zraszacze-czy-linia-kroplujaca
Artykuly

Zraszacze czy linia kroplująca – na co się zdecydować?

Nowoczesne systemy nawadniania wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością. W zależności od nasadzeń, ukształtowania terenu oraz powierzchni Twojego ogrodu, systemy mogą obejmować różne elementy. Jak dopasować sposób podlewania do własnych potrzeb? Nawadnianie kropelkowe czy zraszacze? Które rozwiązanie okaże się lepsze? Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz rozsądnego wyboru.

Nawadnianie kropelkowe czy zraszacze – co wybrać?

Chcesz zadbać o efektywne nawadnianie roślin? Linia kroplująca czy zraszacz może być strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że o wyborze systemu nie powinien decydować przypadek, a każde z tych rozwiązań ma swoje atuty. Poznaj kilka szczegółów technicznych i rzuć okiem na nasze porównanie.

Zalety podlewania zraszaczami

Zraszacze ogrodowe należą do najpopularniejszych urządzeń do podlewania. Wchodzą w skład podstawowych zestawów nawadniających, a te obejmują węże ogrodowe oraz przenośne urządzenia. Ponadto zraszacze często są wykorzystywane w zaawansowanych technologicznie systemach podlewania.

Mikrozraszacze są przeznaczone do precyzyjnego mikronawadniania różnych gatunków roślin. Znajdują zastosowanie w ogrodach, a także w profesjonalnych uprawach otwartych, szklarniowych, w tunelach i pod osłonami. W szczególności sprawdzą się przy podlewaniu roślin, które wymagają delikatnej pielęgnacji.

Mikrozraszacze mogą być umieszczone na ziemi lub na szpilkach o wysokości od 30 cm do 1 m. Pozwala to na skuteczne nawadnianie roślin, w tym rosnących na skarpach, gdzie dystrybucja wody jest bardziej wymagająca niż na płaskim terenie. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Do wydajnego i precyzyjnego nawadniania roślin uprawnych w tunelach, szklarniach, a także pod osłonami, najlepiej sprawdzą się mikrozraszacze podwieszane. To praktyczne, a zarazem wydajne urządzenia.

Zalety podlewania liniami kroplującymi

Podlewanie roślin przy pomocy linii kroplującej jest nieco mniej znanym rozwiązaniem niż szeroko stosowane zraszacze różnego typu. To jednak funkcjonalna metoda nawadniania, która wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością.

Jak skonstruowany jest układ nawadniania z linią kroplującą?

  • rura z wysokiej jakości polietylenu – odpowiada za precyzyjne nawadnianie roślin nawet na bardzo dużych obszarach;
  • kroplowniki zatopione w rurze – umieszczone w odległości od 10 cm do 1 m;
  • złączki – umożliwiają łączenie linii kroplujących. znajdą zastosowanie w dużych ogrodach;
  • szpilki – służą do montażu linii kroplujących. Zapobiegają ich naprężaniu i wyginaniu pod wpływem wody.

Nawadnianie kropelkowe to precyzyjny i wydajny proces, w którym pomocna jest linia kroplująca z funkcją kompensacji ciśnienia. Jej zastosowanie pozwala zachować równomierny wydatek wody na całej długości instalacji.

Linia kroplująca sprawdzi się również przy nawadnianiu punktowym, które polega na bezpośrednim podawaniu wody do strefy korzeniowej. Pozwala to na optymalną meliorację upraw, a jednocześnie zapobiega powstawaniu chorób roślin, wywołanych przez grzyby.

Linie kroplujące są stosowane do nawadniania roślin ozdobnych, takich jak: kwiaty, drzewa, iglaki i krzewy czy uprawnych: papryki, jagody, borówki i aronii. To uniwersalne rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się w wielu ogrodach.

Kiedy warto podlewać zraszaczami, a kiedy liniami kroplujacymi?

Wielu miłośników pięknych ogrodów stoi przed wyborem: podlewanie zraszaczami a liniami kroplującymi. Szeroki zakres zastosowań i relatywnie niska cena elementów konstrukcyjnych sprawia, że linia kroplująca jest ekonomicznym rozwiązaniem. Ponadto zapewnia bardzo wydajne nawadnianie wielu roślin. 

Linie kroplujące sprawdzają się również jako nośniki nawozów. Odpowiednio dobrany system zapewni podawanie ich bezpośrednio do strefy korzeniowych, co przyspiesza absorpcję.

Natomiast zastosowanie zraszaczy zapewnia równą i jednolitą dystrybucję wody na całym obszarze. Te praktyczne urządzenia znajdą zastosowanie również przy tworzeniu korzystnego mikroklimatu wokół upraw czy budowy systemów chłodzenia.

Zwróć uwagę, że zaawansowane mikrozraszacze podwieszane są wyposażone w antykapacz, który zapobiega skraplaniu wody podczas rozpoczęcia i zakończenia pracy instalacji nawadniającej. Tego typu wysokiej klasy urządzenia znajdziesz w naszym sklepie. Zapoznaj się z ofertą i rzuć okiem na specyfikację techniczną.

Sprawdź też: Jak układać linie kroplujące?

Co się bardziej opłaca – podlewanie zraszaczami czy liniami kroplującymi?

Oba sposoby nawadniania zapewniają szereg korzyści dla użytkownika. Aby wybrać właściwy system, dokładnie przeanalizuj, jakie gatunki roślin zamierzasz uprawiać. Ponadto rozwiązanie powinno być dopasowane do ukształtowania terenu i zasobności portfela.

Nie wiesz, jak dokonać udanego wyboru? Wystarczy, że porozmawiasz z naszymi ekspertami i skorzystasz z fachowych porad. Z ich pomocą na pewno wybierzesz ekonomiczny, ekologiczny i wydajny system. Dołącz do wielu zadowolonych klientów i ciesz się pięknym ogrodem każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *