rodzaje zraszaczy do nawadniania
Artykuly

Jakie zraszacze do nawadniania trawników wybrać?

Podlewanie trawnika wydaje się banalną czynnością. Wrażenie to jest jednak mylne, ponieważ utrzymanie bujnej i zielonej trawy wymaga systematycznej pracy. Zaniedbania w tej dziedzinie zazwyczaj skutkują tym, że zamiast zielonego kobierca koło domu powstanie wysuszone klepisko. By przeciwdziałać temu zjawisku, należy regularnie podlewać trawę. Warto jednak mieć na uwadze, że im większy trawnik, tym trudniejsze jest to zadanie. Idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie automatycznych zraszaczy do nawadniania trawnika.

Zraszacze przenośne

To najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób na podlewanie trawnika. Ponieważ jednak może być najbardziej pracochłonną metodą, przenośne modele wykorzystuje się podlewania jedynie niewielkich trawników. Użyty może być tutaj zraszacz rotacyjny lub zraszacz wahadłowy. Wodę dostarcza się do niego za pomocą węża ogrodowego podłączanego bezpośrednio do kranu instalacji wodociągowej albo do pompy pobierającej wodę ze zbiornika na deszczówkę, studni kopanej lub ze znajdującego się na w ogrodzie stawu, a nawet z sadzawki.

Może cię zainteresować: Czym podlewać ogrody?

Zraszacze o regulowanym kształcie nawadnianej powierzchni

W przypadku, kiedy nawadniany teren ma niewielką powierzchnię i nieregularny kształt, trudno jest wykorzystać pojedyncze zraszacze dające kołowe lub prostokątne pokrycie trawnika wodą. W takiej sytuacji można wykorzystać zainstalowane na obrzeżach trawnika zraszacze wynurzalne (np. turbinowe) o regulowanym zasięgu i kącie działania. Modele tego typu wymagają rozprowadzenia pod ziemią rur doprowadzających wodę. Warto jednak wiedzieć, że istnieją urządzenia, które dają możliwość zaprogramowania kształtu powierzchni, jaka ma być nawadniana i podlewania jej według zaplanowanego harmonogramu.

Przykładem takich automatów są zraszacze ogrodowe AquaContour Comfort i Automatic firmy Gardena. Urządzenia te pozwalają podlać teren o powierzchni do 350 metrów kwadratowych. Różnią się od siebie tym, że model Comfort jest przenośny, dzięki czemu można go wykorzystać do nawadniania terenu przed domem i za nim. Z kolei zraszacz ogrodowy Automatic jest wynurzalny i montowany na stałe w określonym punkcie ogrodu, z którego podlewany może być konkretny fragment działki. Precyzyjny kształt nawadnianego obszaru ustawia się za pomocą nawet 50 programowanych punktów. Takie rozwiązanie umożliwia oznaczenie konturu obszaru. Istnieje również opcja regulacji zasięgu zraszacza. Ten zależy od ciśnienia wody i wynosi od 2,5 do 9 metrów przy ciśnieniu 2 barów, a przy ciśnieniu 4 barów – od 4 do 10,5 metra. Kąt działania można ustawić w zakresie od 25 do 360 stopni. Programowanie obu modeli jest proste, a same urządzenia pozwalają na równomierne nawadnianie trawnika. Urządzenia są sterowane elektronicznie i zasilane za pomocą wbudowanego akumulatora litowo-jonowego, który ładowany jest z wydajnego ogniwa fotowoltaicznego, dzięki czemu nie trzeba wymieniać baterii ani doprowadzać do automatu prądu sieciowego. Obydwa modele można użytkować od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a to dzięki temu, że automatyczny zawór odwadniający zapewnia ochronę urządzenia przed przymrozkami czy mrozem.

Systemy zraszaczy wynurzalnych

W sytuacji, w której konieczne jest podlewanie większego obszaru trawnika, warto sięgnąć po systemy zraszaczy wynurzalnych. To doskonale rozwiązanie dla osób zapracowanych, które rzadko kiedy są w stanie znaleźć czas na regularną pielęgnację swojego trawnika. To dla nich właśnie powstały sterowane automatycznie zraszacze wynurzalne. Za ich pomocą można, w zależności od modelu, nawadniać trawniki o powierzchni już od kilku metrów kwadratowych. Maksymalna powierzchnia nawadnianego obszaru jest liczona w hektarach.

Systemy tego typu zazwyczaj instalowane są przed założeniem trawnika, ponieważ wymagają przede wszystkim zainstalowania pod powierzchnią ziemi przewodów zasilających zraszacze, a ponadto także innych elementów układu: sterownika nawadniania, elektrozaworów oraz czujników. Kluczowymi elementami dla takiego układu są zraszacze wynurzalne.

Prostym rozwiązaniem, przeznaczonym dla trawników o regularnym kształcie i niewielkiej powierzchni, sięgającej maksymalnie 140 metrów kwadratowych, jest zanurzalny zraszacz wahadłowy GARDENA os 140. To wkopywane w glebę urządzenie instalowane jest centralnie na powierzchni podlewanego trawnika. W momencie dostarczenia wody głowica wynurza się i podlewa obszar o wymiarach 15 na 9,5 metra. Ponieważ automat ten zasilany jest wodą dostarczaną z podziemnej linii zasilającej, może współdziałać z takimi urządzeniami jak zraszacz ogrodowy Sprinklersystem marki GARDENA, którym można „obsadzić” nieregularne w kształtach boki trawników, podczas gdy jego centralne części będą zasilane przed wahadłowy zraszacz do nawadniania trawnika.

Do podlewania największych trawników, np. boiska piłkarskiego, obiektów sportowych czy rekreacyjnych, warto zastosować wkopywany w glebę zraszacz rotacyjny o dużym zasięgu pracy – np. EAGLE™ 900 marki Rain Bird. Urządzenie to ma pełny kąt pracy i regulowany zasięg sięgający maksymalnie prawie 30 metrów przy ciśnieniu pracy do 6,9 Bara. Automat został zaopatrzony we wbudowany elektrozawór, dzięki czemu możliwe jest włączenie konkretnego, pojedynczego zraszacza na jednej linii zasilającej, obejmującej wiele zraszaczy.

Warto również przeczytać: JAK ZAPROJEKTOWAĆ NAZIEMNY SYSTEM NAWADNIANIA? oraz JAK WYBRAĆ ZRASZACZE DO SWOJEGO OGRODU?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *