zraszacze-czy-linia-kroplujaca
Artykuly

Zraszacze czy linia kroplująca – na co się zdecydować?

Nowoczesne systemy nawadniania oferują wydajne rozwiązania służące podlewaniu Twoich roślin. W zależności od nasadzeń, ukształtowania powierzchni oraz wielkości Twojego ogrodu, systemy nawadniania mogą składać się z różnych elementów. Jak dopasować sposób podlewania do Twoich potrzeb? Do jakich zastosowań sprawdzą się zraszacze oraz linie kroplujące? Czas odpowiedzieć na te pytania!

Nawadnianie z użyciem zraszaczy

Zraszacze ogrodowe należą do najpopularniejszych urządzeń służących do podlewania. Wchodzą w skład podstawowych zestawów do nawadniania, składających się z węży ogrodowych oraz przenośnych zraszaczy, a także mogą być elementem zaawansowanych technologicznie systemów podlewania.

Mikrozraszacze przeznaczone są do precyzyjnego mikronawadniania różnego typu roślin. Znajdują zastosowanie w ogrodach, a także w profesjonalnych uprawach otwartych, szklarniowych, w tunelach i pod osłonami. W szczególności zaleca się stosowanie tego typu zraszaczy do podlewania roślin wymagających delikatnego nawadniania.

Mikrozraszacze mogą być umieszczone na ziemi lub na szpilkach o wysokości od 30 cm do 1 m. Pozwala to na skuteczne nawadnianie różnego typu roślin, w tym rosnących na skarpach, gdzie dystrybucja wody jest bardziej wymagająca niż na płaskim terenie.

Sprawdź naszą ofertę: Mikrozraszacze

Do wydajnego i precyzyjnego nawadniania roślin uprawnych w tunelach, szklarniach, a także pod osłonami, najlepiej sprawdzą się mikrozraszacze podwieszane. Zastosowanie tego rodzaju zraszaczy zapewnia równą i jednolitą dystrybucję wody na całym obszarze. Urządzenia tego typu stosowane są również do tworzenia mikroklimatu oraz w systemach chłodzenia.

Najbardziej zaawansowane technologicznie zraszacze podwieszane są wyposażone w antykapacz, który zapobiega skraplaniu wody podczas rozpoczęcia i zakończenia pracy instalacji nawadniającej. Wydajny model zraszacza wyposażony w antykapacz znajdziesz tutaj.

Nawadnianie z użyciem linii kroplującej

Podlewanie roślin przy pomocy linii kroplującej jest nieco mniej znanym rozwiązaniem niż szeroko stosowane zraszacze różnego typu. Jest to jednak funkcjonalna metoda nawadniania, która odznacza się bardzo wysoką wydajnością.

Jak skonstruowana jest linia kroplująca? Budowa tego urządzenia do podlewania może wydawać się prosta. Standardowa linia kroplująca składa się z rury wykonanej z wysokiej jakości polietylenu, w której zatopione są kroplowniki. Właśnie ten element odpowiada za precyzyjne nawadnianie roślin ogrodowych oraz uprawnych. Kroplowniki mogą być umieszczone w odległościach od 10 cm do 1 m.

W celu łączenia linii kroplujących stosuje się złączki, dzięki którym można łączyć linie w celu nawadniania nawet bardzo dużych obszarów. Do montażu linii kroplujących stosuje się szpilki. Zapobiegają one naprężaniu się oraz wyginaniu linii kroplujących pod wpływem ciśnienia wody. Szpilki to niedrogie i funkcjonalne akcesoria.

Nawadnianie kropelkowe to precyzyjny i wydajny proces, w którym pomocna jest linia kroplująca z funkcją kompensacji ciśnienia. Jej zastosowanie pozwala zachować równomierny wydatek wody na całej długości instalacji. Linia kroplująca może także służyć do nawadniania punktowego, które polega na bezpośrednim podawaniu wody do strefy korzeniowej. Pozwala to na optymalną meliorację upraw, a jednocześnie zapobiega powstawaniu chorób roślin wywołanych przez grzyby.

Linie kroplujące są stosowane do nawadniania roślin ozdobnych, takich jak:

  • kwiaty,
  • drzewa,
  • iglaki,
  • krzewy.

Ten rodzaj podlewania jest także często stosowany do nawadniania roślin uprawnych:

  • papryka,
  • jagoda,
  • borówka,
  • aronia.

Szeroki zakres zastosowań oraz korzystna cena zakupu elementów potrzebnych do skompletowania wydajnej linii kroplującej sprawiają, że rozwiązanie to jest sposobem na skuteczne i ekonomiczne podlewanie roślin różnego typu. Linie kroplujące mogą być także stosowane jak nośnik nawozów. Zapewnia podawanie ich bezpośrednio do strefy korzeniowej. Dzięki temu rośliny mogą w łatwy sposób dokonać absorpcji związków nawozowych.

Sprawdź: Jak układać linie kroplujące?

Które rozwiązanie jest lepiej dopasowane do Twoich potrzeb?

Oba sposoby nawadniania zapewniają szereg korzyści dla użytkownika. W celu wyboru właściwego systemu nawadniania dokładnie przeanalizuj, jakie gatunki roślin zamierzasz podlewać z ich użyciem. Poza rozpoznaniem potrzeb nawadniania charakterystycznych dla danego gatunku, należy też wziąć pod uwagę rzeźbę terenu, na którym planujesz zamontować Twój nowy system nawadniania.

Skontaktuj się już dziś, aby skorzystać z fachowych porad dotyczących wydajnego i ekonomicznego nawadniania roślin: Kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *