dobor-dozownikow-nawozu-do-systemu-nawadniania
Artykuly

Dobór dozowników nawozu do systemu nawadniania

Dozowniki nawozu do systemu nawadniania to praktyczne urządzenia, które pozwalają automatycznie oraz precyzyjnie dawkować nawozy. Jednoczesne nawadnianie i nawożenie tworzy tzw. system fertygacji. Jest to rozwiązanie często stosowane w profesjonalnych uprawach warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Właściwy dobór dozowników nawozu do systemu nawadniania jest kluczowy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak działa dozownik nawozu do system nawadniania i jakiego typu nawozy można podawać dozownikiem.

Jak działa dozownik nawozu do systemu nawadniania?

Dozowniki nawozów do systemów nawadniania zapewniają odpowiednią dystrybucję środków odpowiedzialnych za wzrost i zdrowy rozwój roślin. Urządzenia zapewniają precyzyjne i wydajne aplikowanie nawozów w okolice systemu korzeniowego rośliny. Dobór dozowników nawozu do systemu nawadniania jest znacznie łatwiejszy, gdy poznasz zasady działania urządzeń tego typu.

Dozownik proporcjonalny

Dozownik proporcjonalny to urządzenie, które wymaga jedynie podłączenia do sieci wodociągowej lub sieci hydraulicznej zasilanej ze studni. Woda dostarczona do urządzenia pod odpowiednim ciśnieniem zapewnia siłę napędową dozownika oraz aplikację ustawionej dawki nawozów ze wbudowanego zbiornika. Zagęszczony preparat zawierający pożywkę lub nawóz może być mieszany z wodą w proporcjach ustawionych przez użytkownika. Wtryskiwana do wody dawka nawozu jest proporcjonalna do ilości wody przepływającej przez dozownik. Stąd też pochodzi nazwa dozownik proporcjonalny.

Dozownik proporcjonalny podłączany jest do instalacji wodnej rurą wykonaną z polietylenu, której średnica różni się w zależności od wybranego modelu dozownika proporcjonalnego. Maksymalny przepływ wynosi od 3 i do 20 m³ na godzinę, a dozowanie nawozów lub pożywki można ustawić w zakresie od 0,2 do 2%.

Sprawdź wyjątkową ofertę zakupu sprawdzonego dozownika proporcjonalnego o największej wydajności.

Dozownik inżektorowy

Dozownik inżektorowy w systemach automatycznego nawadniania dozuje roztwór nawozu lub pożywkę ze zbiornika zewnętrznego. Konstrukcja urządzenia oparta jest na zwężce Venturiego. Przepływająca przez dozownik woda generuje podciśnienie w dyszy urządzenia. Zwężka zaczyna pracować w momencie, gdy ciśnienie na wylocie ma wartość mniejszą o 18% od ciśnienia wylotowego. Maksymalna wydajność dozownika osiągana jest, gdy różnica ciśnień wynosi 50%. Inżektory podające nawóz lub pożywkę montowane są na by-passie, który zazwyczaj nie wchodzi w skład zestawu. Urządzenie do pracy nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Wystarczy podłączenie do instalacji hydraulicznej generującej odpowiednie ciśnienie.

Dozowniki inżektorowe dostępne są w różnych wariantach. Możesz wybierać pomiędzy urządzeniami o średnicy rury doprowadzającej wodę wynoszącej ½”, ¾”, 1” oraz 1 ½”. Im większa średnica wejścia, tym większa w wielkość zasysania wody i powietrza. Wpływa to bezpośrednio na wydajność urządzenia.

Wejdź na stronę naszego sklepu internetowego, aby sprawdzić szeroki asortyment dozowników nawozu do systemów nawadniania.

Jakiego typu nawozy można podawać roślinom przy pomocy dozownika?

Dozowniki nawozu do systemu nawadniania zapewniają znacznie efektywniejsze podawanie nawozów niż tradycyjne metody, takie jak np. nawożenie posypowe. Większość nawozów rozcieńczonych w wodzie jest o wiele lepiej przyswajalnych przez rośliny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich proporcji substancji stymulujących wzrost i rozwój roślin możesz przy pomocy dozowników skutecznie nawozić mniejsze i większe uprawy. Rozwiązanie to nadaje się do zastosowań indywidualnych oraz profesjonalnych.

Kluczową rolę w nawożeniu z wykorzystaniem dozowników pełni konstrukcja systemu nawadniania. Starannie zaprojektowana i wykonana instalacja pozwoli Ci wydajnie nawozić rośliny różnego typu.

Dozowniki do systemów nawadniania mogą aplikować nawozy dwuskładnikowe, takie jak chlorek magnezu, chlorek wapnia, fosforan mocznika, fosforan monopotasowy i inne. Za pomocą dozowników możesz także podawać roślinom nawozy mikroelementowe, takie jak chelat cynku, siarczan miedzi, czy mikro magnez.

Do fertygacji należy stosować jedynie nawozy, które ulegają całkowitemu rozpuszczeniu w wodzie. Stosowanie innego typu nawozów może doprowadzić do zatkania kroplowników lub dysz mikrozraszaczy.

Analiza składu wody i gleby ułatwia właściwy dobór dozowników nawozu do systemu nawadniania

Skuteczna fertygacja wymaga nie tylko systemu nawadniania, dozowników i nawozów, lecz także dokładnej analizy składu wody i gleby. W przypadku wody kluczowe jest poznanie poziomu pH oraz określenie poziomu węglowodanów. Jeśli chodzi o skład gleby, to także jednym z najistotniejszych czynników jest wskaźnik pH. Znając wysokość tego parametru, łatwo dobierzesz nawozy zawierające potrzebne składniki mineralne dla roślin.

Badanie poziomu pH w glebie szybko i łatwo wykonasz samodzielnie przy użyciu pH-metru, który kosztuje od kilkudziesięciu do około stu złotych. Z kolei poziom pH wody sprawdzisz przy pomocy papierków lakmusowych. Cena ich zakupu wynosi zazwyczaj około kilkunastu złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *