jak-prawidlowo-nawozic-swoj-trawnik
Artykuly

Jak prawidłowo nawozić swój trawnik?

Posiadanie zadbanego, ciemnozielonego trawnika przed domem to marzenie wielu osób. Jeśli zaliczasz się do nich także Ty, to zapewne zastanawiałeś się jakie czynności należy wykonać, aby mieć w ogrodzie murawę niczym z angielskiego boiska piłki nożnej.

Nawadnianie trawnika jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Bez regularnego podlewania żaden trawnik nie jest w stanie rosnąć. Nie należy zapominać także o jego nawożeniu. Sprawdź już teraz, dlaczego jest to tak istotne.

Dlaczego nawożenie i nawadnianie trawnika jest tak ważne?

Każdy ogrodnik, profesjonalista lub nawet amator wie, jak ważne jest systematyczne nawadnianie trawnika. Ogrody tworzone od podstaw coraz częściej wyposażone są w nowoczesne systemy podlewania. Dzięki nim codzienna irygacja jest wydajna, a także może być w pełni zautomatyzowana. 

Jednak samo nawadnianie trawnika nie wystarczy, aby mieć ogród jak ze snu. Rośliny, podobnie jak ludzie, potrzebują mikroelementów, które zapewniają im zdrowy rozwój. Tym właśnie są nawozy ogrodnicze. Szczególnie dla ogrodników amatorów ich mnogość może wydać się przytłaczająca. Skąd wiedzieć, który preparat najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie? 

Skuteczne nawozy dla Twojego trawnika

Bezpieczny wybór to nawozy uniwersalne, takie jak np. Polifoska. Zawierają one składniki zapewniające reprezentatywny wygląd trawnika przez cały rok. Azot jest kluczowym składnikiem nawozów. Występuje w nich w dużych ilościach. Do istotnych makroelementów zaliczamy fosfor oraz potas. Kompletny nawóz uniwersalny powinien zawierać także mikroelementy, takie jak magnez i wapń.

Nawozy występują najczęściej w postaci granulatu lub płynu. Na rynku można spotkać również nawozy pyliste. Ich dozowanie jest znacznie trudniejsze. Z tego powodu nie są zalecane dla amatorskiego użytku. 

Granulowane nawozy są najłatwiejsze w użytku. Ten typ nawozu stosuj na suchą trawę. W przypadku mokrego trawnika granulki mogą przykleić się do źdźbeł, co jest dla nich niekorzystne – właściwie zaaplikowany nawóz powinien trafić prosto do gleby. Wtedy przez długi czas uwalnia życiodajne składniki, a Twój trawnik zyskuje zdrowy i zadbany wygląd. Po zastosowaniu nawozów granulowanych konieczne jest obfite nawadnianie trawnika. Pamiętaj, aby stosować ten nawóz w ilościach wskazanych przez producenta w instrukcji. 

Nawozy płynne również należą do popularnych środków pielęgnacyjnych. Działają one dolistnie, więc efekt ich działania jest szybciej zauważalny. Nawóz płynny należy rozcieńczyć z wodą według proporcji wskazanych przez producenta. Po aplikacji odczekaj czas według danych z instrukcji. Dopiero wtedy wskazane jest nawadnianie trawnika.

Poza nawozami uniwersalnymi, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów specjalistycznych. Gleba, na której rośnie Twój trawnik, ma określony skład. W celu zapewnienia najlepszych warunków potrzebne jest nie tylko wydajne nawadnianie trawnika, ale także stosowanie nawozów posiadających w składzie konkretne elementy. Skład gleby możesz sprawdzić, oddając jej próbkę do przebadania. 

Kiedy najlepiej nawozić swój trawnik?

W Polsce sezon wegetacyjny trwa od marca do października. Wtedy też najlepiej nawozić swój trawnik. Stosowanie nawozów musi iść w parze z regularnym nawadnianiem trawnika. Ostatnie lata niosą za sobą anomalie pogodowe, takie jak susze. Dlatego w okresie letnim szczególnie ważne jest systematyczne nawadnianie trawnika.

Wiosenne nawożenie jest pierwszym w roku. Koniecznie odczekaj 7 dni od koszenia i wertykulacji, warto też zbadać próbkę gleby przy zastosowaniu prostych testów dostępnych w centrach ogrodniczych. Dzięki temu stwierdzisz jakich składników wymaga ziemia, na której rośnie Twój trawnik. Powinieneś także regularnie monitorować stopień wilgotności trawy – w przypadku suchej wiosny regularne nawadnianie trawnika jest kluczowe.

Latem najlepiej wykonaj nawożenie w czerwcu. Tym razem głównym celem jest zabezpieczenie trawy przed intensywnym nasłonecznieniem. Nie stosuj nawozów w upalne, słoneczne dni. W takim przypadku lepiej zaczekać na neutralne warunki pogodowe. Szczególnie podczas upałów potrzebne będzie intensywne nawadnianie trawnika, natomiast nawóz może nieco poczekać.

Na jesień wykonaj ostatnie nawożenie przed zimą. Najlepiej zrobić je dwukrotnie: pod koniec sierpnia oraz pod koniec września. Pozwoli to Twojemu trawnikowi zakończyć sezon wegetacyjny oraz przygotuje go do zimy. Także w tym okresie należy zapewnić odpowiednie nawadnianie trawnika, zgodne z panującymi warunkami atmosferycznymi. Wiele praktycznych wskazówek na temat pielęgnacji trawnika znajdziesz, odwiedzając nasz blog.

Zadbany trawnik wizytówką Twojego domu

Wysiłek, który włożyłeś w pielęgnację Twojego trawnika, z pewnością przyniesie widoczne efekty. Zadbany ogród będzie reprezentacyjną wizytówką Twojego domu. Optymalne nawożenie, które idzie w parze z racjonalnym nawadnianiem trawnika, sprawi, że będzie on cieszyć oko Twoje, Twoich bliskich, a także gości. Sprawdź już teraz naszą ofertę na stronie głównej, która pomoże Ci stworzyć Twój wymarzony trawnik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *