System nawadniania ogrodu
Artykuly

JAK ZAŁOŻYĆ SYSTEM NAWADNIANIA W OGRODZIE?

Nawadnianie ogrodów, szczególnie tych dużych, zajmuje zazwyczaj mnóstwo czasu i wymaga niemniej pracy. Zadanie to można jednak sobie ułatwić, stosując dostosowany do swoich potrzeb system nawadniania. Nieważne, czy będzie on sterowany ręcznie, czy też z użyciem mniej lub bardziej skomplikowanej automatyki – dobrze zaplanowany i wykonany pozwoli na sprawne i dokładne podlewanie ogrodów. Poniżej opisujemy, jak założyć system nawadniania w ogrodzie krok po kroku.

Czy warto zakładać system nawadniania?

Samodzielne zakładanie systemu nawadniania w ogrodzie może okazać się inwestycją przynoszącą wiele korzyści. Choć wiąże się to z pewnymi kosztami na etapie instalacji, szybko się one zwracają. System pozwala zaoszczędzić też czas, bo nawadnianie odbywa się bez naszego udziału. 

Co istotne, prawidłowe nawadnianie ogrodów zapewnia roślinom optymalne warunki wzrostu, co przekłada się na ich zdrowszy wygląd i obfitsze plony. Założenie systemu nawadniania to oszczędność czasu i pieniędzy oraz lepsza kondycja roślin. Jest rozwiązaniem szczególnie polecanym dla dużych ogrodów.

Jak zaprojektować system nawadniania ogrodu?

Aby zaprojektować dobry system nawadniania, należy najpierw przeanalizować ukształtowanie terenu i rozmieszczenie roślinności. Ważne jest też określenie typów gleb i ich właściwości oraz wymagań poszczególnych gatunków roślin. Na tej podstawie można podzielić ogród na strefy o zbliżonych potrzebach wodnych. 

Kolejny krok to dobór odpowiedniego systemu nawadniania – kropelkowy, zraszacze lub mikrozraszacze, aby zapewnić roślinom wymaganą ilość wody. Ostatnim etapem jest wybór sterownika, który umożliwi automatyczne uruchamianie i wyłączanie systemu nawadniania.

Może Cię zainteresować: JAK AUTOMATYCZNIE STEROWAĆ NAWADNIANIEM OGRODU? POSTAW NA NIEZAWODNE STEROWNIKI!

Co jest potrzebne do systemu nawadniania?

Zakładanie systemu nawadniania w ogrodzie krok po kroku trzeba zacząć od zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych jego elementów. Punktem wyjścia jest ustalenie głównego źródła wody zasilającej, którym może być przyłącze do wodociągu miejskiego, hydrofor zasilający ponadto dom lub pompa pobierająca wodę ze studni na terenie posesji.

Niezbędne elementy systemu nawadniania w ogrodzie

Na schemacie należy zaznaczyć miejsca podlewania ogrodu z użyciem zraszaczy oraz te, do nawodnienia których można użyć systemów linii kroplujących podzielonych na sekcje.

Znając te lokalizacje, można rozrysować przebieg rur doprowadzających wodę do poszczególnych sekcji ogrodu oraz rozmieścić konkretne części składowe systemu, takie jak: 

  • zawory lub elektrozawory, 
  • zraszacze, 
  • kroplowniki, 
  • linie kroplujące, 
  • sterowniki i inne elementy hydrauliczne.

Rozprowadzanie wody w systemie nawadniającym 

Wybór odpowiedniej średnicy rur PE jest uzależniony od wielkości instalacji, liczby miejsc, w których woda ma być dostarczana oraz wydajności źródła wody. Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej liczby złączek do rur i trójników, które umożliwią podłączenie urządzeń nawadniających do systemu.

Wydajność systemu nawadniającego ogrody

Zraszacze dostarczają wodę do roślin w sposób równomierny i mają bezpośredni wpływ na wydajność systemu. Jeśli wydajność źródła wody okaże się zbyt mała, konieczne będzie podzielenie ogrodu na oddzielne sekcje.

Narzędzia niezbędne do montażu systemu nawadniającego ogrody

Do zainstalowania systemu nawodnienia w ogrodzie wystarczą podstawowe narzędzia, takie jak: szpadel, taśma i sznurek do wytyczania rowków, piłka do metalu czy klucz do montażu. Jeśli chcesz zastosować kroplowniki patykowe lub mikrozraszacze na wężykach, warto zaopatrzyć się w przebijak do wycinania otworów na wpinki.

Jak zbudować system nawadniania ogrodu?

To najbardziej pracochłonna część budowy systemu nawadniającego. Rury zasilające prowadzi się zgodnie z planem do wszystkich zraszaczy, studzienek i przyłączy. W tym celu należy wykopać rowki o głębokości ok. 30 cm, a ich równe poprowadzenie ułatwi sznurek rozciągnięty pomiędzy miejscami wyprowadzeń wody.

Tam, gdzie umieszczone będą wynurzalne zraszacze, wykop powinien być głębszy, a jego dno wysypane żwirem. Posłuży ono jako drenaż podczas chowania się i opróżniania zraszacza, a ponadto ułatwi regulację głębokości umieszczenia zraszacza.

Układanie rur w systemie nawadniania w ogrodzie

Rury rozprowadzające wodę i nawadniające rozkłada się wzdłuż wykopów, a następnie montuje się łączniki i trójniki. Na ślepych końcach rur montuje się zawory spustowe, które ułatwią pozbycie się przed zimą wody z rur. Po położeniu i połączeniu wszystkich rur konieczne jest przepłukanie systemu, a następnie sprawdzenie jego szczelności. Przy systemie automatycznego nawadniania na początku każdej sekcji montuje się elektrozawory, które będą kierowały ich pracą.

Podłączanie zraszaczy ogrodowych do systemu nawadniania

Następnie montuje się zraszacze i inne urządzenia w rurach na powierzchni, po czym opuszcza się je do wykopu. Na tym etapie sprawdza się działanie systemu i rozmieszczenie zraszaczy, z możliwością dodania dodatkowych elementów w razie potrzeby.

Zraszacze wynurzalne najlepiej przymocować do rury zasilającej za pomocą elastycznego przewodu. Zadanie to jest utrudnione w przypadku zraszaczy osadzonych na sztywno na rurze zasilającej. Po zainstalowaniu i sprawdzeniu wszystkich elementów oraz po teście wydajności systemu nawadniania można zasypać rury.

Przeczytaj także: JAKI SYSTEM NAWADNIANIA WYBRAĆ?

Jak założyć system nawadniania w ogrodzie – podsumowanie

Samodzielne zakładanie systemu nawadniania to proces, który wymaga starannego planowania i wykonania. Od analizy terenu i roślinności, przez wybór odpowiedniego systemu nawadniania ogrodu i zaplanowanie sieci rur, aż po instalację urządzeń nawadniających — każdy krok ma znaczenie dla efektywności i wydajności systemu. W razie wątpliwości możesz skontaktować się z naszym działem obsługi klienta i uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania, które pojawią się w Twojej głowie w trakcie planowania pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *