rodzaje zraszaczy do nawadniania
Artykuly

Jakie zraszacze do nawadniania trawników wybrać?

Utrzymanie bujnej i zielonej trawy wymaga wbrew pozorom systematycznej pracy. Zaniedbania w tej dziedzinie zazwyczaj skutkują tym, że zamiast zielonego kobierca koło domu powstanie wysuszone klepisko. By przeciwdziałać temu zjawisku, należy regularnie podlewać trawę. Warto jednak mieć na uwadze, że im większy lub bardziej nieregularny w kształcie trawnik, tym trudniejsze jest to zadanie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zraszacze do nawadniania trawników wybrać, aby skutecznie zadbać o ich optymalne nawodnienie.

Jakie są rodzaje zraszaczy do trawnika?

Najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób na podlewanie to wybranie przenośnych zraszaczy do nawadniania trawnika. Sprawdzą się szczególnie przy niewielkich ogródkach. Użyty może być tutaj zraszacz rotacyjny lub zraszacz wahadłowy.

Wodę dostarcza się do niego za pomocą węża ogrodowego podłączanego bezpośrednio do instalacji wodociągowej albo do pompy pobierającej wodę ze zbiornika, studni kopanej lub ze znajdującego się w ogrodzie stawu, a nawet z sadzawki. Jeśli jednak Twoja działka ma duży lub nieregularny kształt, wówczas warto zainteresować się zraszaczami turbinowymi i wynurzalnymi.

Może cię zainteresować: Czym podlewać ogrody, aby robić to skutecznie?

Jakie zraszacz do nieregularnej powierzchni trawnika wybrać?

Zastanawiając się, jaki wybrać rodzaj zraszacza do trawnika o małej powierzchni i nieregularnym kształcie, warto rozważyć inwestycję w modele turbinowe. Niektóre z nich dają możliwość zaprogramowania kształtu powierzchni, jaka ma być nawadniana i podlewania jej według zaplanowanego harmonogramu.

Przykładem takich automatów są zraszacze ogrodowe AquaContour Comfort i Automatic firmy Gardena. Urządzenia te pozwalają podlać teren o powierzchni do 350 m². Różnią się od siebie tym, że model Comfort jest przenośny, dzięki czemu można go wykorzystać do nawadniania terenu przed domem i za nim. Z kolei zraszacz ogrodowy Automatic jest wynurzalny i montowany na stałe w określonym punkcie ogrodu, z którego podlewany może być konkretny fragment działki. Precyzyjny kształt nawadnianego obszaru ustawia się za pomocą nawet 50 programowanych punktów.

Istnieje również opcja regulacji zasięgu zraszacza. Ten zależy od ciśnienia wody i wynosi od 2,5 do 9 m przy ciśnieniu 2 barów, a przy ciśnieniu 4 barów – od 4 do 10,5 m. Kąt działania można ustawić w zakresie od 25 do 360 stopni. Programowanie obu modeli jest proste, a same urządzenia pozwalają na równomierne nawadnianie trawnika.

Wbudowany w nie akumulator litowo-jonowy ładowany jest z wydajnego ogniwa fotowoltaicznego, dzięki czemu nie trzeba wymieniać baterii ani doprowadzać do automatu prądu sieciowego. Obydwa modele można użytkować od wczesnej wiosny do późnej jesieni – automatyczny zawór odwadniający zapewnia ochronę urządzenia przed ujemnymi temperaturami.

Jakie zraszacze nadają się do trawników o dużej powierzchni?

W sytuacji, w której konieczne jest podlewanie większego obszaru trawnika, warto sięgnąć po systemy zraszaczy wynurzalnych. To doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na regularną pielęgnację swojej murawy.

Zraszacze tego typu są montowane na stałe i pod wpływem ciśnienia wody wysuwają się, a następnie podlewają trawnik. Po zakończeniu pracy chowają się, dzięki czemu nie utrudnią Ci koszenia trawy czy choćby gry w piłkę. Maksymalna powierzchnia nawadnianego obszaru jest liczona w hektarach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by konkretne rodzaje zraszaczy wynurzalnych do nawadniania trawinka obsługiwały też mniejsze działki.

Systemy tego typu zazwyczaj montowane są przed założeniem trawnika, ponieważ wymagają przede wszystkim zainstalowania pod powierzchnią ziemi przewodów zasilających zraszacze oraz innych elementów układu: sterownika nawadniania, elektrozaworów oraz czujników. Jeśli natomiast twój ogród jest już gotowy, konieczne jest niestety przekopanie go i ukrycie pod powierzchnią ziemi całej tej instalacji.

Rodzaje zraszaczy wynurzalnych do nawadniania małego i dużego trawnika

Prostym rozwiązaniem przeznaczonym dla trawników o regularnym kształcie i niewielkiej powierzchni, sięgającej maksymalnie 140 , jest zanurzalny zraszacz wahadłowy GARDENA os 140. To wkopywane w glebę urządzenie instalowane jest centralnie na powierzchni ogrodu. W momencie dostarczenia wody głowica wynurza się i podlewa obszar o wymiarach 15 na 9,5 m. 

Ponieważ automat ten zasilany jest wodą dostarczaną z podziemnej linii zasilającej, może współdziałać z takimi urządzeniami, jak zraszacz ogrodowy Sprinklersystem marki GARDENA. Można nim „obsadzić” nieregularne w kształtach boki trawników, podczas gdy jego centralne części będą zasilane przed wahadłowy zraszacz do nawadniania trawnika.

Do podlewania największych trawników, np. boiska piłkarskiego, obiektów sportowych czy rekreacyjnych, warto zastosować wynurzalny zraszacz rotacyjny o dużym zasięgu – np. zraszacz rotacyjny EAGLE™ 900 marki Rain Bird. Urządzenie to ma pełny kąt pracy i regulowany zasięg sięgający niemal 30 m przy ciśnieniu pracy do 6,9 bara. Automat został zaopatrzony we wbudowany elektrozawór, dzięki czemu możliwe jest włączenie konkretnego, pojedynczego zraszacza na jednej linii zasilającej, obejmującej wiele zraszaczy.

Warto również przeczytać: JAK ZAPROJEKTOWAĆ NAZIEMNY SYSTEM NAWADNIANIA? oraz JAK WYBRAĆ ZRASZACZE DO SWOJEGO OGRODU?