Ciśnieniomierz w instalacji wodnej
Artykuly

Odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania

Podlewanie roślin i trawy to absolutnie podstawowy rodzaj prac ogrodowych. Aby wykonywać je szybko i efektywnie, możesz zdecydować się na montaż jednego z systemów nawadniających. Jego właściwa praca będzie jednak zależała m.in. od odpowiedniego ciśnienia wody.

Jak określić ciśnienie źródła wody?

Zanim przejdziesz do wykonywania w ogrodzie prac związanych z instalacją systemu nawadniania, określ podstawowe parametry źródła wody. Należą do nich: wydajność, przepływ wody oraz jej ciśnienie.

Określenie ciśnienia nie powinno sprawić Ci problemów. Najczęściej wystarczy jeden telefon do właściwego przedsiębiorstwa wodociągowego, aby uzyskać potrzebne informacje. Ciśnienie wody możesz także zmierzyć samodzielnie przy użyciu manometru. Ten sposób jest przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy wodę pobierasz z innego źródła – np. studni. Jak przeprowadzić pomiary? Przymocuj manometr do ujęcia wody i zakręć wszystkie zawory znajdujące się w domu i na terenie ogrodu. Następnie maksymalnie odkręć zawór czerpalny i odczytaj pomiar.

Jeśli manometr wykaże, że ciśnienie wody znajduje się w przedziale 2,5–4 barów, możesz bez przeszkód zamontować wybrany system nawadniania (w określonych przypadkach konieczne będzie obniżenie ciśnienia w instalacji). Zastanawiasz się, jaki system nawadniania wybrać? Odwiedź bloga!

Jak zwiększyć ciśnienie wody w systemie nawadniania?

Kiedy wodę do podlewania ogrodu czerpiesz z sieci wodociągowej, prawdopodobnie nie spotkasz się z problemem zbyt niskiego jej ciśnienia. Jeśli jednak zamierzasz podlewać ogród wodą ze studni, zbiornika na deszczówkę albo cysterny, możesz doświadczyć spadków ciśnienia. W takiej sytuacji będziesz musiał zaopatrzyć się w odpowiednią pompę – dostosowaną np. do rodzaju, wydajności i głębokości studni, z której korzystasz. 

Możesz także zdecydować się na cały zestaw hydroforowy. W jego skład, poza pompą, wchodzą również: zbiornik hydroforowy do gromadzenia wody, włącznik ciśnieniowy sterujący pracą pompy oraz pozostały niezbędny sprzęt. Przy wyborze zestawu hydroforowego, zwróć szczególną uwagę na jego wydajność, a także wielkość zbiornika na wodę. Jeśli zestaw ma zaopatrywać w wodę system automatycznego nawadniania ogrodu, jego minimalna wydajność powinna wynosić ok. 100 l/min. We wchodzącym w skład zestawu zbiorniku powinno się z kolei mieścić nie mniej niż 50 litrów wody. 

Co zrobić, aby zmniejszyć ciśnienie wody w systemie nawadniania?

Jeśli system nawadniania wykorzystujesz przede wszystkim do podlewania sadzonek drzew albo uprawianych szeregowo warzyw i owoców, prawdopodobnie korzystasz z systemu kroplującego lub linii kroplującej. Przy tego typu rozwiązaniach często konieczne okazuje się obniżenie ciśnienia wody. Zmniejszysz je, korzystając z regulatora ciśnienia wody (inaczej: reduktora ciśnienia). Już najprostsze urządzenia tego typu pozwolą Ci zmniejszyć ciśnienie wody wypływającej z rur wodociągowych o kilka jednostek atmosferycznych. Więcej o tym, jak wykonać podlewanie kropelkowe, dowiesz się na blogu!

Reduktor ciśnienia podłącz do źródła wody. Dzięki temu nastąpi spadek ciśnienia strumienia wody przepływającego przez urządzenie. Praca systemu kroplującego przy obniżonym ciśnieniu (ciśnienie wylotu, zależnie od zastosowanego reduktora, może wynieść od 1 do 3,5 bar) będzie bardziej efektywna.

Ciśnienie wody może wymagać odpowiedniej regulacji nie tylko z powodu jej źródła, lecz także uprawianych roślin. Zanim więc zdecydujesz się na instalację w ogrodzie wybranego systemu nawadniania, sprawdź poziom ciśnienia wody. Może okazać się, że – w przypadku Twoich upraw lub wybranego źródła wody – konieczny będzie montaż dodatkowego urządzenia. Nie rezygnuj z tego. Właściwe ciśnienie wody sprawi, że cały system nawadniania będzie lepiej funkcjonował. To pozwoli Ci nawodnić rośliny szybciej i bardziej równomiernie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.