podziemny-system-nawadniania-trawnika
Artykuly

Podziemny system nawadniania trawnika – niezbędne informacje

Nie chcesz przekładać węży ogrodowych, aby nawodnić cały obszar Twojego ogrodu? Zależy Ci na estetycznym oraz wydajnym rozwiązaniu, które pozwoli skutecznie podlewać trawę? Rozwiązaniem jest podziemny system nawadniania trawnika. Jakie są koszty związane z jego instalacją? Co wchodzi w skład systemu? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czy podziemny system nawadniania trawnika to duży wydatek?

Podziemny system nawadniania trawnika może kojarzyć się z poniesieniem dużych kosztów związanych z jego instalacją. Komfort i wydajność ma swoją cenę, ale nie musi być ona wygórowana. Dlatego warto sprawdzić, jaki koszt podziemnego systemu nawadniania trawnika będziesz musiał ponieść. Pozwoli Ci to podjąć najlepszą decyzję w zakresie sposobu nawadniania ogrodu.

Jednym z czynników decydujących o cenie podziemnego systemu nawadniania trawnika jest powierzchnia ogrodu. Jest to zrozumiałe – im większy areał, tym cena systemu będzie większa. Wynika to z konieczności wykorzystania większej ilości urządzeń potrzebnych do wydajnego podlewania ogrodu na całej powierzchni. Na wysokość ceny wpływa też stopień zaawansowania systemu. Wyposażenie instalacji w nowoczesne czujniki oraz jednostkę sterującą zwiększa cenę zakupu, ale zmniejsza zużycie wody. W pełni automatyczny i wydajny system podlewania znacząco zwiększa komfort użytkowania.

Istotnym czynnikiem wpływającym na całkowitą cenę podziemnego systemu nawadniania trawnika jest zakres prac ziemnych potrzebnych do instalacji potrzebnych urządzeń. Najłatwiej i najtaniej jest przygotować teren pod montaż systemu na etapie zakładania nowego ogrodu. Pozwala to także zaplanować instalację w najbardziej wydajny sposób. Montaż podziemnego systemu nawadniania trawnika możliwy jest także w założonych wcześniej ogrodach. Wiąże się to jednak z większymi kosztami oraz możliwością wystąpienia pewnych ograniczeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź artykuł z naszego bloga, w którym piszemy o tym, jaki jest koszt systemu nawadniania ogrodu.

Wybór podziemnego systemu nawadniania trawnika niesie korzyści ekonomiczne i użytkowe:

 • wysoki komfort użytkowania dzięki pełnej automatyzacji procesu nawadniania;
 • mniejsze zużycie wody dzięki racjonalnemu i wydajnemu podlewaniu.

Jakie urządzenia wchodzą w skład podziemnego systemu nawadniania trawnika?

Podziemny system nawadniania trawnika składa się z wielu elementów, które połączone w całość zapewniają wydajne nawadnianie ogrodu. Urządzenia składające się na nowoczesny system nawadniania to:

 • jednostka sterująca – odpowiada za kontrolę pracy całego układu;
 • elektrozawory;
 • zraszacze;
 • rury dystrybuujące wodę;
 • szybkozłącza;
 • rozdzielacze;
 • kroplowniki;
 • korki zamykające zakończenia układu;
 • urządzenia służące do czyszczenia;
 • czujniki wspierające prace systemu, takie jak np. czujnik deszczu, który nie włączy systemu podczas odpadów atmosferycznych.

Ekonomicznym i wydajnym źródłem wody służącej do zasilania podziemnego systemu nawadniania trawnika jest studnia. Dzięki niej możesz nawadniać Twój ogród bez ponoszenia kosztów w postaci rachunków za wodę. Środki finansowe przeznaczone na budowę i wyposażenie studni szczególnie szybko zwrócą się w przypadku ogrodów o dużej powierzchni.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp do systemów nawadniania? Sprawdź artykuły na naszym blogu, gdzie znajdziesz wiele fachowej wiedzy podanej w przystępny sposób.

Właściwy montaż elementów podziemnego systemu nawadniania trawnika jest kluczowy

Podziemny system nawadniania trawnika to kompleksowa instalacja, w skład której wchodzi wiele elementów. Ich jakość i wydajność wpływa na funkcjonalność systemu. Nie można zapominać jednak o właściwym montażu wszystkich elementów. Jest to kluczowy czynnik, który wpływa na to, jak długo użytkownik będzie mógł się cieszyć z bezawaryjnej pracy instalacji nawadniającej.

Wykonanie podziemnego systemu nawadniania trawnika bez właściwego projektu to bardzo trudne zadanie. Na podstawie profesjonalnego projektu dokonywane są zakupy elementów systemu oraz prowadzone są prace ziemne w miejscu planowanej instalacji.

Montaż podziemnego systemu nawadniania trawnika można zlecić wyspecjalizowanej firmie ogrodniczej lub wykonać prace we własnym zakresie. To ostatnie rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które dysponują podstawową wiedzą techniczną i narzędziami potrzebnymi do instalacji systemu. Szczegółowe informacje dotyczące montażu można znaleźć w projekcie oraz w instrukcji dołączonej do elementów systemu.

Profesjonalne sklepy z urządzeniami do podlewania oferują wstępny montaż elementów systemu przed wysyłką urządzeń do klienta. Ułatwia to proces instalacji i skraca jej czas. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne połączenie poszczególnych elementów. Pozwoli to uniknąć wycieków wody z obiegu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uszczelniania systemów nawadniania? Sprawdź artykuły z naszego bloga, na którym znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.