system-nawadniania-po-zimie
Artykuly

Jak uruchomić system nawadniania po zimie?

Choć do wiosny mamy jeszcze kilka miesięcy, warto przypomnieć sobie zawczasu, jak uruchomić system nawadniania po zimie. Kluczem jest tutaj odpowiednie przygotowanie instalacji do zimnych miesięcy, ponieważ znacznie ułatwia ono ponowny rozruch systemu. Jakie czynności są niezbędne, aby w pełni cieszyć się automatycznym podlewaniem ogrodu przez kolejny sezon? W tym artykule wyjaśniamy, jak uruchomić system nawadniania po zimie bez przykrych niespodzianek.

Dobre przygotowanie instalacji nawadniającej do zimy procentuje na wiosnę

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pierwsze przygotowania systemu nawadniania na wiosnę mają miejsce już późną jesienią. To właśnie wtedy każdy właściciel ogrodu powinien poświęcić nieco czasu na zabezpieczenie systemu nawadniania przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu uniknie kosztownych i czasochłonnych napraw, a podziemny system nawadniania trawnika będzie wydajnie pracować przez długi czas.

Aby znacznie ułatwić sobie wiosenne uruchomienie instalacji nawadniającej, wystarczy wykonać kilka czynności. Pierwsza z nich to odłączenie źródła wody przed nadejściem pierwszym mrozów. Osoby korzystające ze studni głębinowych muszą pamiętać o spuszczeniu wody z rur doprowadzających wodę z ujęcia. Jeśli Twoja studnia do nawadniania ogrodu ma głębokość mniejszą niż 7 metrów, to warto wyjąć pompę, osuszyć ją i schować na zimę do suchego pomieszczenia. Najlepszym wyborem jest ocieplany garaż, domek ogrodowy lub piwnica.

Nie zapomnij o wodzie, która pozostała w instalacji nawadniającej. Dzięki temu unikniesz ryzyka rozsadzenia rur i innych elementów systemu wskutek powstania lodu. Odkręć korki spustowe, aby woda mogła samoczynnie opuścić rury. Grawitacyjne osuszenie instalacji to zazwyczaj za mało. Skorzystaj z kompresora, aby przedmuchać system. Wszystkie zawory ręczne powinni zostać w ustawione w pozycji otwartej. Dopiero wtedy Twoja instalacja będzie całkowicie sucha i bez problemu zniesie nawet największe mrozy. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować ogród do zimy.

Jak uruchomić system do nawadniania po zimie po raz pierwszy?

Odkręcenie dopływu wody i natychmiastowe uruchomienie instalacji nawadniającej po zimowej przerwie to nie najlepszy wybór. Pierwsze uruchomienie systemu nawadniania po zimie to idealny moment, aby dokładnie skontrolować stan całej instalacji. Zakręć wszystkie zawory, które były otwarte na zimę. Dopiero wtedy odkręć zawór doprowadzający wodę do instalacji. Należy zrobić to delikatnie, najlepiej od ¼ do połowy maksymalnego zakresu otwarcia. Pozwoli to uniknąć nagłego skoku ciśnienia w instalacji, co może powodować kosztowne i czasochłonne awarie.

Gdy w głównym zaworze przestanie płynąć woda, to znak, że instalacja się napełniła. Wtedy dokonaj dokładnej inspekcji wszystkich elementów systemu. Pozwoli Ci to wykryć ewentualne nieszczelności lub inne uszkodzenia, które mogą utrudnić eksploatację instalacji nawadniającej. Po przeczytaniu artykułu z naszego bloga uszczelnienie systemów nawadniania nie będzie mieć przed Tobą tajemnic.

Następnym krokiem jest uruchomienie po kolei wszystkich sekcji instalacji nawadniającej. Obserwacja pracy każdego z elementów układu pozwoli Ci sprawdzić ich sprawność. Jeśli w ogrodzie korzystasz z linii kroplujących, to podczas pierwszego napełniania instalacji pozostaw je otwarte. Dzięki temu wypłyną z nich ewentualne zanieczyszczenia. Dopiero po dłuższej chwili zakręć zawory w celu napełnienia instalacji.

Ostatnią z istotnych czynności jest skontrolowanie stanu sterownika nawadniania. Jeśli Twoje urządzenie zasilane jest bateriami, to konieczna może być ich wymiana. Po uruchomieniu sterownika sprawdź jego ustawienia. Konieczne może być ponowne wprowadzenie parametrów pracy systemu nawadniania. Pamiętaj, żeby ustawić system w sposób zapewniający wydajne i ekonomiczne podlewanie. Jeśli masz czujnik deszczu, stację pogodową lub inne urządzenia akcesoryjne, to także sprawdź ich stan przed rozpoczęciem korzystania z instalacji.

Jak nawadniać ogród po zimie?

Głównym celem sprawdzonego i przygotowanego systemu nawadniania jest zdrowy wzrost i rozwój roślin na Twoim ogrodzie. Wydajne i ekonomiczne podlewanie daje zazwyczaj najlepsze efekty. Dlatego warto zastosować kilka prostych reguł, które zapewnią nie tylko optymalne warunki dla Twoich roślin, lecz także pozwolą ekonomicznie nawodnić Twój ogród.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają rzadsze i intensywniejsze nawadnianie. W praktyce oznacza to, że lepiej solidnie podlać ogród co kilka dni, niż nawadniać codziennie przez kilka minut. Trawnik potrzebuje ok. 20-30 litrów wody tygodniowo. Rozłożenie tego procesu na 3-4 sesje daje najlepsze efekty. Woda ma wtedy więcej czasu, aby dotrzeć do systemu korzeniowego roślin. Podczas krótkiego, codziennego podlewania spora część wody odparuje, zamiast trafić do korzeni roślin. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, ile czasu zraszać trawę, aby uzyskać najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *