zadanie to można jednak sobie ułatwić, stosując dostosowany do swoich potrzeb system nawadniania. Nieważne, czy będzie on sterowany ręcznie, czy też z użyciem mniej lub bardziej skomplikowanej automatyki – dobrze zaplanowany i wykonany pozwoli na sprawne i dokładne podlewanie ogrodów. Poniżej opiszemy, jak krok po kroku zrobić taki system.

Krok 1 – planowanie

Wykonanie systemu nawadniającego trzeba zacząć od zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych jego elementów w przestrzeni ogrodu. Punktem wyjścia jest ustalenie głównego źródła wody zasilającej, którym może być przyłącze do wodociągu miejskiego, hydrofor zasilający ponadto dom lub dedykowana do systemu nawadniania pompa pobierająca wodę ze studni zlokalizowanej na terenie posesji.

Kolejnym zadaniem jest zaznaczenie na schemacie ogrodu tych miejsc, które trzeba będzie podlewać z użyciem zraszaczy oraz tych, do nawodnienia których można użyć systemów kroplujących i podzielenia ich na sekcje.

Mając te lokalizacje, można rozrysować przebieg rur doprowadzających wodę do poszczególnych sekcji ogrodu oraz rozmieścić konkretne elementy systemu: zawory lub elektrozawory, zraszacze, kroplowniki, linie kroplujące, sterowniki i inne elementy hydrauliczne, których ilość da się dzięki temu oszacować. Mając te dane, można przystąpić do zakupu niezbędnych materiałów. 

Do rozprowadzania wody stosowane są rury polietylenowe PE, które kupuje się na metry lub na „krążki” o różnych długościach, zazwyczaj zależnych od średnicy. Średnicę rur trzeba dobrać w zależności od rozległości instalacji, liczby punktów wypływu wody oraz wydajności jej źródła. Do nich trzeba następnie dobrać liczbę złączek i trójników pozwalających na podłączenie urządzeń nawadniających. Do nawadniania trawników potrzebne będą zraszacze oraz akcesoria niezbędne do ich montażu – to właśnie do ich wymagań, jako najbardziej wymagających co do podaży wody, powinien być dostosowany system nawadniający. Jeśli wydajność źródła wody okaże się zbyt mała, konieczne będzie podzielenie trawnika na sekcje, które zostaną oddzielnie podlewane. Można też uwzględnić słupek z zaworem czerpalnym do podłączenia węża ogrodowego.

W przypadku, kiedy myślimy o pełnym zautomatyzowaniu pracy systemu nawadniającego, konieczny będzie zakup programowalnego sterownika elektronicznego, elektrozaworów oraz stacji pogodowej lub czujników wilgotności gleby, które pozwolą na oszczędzanie wody wtedy, kiedy jej ilość w glebie będzie wystarczająca.

Do zainstalowania systemu nawodnieniowego w ogrodzie nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Podstawą jest szpadel do kopania i zasypywania rowków oraz taśma miernicza i sznurek z palikami mocującymi. Do cięcia grubościennych rur rozprowadzających można wykorzystać piłkę do metalu, zaś do cienkościennych rur doprowadzających wodę do kroplowników czy do poszczególnych zraszaczy wystarczy dobry sekator lub nożyce do plastiku. Przyda się też klucz francuski, płaski o odpowiednim rozmiarze lub „żabka”. Jeśli będziemy chcieli stosować kroplowniki patykowe lub mikrozraszacze na wężykach, warto zaopatrzyć się w dedykowany przebijak do wycinania otworów na wpinki.

Krok 2 – przygotowanie rowków pod rury

To chyba najbardziej pracochłonna część budowy systemu nawadniającego. Rury zasilające prowadzi się zgodnie z planem do wszystkich zraszaczy, studzienek i przyłączy. W tym celu należy wykopać rowki o głębokości ok. 30 cm. Ich równe poprowadzenie ułatwi sznurek rozciągnięty pomiędzy poszczególnymi miejscami wyprowadzeń wody. Na istniejących trawnikach trzeba najpierw delikatnie usunąć darń – tak, by można było ją po instalacji użyć do zakrycia wykopów. Tam, gdzie umieszczone będą wynurzalne zraszacze, wykop powinien być głębszy, a jego dno wysypane żwirem, który posłuży jako drenaż podczas chowania się i opróżniania zraszacza, a ponadto ułatwi regulację głębokości umieszczenia zraszacza.

Krok 3 – układanie rur i podłączanie zraszaczy

Rury rozprowadzające wodę i nawadniające rozkłada się wzdłuż wykopów, a następnie montuje się łączniki i trójniki w miejscach rozgałęzień oraz tam, gdzie będą znajdowały się zraszacze lub przyłącza. W razie potrzeby rury należy przyciąć do określonych rozmiarów, a po zamocowaniu trójnika połączenie uszczelnić, dociskając zaciski. Na ślepych końcach rur montuje się zawory spustowe, które ułatwią pozbycie się przed zimą wody z rur. Po położeniu i połączeniu wszystkich rur konieczne jest przepłukanie systemu, a następnie sprawdzenie jego szczelności. Przy systemie automatycznym na początku każdej sekcji montuje się elektrozawory, które będą kierowały ich pracą.

Kolejnym krokiem jest zamontowanie w rurach leżących na powierzchni gruntu zraszaczy i pozostałych urządzeń, a następnie opuszczenie jej do wykopu. Na tym etapie wstępnie ocenia się działanie systemu, a w szczególności rozmieszczenie zraszaczy, ponieważ można jeszcze dodać kolejne elementy, gdyby te dotychczas zainstalowane nie zraszały całej powierzchni.

Zraszacze wynurzalne najlepiej przymocować do rury zasilającej za pomocą elastycznego przewodu, który pozwoli na dowolną korektę ustawienia urządzenia. Zadanie to jest bardzo utrudnione w przypadku zraszaczy osadzonych na sztywno na rurze zasilającej.

Po zainstalowaniu i sprawdzeniu wszystkich elementów oraz po teście wydajności systemu nawadniania można zasypać rury.

Sprawdź również:

JAKIE ZRASZACZE DO NAWADNIANIA TRAWNIKÓW WYBRAĆ?
JAK ZAINSTALOWAĆ SYSTEM NAWADNIAJĄCY TRAWNIK?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *