jak wybrac system nawadniania
Artykuly

Jaki system nawadniania wybrać?

Podlewanie ogrodów to zwykle czynność czasochłonna, dlatego warto sobie usprawnić to zadanie, instalując system nawadniający. Sam jego wybór nie jest jednak prosty, dlatego przed podjęciem decyzji warto oprzeć się z jednej strony na potrzebach podlewanych roślin, a z drugiej na tym, jak wiele czasu chcemy zaoszczędzić oraz jak wysokie rachunki za wodę jesteśmy w stanie zapłacić. Sprawdź zatem, jaki system nawadniania wybrać, aby spełniał Twoje wymagania.

Jakie są rodzaje systemów nawadniania?

Systemy nawadniania są niezwykle ważnym elementem utrzymania zdrowego i bujnego ogrodu. Istnieje kilka podstawowych instalacji, które różnią się sposobem doprowadzania wody do roślin. Wybór systemami nawadniania zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, rodzaj roślin, dostępność czasu i budżetu. Systemy nawadniania można podzielić na dwie główne kategorie: ręczne i automatyczne.

Manualne systemy nawadniające

Najprostsze na etapie inwestycyjnym oraz najtańsze, jeśli chodzi o budżet, jest podlewanie „z ręki” za pomocą konewki czy węża ogrodowego, zaopatrzonego w odpowiednią końcówkę. Jednak ten sposób można polecić tylko posiadaczom niewielkich ogródków czy trawników, którzy dysponują wystarczającą ilością czasu, ewentualnie osobom, które relaksują się przy pracach ogrodowych.

Automatyczne systemy nawadniania

Z kolei tym wszystkim, którzy nie mogą poświęcać na podlewanie zbyt wiele czasu, lepiej polecić systemy nawadniające doprowadzające i dystrybuujące wodę w zależności od potrzeb poszczególnych kategorii upraw. Najpopularniejsze wśród nich są następujące.

Systemy oparte na zraszaczach

To narzędzia podlewające, które dostarczają wodę w formie rozpryskiwanych dookoła kropel wody. Stosowane są tu różnego rodzaju modele, które dobiera się w zależności od rodzaju upraw. Popularne zraszacze mogą być zarówno statyczne, jak i rotacyjne. Wiele z nich ma regulację kąta, a nawet zasięgu podlewania, co jest szczególnie przydatne np. w przypadku podlewania terenów o nieregularnych kształtach, które można wówczas zaopatrzyć w wodę jednym zraszaczem.

Mikrozraszacze

Podobne do zraszaczy, osadzone na kilkudziesięciocentymetrowych rurkach lub szpilkach mikrozraszacze, to urządzenia, które dzięki specyficznej konstrukcji wytwarzają bardzo drobne krople. Doskonale nadają się one do podlewania roślin na klombach, w ogródkach skalnych i warzywnikach.

Linie i taśmy kroplujące

Są to specjalnie zaprojektowane rury z polietylenu, przez których otwory sączy się woda. Linie i taśmy kroplujące różnią się głównie grubością ścianek. Linie mają grubsze ścianki, natomiast taśmy – cieńsze. Te drugie wymagają dodatkowej ochrony, np. przed dziobaniem przez ptaki, które chcą dostać się do wody. Jednak taśmy są znacznie tańsze od linii kroplujących, dlatego często wybiera się je do systemów nawadniania.

W ogrodach linie i taśmy zazwyczaj układa się na glebie – na rabatach, wzdłuż rosnących blisko siebie w rzędach roślin, np. żywopłotów, krzewów czy drzewek owocowych na podkładkach karłowych (niektóre jabłonie sadzi się nawet co metr). Tak ułożone linie kroplujące zazwyczaj przykrywa się włókniną lub ogrodniczą tkaniną polipropylenową i maskuje warstwą ściółki mineralnej (grysu kamiennego lub otoczaków) albo kory drzew iglastych. 

Linie kroplujące bardzo często zawiesza się też na drzewkach – nad glebą, na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Takie postępowanie chroni je przed uszkodzeniem w czasie prac pielęgnacyjnych, np. mechanicznego zwalczania chwastów z użyciem podkaszarek, kos spalinowych lub nawet kosiarek do trawy.

Systemy nawadniania dokorzeniowego

Rzadziej spotykane są systemy nawadniania dokorzeniowego. Dostarczają one wodę, tlen i składniki odżywcze bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Mają one postać zaopatrzonych w przegrody walców, które wkopane w glebę uwalniają wodę w sąsiedztwie systemu korzeniowego, na różnych głębokościach.

Polecamy: JAK WYBRAĆ ZRASZACZE DO SWOJEGO OGRODU?

Jaki system nawadniania wybrać – sterowany ręcznie czy automatycznie?

Decyzja o tym, jak wybrać system nawadniania, zależy od wielu czynników. Najprostszą opcją sterowania nawadnianiem jest ręczne włączanie i wyłączanie systemu lub użycie prostych sterowników zegarowych. Jednak obecnie największą wygodę zapewniają systemy sterowane automatycznie z użyciem elektronicznych sterowników. Najlepsze urządzenia z tej grupy umożliwiają pełną kontrolę parametrów podlewania w zależności od warunków pogodowych oraz aktualnej wilgotności gleby.

Zalety automatycznych systemów nawadniania

Instalacja automatycznie sterowana ma istotne zalety, wśród których najważniejsze jest to, że:

  • system podlewania jest praktycznie bezobsługowy, dzięki czemu można zaoszczędzić czas, który byłby konieczny na podlewanie;
  • sterowanie wieloma sekcjami nawadniania umożliwia elastyczne rozłożenie w czasie podlewania różnych kategorii roślin;
  • automatyzacja procesu podlewania, jeśli jest wsparta czujnikami pogodowymi i wilgotności gleby, ułatwia racjonalne zużycie wody, co pozwala na uzyskanie nawet 50% oszczędności w porównaniu do tradycyjnego podlewania.

Zalety manualnych systemów nawadniających

Ręczne systemy nawadniania mają kilka zalet, które mogą przekonać do ich wyboru:

  • systemy nawadniania tego typu pozwalają na precyzyjne dostarczanie wody tam, gdzie jest to potrzebne (możesz skupić się na konkretnych obszarach terenu, które wymagają więcej uwagi),
  • nie wymagają skomplikowanych instalacji ani programowania,
  • łatwo można zmienić obszar nawadniania lub dostosować ilość wody w zależności od aktualnych potrzeb Twojego ogrodu,
  • ręczne systemy nawadniania są zazwyczaj tańsze w zakupie i instalacji w porównaniu do systemów automatycznych,
  • nie wymagają dostępu do zasilania elektrycznego, co może być korzystne w niektórych lokalizacjach.

Niezależnie od tego, jaki system nawadniania wybierzesz, to odpowiednio zaprojektowany i zainstalowany przyniesie korzyści przez wiele lat, zapewniając zdrowy i piękny wygląd Twojego ogrodu.

Przeczytaj: JAK ZAPROJEKTOWAĆ SYSTEM NAWADNIANIA KROPLOWEGO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *