nawadnianie szklarni i tuneli foliowych
Artykuly

Jak nawadniać szklarnię i tunel foliowy?

Hodowla warzyw w szklarni byłaby niemożliwa bez regularnego podlewania Jak dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody? Zrobisz to na wiele sposobów, począwszy od podlewania ręcznego, poprzez proste systemy zraszaczy, aż do różnego rodzaju systemów kropelkowych. Sprawdź, jak nawadniać szklarnię i tunel foliowy, aby cieszyć się z jak najlepszych efektów.

Jakie nawadnianie do szklarni i tunelu foliowego wybrać? 

Rośliny hodowane pod osłonami należy stale nawadniać, więc w ogrzewanych obiektach ten proces trwa przez cały rok. Jednak to w miesiącach letnich podlewanie szklarni i tunelów foliowych jest najbardziej potrzebne. Wysokie temperatury powodują szybką transpirację, co skutkuje stresem termicznym roślin, a to z kolei prowadzi do obniżenia plonów i pogorszenia ich jakości.

O wyborze systemu nawadniania do tunelu foliowego bądź szklarni decyduje kilka czynników, które opiszemy w kolejnych sekcjach poradnika. Pamiętaj, aby wybrać rozwiązanie dopasowane do warunków w Twojej hodowli roślin. Innych rozwiązań wymaga nawadnianie pomidorów w tunelu foliowym, a innych ogórków czy papryki.

Rodzaje systemów nawadniania do szklarni i tuneli foliowych

Nawadnianie szklarni i tunelu foliowego może przebiegać ręcznie lub automatycznie. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, lecz które z nich sprawdzi się lepiej? Wiele zależy od osobistych preferencji ogrodników i aktualnych wymagań roślin.

Podlewanie ręczne w tunelach foliowych i szklarniach

To rozwiązanie sprawdzi się w małych szklarniach oraz tunelach, w których uprawia się niewiele roślin. Nawodnieniu służy konewka lub wąż ogrodowy z sitkiem. Ten sposób jest jednak mało efektywny, ponieważ towarzyszą mu duże straty wody, a krople na liściach zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Dlatego wodę najlepiej lać po glebie.

Zraszacze do szklarni i tuneli foliowych

Te techniki nawadniania do tunelu foliowego i szklarni wymagają specjalnie przystosowanej instalacji wodnej, ponieważ prawidłowa praca dysz jest możliwa przy odpowiednio wysokim ciśnieniu. Ponadto rury rozprowadzające wodę należy podwiesić nad uprawianymi roślinami na tyle wysoko, by nie utrudniały prac wykonywanych w obiekcie.

Ponadto zraszacze doskonale sprawdzą się przy uprawie małych roślin w doniczkach, gdyż nie szkodzą delikatnym liściom czy owocom. Wadą używania zraszaczy jest zwilżanie liści, co czyni rośliny bardziej podatne na atak chorób grzybowych.

Nawadnianie kropelkowe – i do szklarni, i do tunelu foliowego

Ten punktowy system nawadniania pozwala na dostarczenie wody dla roślin uprawianych w gruncie, doniczkach, a także pojemnikach i workach z różnymi podłożami. Podstawową zaletą nawadniania kropelkowego jest duża oszczędność wody oraz wysoka precyzja.

W dodatku zaoszczędzisz wiele czasu, ponieważ dobrze zaplanowana instalacja może być praktycznie bezobsługowa. Zwróć uwagę, że nawadnianie do tunelu foliowego i szklarni metodą kropelkową nie wymaga wysokiego ciśnienia wody.

Wadą systemów kropelkowych jest wrażliwość na niską jakość wody. Zanieczyszczenia mechaniczne w instalacji spowodują szybkie zatykanie kroplowników. Zagrożeniem dla nich może być np. woda o dużej twardości.

Przeczytaj również: Jaki system nawadniania wybrać?

Jakie są rodzaje nawadniania kropelkowego?

Systemy nawadniania kropelkowego dzielimy na kilka kategorii. Są to:

  • linie i taśmy kroplujące,
  • kroplowniki wpinane w rury rozprowadzające wodę,
  • mikrozraszacze.

Najpopularniejsze rozwiązania wśród użytkowników indywidualnych oraz producentów rolnych to linie i taśmy kroplujące.

Jak zamontować nawadnianie kroplujące do szklarni i tunelów foliowych?

To bardzo łatwe w instalacji konstrukcje. Montaż zacznij od rozplanowania rzędów roślin. Po wykonaniu tej czynności pozostają dwie ścieżki postępowania:

  1. Przygotuj nawadnianie w szklarni lub tunelu foliowym, a później posadź rośliny. Linie połóż na glebie i przykryj włókniną lub matą szkółkarską. Końce linii podłącz do rury odprowadzającej wodę. W małej, przydomowej szklarni możesz ją zakończyć szybkozłączem i zespolić z wężem ogrodowym. Następnie we włókninie lub macie wytnij otwory na wysokości kroplowników i w nich posadź rośliny.
  2. Najpierw posadź rośliny w rzędach, a później rozłóż linie lub taśmy kroplujące. Następnie podłącz je do rur, które doprowadzają wodę.

Kroplowniki wpinane w rury rozprowadzające wodę to wygodne rozwiązanie, ponieważ ich rozmieszczenie z łatwością dopasujesz do rozstawy roślin. Rury rozprowadza się wzdłuż rzędów hodowanych odmian, a w miejscach nasadzeń wpina się kroplownik lub dwa. W tej formie nawadnianie jest podobne do systemów linii kroplujących czy taśmy. 

W szklarniach i tunelach foliowych, gdzie znajdują się rośliny w pojemnikach uprawowych lub są nieregularnie rozmieszczone, warto wybrać kroplowniki, do których można podłączyć emitery na wężykach. W ten sposób precyzyjnie dostarczysz wodę do doniczek bądź strefy korzeniowej uprawianych roślin. Wadą tego rozwiązania bywa kłopotliwe sprzątanie po sezonie, ponieważ wężyki mogą się plątać i zrywać z kroplowników.  Systemy kropelkowe doskonale sprawdzają się z automatycznymi systemami sterującymi, o których informacje znaleźć można na stronie Podlane.pl.

Warto również przeczytać Jak podlewać metodą kropelkową? oraz Jak wykonać podlewanie kropelkowe?

Kiedy najlepiej podlewać rośliny w tunelu foliowym i szklarni?

Optymalna częstotliwość nawadniania zależy od wymagań poszczególnych gatunków roślin, np. podlewanie pomidorów w szklarni zazwyczaj odbywa się co 4-5 dni. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdy temperatura jest niższa, więc wyparuje mniej wody. Ponadto rośliny wchłoną wilgoć przed nadejściem upałów, co sprzyja wydajnej hodowli.