jaka-kosiarke-wybrac-do-duzych-powierzchni
Artykuly

Jaką kosiarkę wybrać do dużych powierzchni?

Koszenie trawnika założonego w ogrodzie o dużej powierzchni może być czasochłonne. Kluczowy jest wybór właściwego sprzętu do pielęgnacji murawy. Automatyczny robot koszący do dużych powierzchni czy kosiarka do dużego ogrodu? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się do koszenia rozległej murawy? Sprawdźmy!

Kosiarka do dużego ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Koszenie trawnika o dużej powierzchni wymaga odpowiednich urządzeń. Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę do dużego ogrodu?

Rozmiar noża lub zestawu noży kosiarki określa szerokość trawnika, jaka zostanie skoszona podczas jednego przejazdu maszyną. Parametr ten ma szczególnie duże znaczenie, gdy używasz konwencjonalnych metod koszenia trawy, takich jak kosiarka czy traktor ogrodowy. Im szersza powierzchnia trawnika zostanie skoszona, tym mniejszy dystans po murawie będziesz musiał pokonać, aby skosić cały jej obszar. Do trawników o powierzchni ponad 1000 m2 zaleca się stosowanie kosiarek o szerokości co najmniej 50 cm.

Roboty koszące do dużych powierzchni wykonują pracę automatycznie, więc koszenie trawy nie wymaga bezpośredniego udziału operatora. Twoim zadaniem jest natomiast wytyczenie obszaru pracy urządzenia. Po wykonaniu tej czynności robot koszący samodzielnie skosi trawnik, więc w tym przypadku szerokość zestawu noży nie ma większego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsze jest dopasowanie wydajności automatycznej kosiarki do obszaru Twojego trawnika.

Zasilanie urządzeń koszących to kolejny ważny czynnik. Do pracy na dużych murawach praktycznie nie nadają się tradycyjne kosiarki elektryczne zasilane kablem. Zdecydowanie lepszym wyborem są kosiarki lub traktory ogrodowe z wydajnymi silnikami spalinowymi. Wystarczy zatankować je paliwem i rozpocząć pracę.

Roboty koszące o dużych powierzchni korzystają z energii elektrycznej zmagazynowanej w akumulatorach. Wybierając automatyczną kosiarkę, zwróć uwagę na pojemność baterii, czas potrzebny do jej pełnego naładowania oraz czas pracy urządzenia.

Zwróć także uwagę na pojemność kosza na skoszoną trawę. Dzięki temu mniej więcej określisz, co jaki czas kosiarka do dużego ogrodu będzie musiała przerwać pracę. Im rzadziej będzie zatrzymywać się w celu opróżnienia kosza, tym prędzej skończysz koszenie murawy.

Roboty koszące nie mają kosza zbierającego skoszoną trawę. Dla niewielkich urządzeń samojezdnych takie rozwiązanie byłoby zbyt ciężkie. Zamiast kosza producenci robotów koszących do dużej powierzchni stosują urządzenia mielące skoszone źdźbła. Proces ten nazywa się mulczowaniem i zamienia skoszoną trawę w naturalny nawóz. Rozwiązanie to pozwala jednocześnie kosić i nawozić murawę.

Tradycyjne kosiarki do dużego ogrodu

Konwencjonalne kosiarki do dużego ogrodu powinny być wyposażone w wydajny silnik spalinowy. Do koszenia trawników o powierzchni liczącej więcej niż 1000 m2 najlepiej używać kosiarki z jednostką napędową o mocy wynoszącej co najmniej 6 koni mechanicznych.

Kosiarka do dużego ogrodu powinna być wyposażona w napęd tylnych kół. Koszenie dużego areału bez tego udogodnienia może być niezwykle męczące. Traktory ogrodowe to najwygodniejsze oraz najbardziej wydajne rozwiązanie wśród tradycyjnych metod koszenia trawy. Pojazdy tego typu mają szerokie noże i duże pojemniki na skoszoną trawę. Urządzenia tego typu nie należą jednak do tanich. Zakup traktora ogrodowego to koszt co najmniej 7 tysięcy złotych za podstawy pojazd. Bardziej zaawansowane traktory kosztują nawet kilkanaście tysięcy.

A może robot koszący do dużych powierzchni?

Roboty koszące do dużych powierzchni cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to w dużej mierze z wygody użytkowania. Autonomiczne urządzenia wymagają jedynie niewielkiej ingerencji użytkownika na etapie instalacji i konfigurowania obszaru pracy urządzenia, a proces koszenia przebiega w pełni automatycznie. Kosiarka tnie trawę do ustawionej wysokości na całym obszarze murawy. Urządzenie może być aktywowane przez użytkownika lub samodzielnie rozpoczynać pracę o ustalonych godzinach.

Roboty koszące do dużych powierzchni mają wydajne akumulatory, które pozwalają na nieprzerwaną pracę przez co najmniej 60 minut. Gdy bateria osiągnie niski poziom naładowania, urządzenie powróci do stacji dokującej. Po naładowaniu akumulatora robot koszący powróci do pracy. Proces będzie powtarzany tak długo, aż trawnik na całym wskazanym obszarze zostanie skoszony. Urządzenia tego typu odporne są na warunki atmosferyczne i mogą wydajnie pracować w zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Koszt zakupu robota koszącego do trawników o powierzchni do 1000 m2 wynosi od 6 do 8 tysięcy złotych. Automatyczne kosiarki obsługujące areały o powierzchni do 5000 m2 to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na zakup automatycznej kosiarki, wybierz urządzenia pochodzące od renomowanych producentów.

Roboty koszące – przegląd najlepszych modeli

Roboty koszące Gardena występują w 3 wersjach. Do dużych trawników najlepiej sprawdzą się urządzenia z serii Sileno Life. W zależności od wybranego modelu kosiarki mogą obsłużyć murawy o wielkości do 1000, 1250 lub 1500 m2.

Jeśli Twój trawnik ma powierzchnię większą niż 1500 m2, to sprawdź asortyment robotów marki Robomow lub szwedzkiego producenta Husqvarna. Roboty koszące Robomow z serii RK Pro mogą kosić trawniki o powierzchni aż do 4000 m2.

Roboty koszące Husqvarna przeznaczone do dużych powierzchni mogą wydajnie ciąć trawę na areałach liczących do 5000 m2. Najwydajniejsze są kosiarki automatyczne z serii Ceora, które mogą obsłużyć trawniki liczące nawet 4 do 5 hektarów. Ich cena zakupu jest wysoka, więc rozwiązanie to jest przeznaczone raczej do profesjonalnego użytku.

Szukasz więcej porad dotyczących pielęgnacji trawnika? Sprawdź nasz wpis o aeracji i wertykulacji trawy. A po sprzęt ogrodniczy zapraszamy na naszą stronę główną podlane.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *