ile-czasu-zraszac-trawe
Artykuly

Ile czasu zraszać trawę?

Bujny i zielony trawnik jest marzeniem niemal każdego właściciela ogrodu. Choć trawa nie należy do szczególnie wymagających gatunków roślin, to bez właściwego podlewania nie ma mowy o idealnym wyglądzie murawy. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, ile czasu należy przeznaczyć na zraszanie trawnika oraz co wpływa na wydajność tej czynności.

Ile czasu należy przeznaczyć na zraszanie trawnika?

Podlewanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, jakiego wymaga Twój trawnik. Korzenie dojrzałych roślin tworzących murawę sięgają ok. 10-15 cm poniżej powierzchni ziemi. Woda potrzebuje czasu, aby do nich dotrzeć. Jeśli podlewasz trawnik w ciepły dzień, to znaczna część wody wyparuje, zanim trafi do gleby. Oznacza to, że aby skutecznie podlać trawnik w takich warunkach, należy zużyć znaczną ilość cieczy. Należy pamiętać, że intensywne nawadnianie w pełnym słońcu może być szkodliwe dla roślin. Krople wody znajdujące się na powierzchni liścia tworzą soczewkę świetlną, która może doprowadzić do ich przypalenia.

Według ogrodników metr trawnika należy podlewać średnio ok. 20-30 litrami wody tygodniowo. Potrzebna ilość wody może różnić się w zależności od wielu czynników, ale ogólna zasada mówi, że trawnik lepiej podlewać intensywnie co 2-3 dni niż mniejszymi ilościami wody każdego dnia. Obfite podlewanie 8-12 litrami wody każdego metra trawnika pozwoli wodzie dotrzeć do systemów korzeniowych roślin. Czas, jaki jest potrzebny do zapewnienia trawnikowi odpowiedniej ilości wody, zależy od wydajności wybranej technologii nawadniania.

Istotnym czynnikiem jest pora dnia, podczas której podlewasz trawnik. Nawadnianie murawy podczas upalnego dnia jest nie tylko szkodliwe, lecz także mało wydajne. Wysoka temperatura sprawia, że znaczna część wody odparuje, zamiast trafić do korzeni. Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest podlewanie trawy wczesnym rankiem lub ewentualnie wieczorem.

Zraszacze zapewniają najlepszą dystrybucję wody na podlewanym obszarze. W zależności od wybranej technologii nawadniania stosuje się różne rodzaje tego typu urządzeń. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się, jakie zraszacze do trawnika wybrać.

Młody trawnik wymaga specjalnych warunków nawadniania

Jeśli dopiero planujesz założyć trawnik lub niedawno to zrobiłeś, musisz pamiętać o specjalnych potrzebach młodej murawy. Rośliny, które dopiero wykształcają swój system korzeniowy, wymagają dużej ilości wody, aby rosnąć i się rozwijać. W tym celu zalecane jest codzienne, solidne podlewanie trawy wczesnym rankiem lub wieczorem, co najmniej do trzeciego skoszenia nowo założonego trawnika.

Należy pamiętać o stosowaniu zraszaczy ogrodowych. Polewanie kiełkujących ziaren lub młodych roślin bezpośrednim strumieniem wody przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Sprawdź:

Intensywność nawadniania należy dopasować do aktualnych warunków

Czas potrzebny na zraszanie trawnika zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich są aktualne warunki atmosferyczne. Wiosną oraz jesienią częściej dochodzi do opadów deszczu, które nawadniają Twój trawnik, więc dodatkowe podlewanie należy wykonywać w zależności od aktualnych warunków pogodowych. Natomiast latem, gdy temperatury są wysokie, a opady rzadsze, potrzebne jest częstsze i bardziej intensywne nawadnianie. Aby dowiedzieć się więcej o podlewaniu trawników w czasie upałów, przeczytaj artykuł umieszczony na naszym blogu.

Na skuteczność podlewania wpływa też stan gleby, na której rośnie trawnik. Jeśli jest zbita i porośnięta mchem, to potrzebne będzie znacznie intensywniejsze i czasochłonne nawadnianie. Generuje to także większe zużycie wody. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o regularnej wertykulacji oraz aeracji murawy.

Przeczytaj również: WERTYKULACJA TRAWY – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE oraz KIEDY AEROWAĆ TRAWNIK I CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY?

Automatyczny system nawadniania pozwala osiągnąć najlepsze efekty

Ręczne podlewanie trawnika to czasochłonne zajęcie. Ponadto należy pamiętać, że skuteczne nawadnianie wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Automatyczne systemy nawadniania to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane przez właścicieli ogrodów. Wpływa na znacznie większy komfort wykonywania tego zabiegu pielęgnacyjnego oraz jego wydajność.

Nowoczesne systemy nawadniania zawierają wiele rozwiązań, które sprawiają, że podlewania staje się jednocześnie skuteczne i ekonomiczne. Jednostki sterujące zapewniają szeroki zakres regulacji parametrów pracy. Możesz ustawić godziny pracy systemu tak, aby podlewania odbywało się np. wczesnym rankiem, kiedy stopień absorpcji wody przez korzenie rośliny jest największy. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko na wodzie, lecz także na czasie, ponieważ system nawadniania pracuje automatycznie, a Twoją rolą jest jedynie odpowiednie ustawienie sterownika.

Możliwości regulacji parametrów pracy są znacznie szersze. Wyposażenie systemu w czujnik wilgotności pozwala wyeliminować podlewanie w przypadku niedawnych opadów deszczu. Ponownie wpływa to na zmniejszenie zużycia wody, a także zapobiega nadmiernej ilości wody na murawie, która może doprowadzić np. do rozwoju grzybów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zraszaniu trawnika przy pomocy inteligentnych systemów nawadniania, to zapoznaj się z artykułem dostępnym na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *