jak wybrac system nawadniania
Artykuly

Jaki system nawadniania wybrać?

Podlewanie ogrodów to zwykle czynność zarówno czaso-, jak i pracochłonna, dlatego warto sobie usprawnić to zadanie, instalując system nawadniający. Sam jego wybór nie jest jednak prosty, dlatego przed podjęciem decyzji warto oprzeć się z jednej strony na potrzebach podlewanych roślin, a z drugiej na tym, jak wiele czasu chcemy zaoszczędzić oraz jak wysokie rachunki za wodę jesteśmy w stanie zapłacić. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze systemy nawadniające i ich zastosowanie.

Podział systemów nawadniających

Najprostsze na etapie inwestycyjnym oraz najtańsze, jeśli chodzi o budżet, jest podlewanie „z ręki” za pomocą konewki czy węża ogrodniczego, zaopatrzonego w odpowiednią końcówkę. Jednak ten sposób można polecić tylko posiadaczom niewielkich ogródków, którzy dysponują wystarczającą ilością czasu, ewentualnie osobom, które relaksują się przy pracach ogrodowych.

Z kolei tym wszystkim, którzy nie mogą poświęcać na podlewanie zbyt wiele czasu, lepiej polecić systemy nawadniające doprowadzające i dystrybuujące wodę w zależności od potrzeb poszczególnych kategorii upraw. Najpopularniejsze wśród nich są:

Systemy oparte na zraszaczach

To narzędzia podlewające, które dostarczają wodę w formie rozpryskiwanych dookoła kropel wody. Stosowane są tu rożnego rodzaju modele, które dobiera się w zależności od rodzaju upraw. Popularne zraszacze mogą być zarówno statyczne, jak i rotacyjne. Wiele z nich ma regulację kąta, a nawet zasięgu podlewania, co jest szczególnie pożądane np. w przypadku podlewania terenów o nieregularnych kształtach, które można wówczas zaopatrzyć w wodę jednym zraszaczem. Przy podlewaniu rozległych terenów maksymalna odległość między zraszaczami powinna być taka, by zasięgi ich działania pokrywały się. Pozwala to na uniknięcie miejsc niepodlanych. Na ogrodowych trawnikach zazwyczaj wykorzystywane są modele wynurzalne, umieszczone tuż pod ziemią. Pod wpływem ciśnienia wody wysuwają się one z obudowy ponad powierzchnię gleby i dopiero wówczas zaczynają podlewanie. Po skończonej pracy ponownie chowają się w podłożu. Z kolei na rabatach kwiatowych oraz w warzywnikach można z powodzeniem zastosować zraszacze instalowane na stałe na rurach wystających ponad wysokość wzrostu roślin.

Podobne do zraszaczy są osadzone na kilkudziesięciocentymetrowych rurkach lub szpilkach mikrozraszacze, które dzięki konstrukcji wytwarzają bardzo drobne krople. Doskonale nadają się one do podlewania roślin na klombach, w ogródkach skalnych i warzywnikach.

Polecamy: JAK WYBRAĆ ZRASZACZE DO SWOJEGO OGRODU?

Linie i taśmy kroplujące

Są to rury z polietylenu ze specjalnej budowy kroplownikami, przez otwory których sączy się woda. Linie i taśmy kroplujące są często stosowane do nawadniania wąskich fragmentów działek. Różnica między nimi polega przede wszystkim na grubości ścianek. Linie kroplujące mają ścianki grube, z kolei w taśmach są one cienkie, przez co wymagają dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie przed ptakami, które mogą je przebijać dziobami, by dostać się do wody. Taśmy są jednak znacznie tańsze, co sprawia, że stanowią popularny wybór wszędzie tam, gdzie system może zostać w jakiś sposób zabezpieczony przed uszkodzeniem. W ogrodach linie i taśmy zazwyczaj układa się na glebie – na rabatach, wzdłuż rosnących blisko siebie w rzędach roślin, np. żywopłotów, krzewów czy drzewek owocowych na podkładkach karłowych (niektóre jabłonie sadzi się nawet co metr). Tak ułożone linie kroplujące w ogrodach zazwyczaj przykrywa się włókniną lub ogrodniczą tkaniną polipropylenową i maskuje warstwą ściółki mineralnej (grysu kamiennego lub otoczaków) albo kory drzew iglastych. W rabatach kwiatowych nierzadko przykrywa się je mulczem, np. skoszoną trawą. Podobnie postępuje się w warzywnikach i w uprawach truskawek, gdzie położone na glebie taśmy kroplujące przykrywa się folią, w której dopiero sadzi się rozsadę warzyw czy sadzonki truskawek.

Linie kroplujące bardzo często zawiesza się też na drzewkach – nad glebą, na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Takie postępowanie chroni je przed uszkodzeniem w czasie prac pielęgnacyjnych, np. mechanicznego zwalczania chwastów z użyciem podkaszarek, kos spalinowych lub nawet kosiarek do trawy.

Rzadziej spotykane są systemy nawadniania dokorzeniowego. Stosuje się je do podlewania młodych drzew i krzewów. Mają one postać zaopatrzonych w przegrody walców, które wkopane w glebę uwalniają wodę w sąsiedztwie systemu korzeniowego, na różnych głębokościach.

Przeczytaj: JAK ZAPROJEKTOWAĆ SYSTEM NAWADNIANIA KROPLOWEGO?

Sterowanie systemem nawadniającym

To kolejne, ważne kryterium wyboru. Najprostsze jest ręczne sterowanie czasem nawadniania lub stosowanie prostych, mechanicznych lub elektronicznych sterowników zegarowych. Jednak obecnie największą wygodę zapewniają systemy sterowane automatycznie z użyciem elektronicznych sterowników. Najlepsze urządzenia z tej grupy umożliwiają pełną kontrolę parametrów podlewania w zależności od warunków pogodowych oraz aktualnej wilgotności gleby.

Zalety automatycznych systemów sterujących

Instalacja automatycznie sterowana ma istotne zalety, wśród których najważniejsze jest to, że:

  • system podlewania jest praktycznie bezobsługowy, dzięki czemu można zaoszczędzić czas, który byłby konieczny na podlewanie ogrodu,
  • daje się sterować pracą wielu sekcji nawadniających, dzięki czemu można rozłożyć w czasie podlewanie różnych kategorii roślin, np. trawniki i warzywniak zostaną dokładnie podlane nad ranem zraszaczami, zaś przez pozostałą część dnia kroplowo będą podlewane drzewa i krzewy owocowe,
  • automatyzacja procesu podlewania, w szczególności wsparta czujnikami pogodowymi i wilgotności gleby, ułatwia racjonalne zużycie wody, pozwalając na uzyskanie nawet 50% oszczędności w porównaniu do tradycyjnego podlewania, opartego na sterowaniu ręcznym czy zegarowym.

Przeczytaj również: JAKIE KORZYŚCI DAJE AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *