jak podlewać w czasie upału i suszy
Artykuly

Jak chronić rośliny przed upałem i suszą?

Susza i upał – te dwa zjawiska zazwyczaj zagrażają roślinom razem, a ich połączone działanie potrafi zniweczyć wysiłki związane z utrzymaniem upraw i doprowadzić do utraty plonów oraz osłabienia kondycji roślin ozdobnych. Ponieważ na pogodę jeszcze nie możemy dowolnie wpływać, konieczne jest stosowanie innych technik, by móc skutecznie ograniczyć negatywne skutki wywołanych przez nią zjawisk.

Jak rozpoznać symptomy stresu suszy i wysokiej temperatury?

Niedobór wody zazwyczaj prowadzi do widocznych gołym okiem objawów. Na samym początku zaobserwować można zahamowanie wzrostu oraz więdnięcie młodych liści oraz łodyg. Kiedy susza bardziej da się we znaki, obrzeża liści brązowieją, liście stają się blade, wierzchołki pędów zasychają, a na zielonych częściach łodyg mogą pojawiać się brązowe odznaki oparzeń słonecznych. Objawem stresu suszy, mającym bezpośredni wpływ na plony, jest opadanie pąków kwiatowych jeszcze przed ich rozwinięciem. Podobnie dzieje się też z zawiązkami owoców, które na skutek suszy słabo się rozwijają i formują gorszej jakości owoce.

Jak chronić rośliny przez upałem?

Zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawiane w przydomowym ogrodzie warzywa należy chronić przed ostrym światłem słonecznym. Warto zacząć od ich cieniowania. W przypadku małych, ale wartościowych odmian można do tego celu wykorzystać nawet parasole ogrodowe. Doskonale sprawdzi się także wykonany samodzielnie szkielet z drewnianych listew, metalowych rurek czy z drutu z rozpiętą na tej konstrukcji, białą agrowłókniną lub starą firanką. W przypadku uprawianych na zagonach warzyw czy kwiatów podobny szkielet można okryć specjalną siatką cieniówką, dostępną w sklepach ogrodniczych. Te sposoby w pewnym stopniu mogą trochę złagodzić stres termiczny, spowodowany bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i ograniczyć nagrzewanie się roślin. Innym opcją, wymagającą pracy już na etapie planowania ogrodu, jest posadzenie krzewów lub małych drzew w pasach ze wschodu na zachód – tak, by w czasie najsilniejszej, południowej operacji słonecznej stanowiły ochronę przed bezpośrednim jego światłem.

Z kolei w czasie silnych upałów, którym nie towarzyszy jednoczesne silne nasłonecznienie, można zastosować technikę stosowaną w profesjonalnych szklarniach, a mianowicie mikrozraszacze lub dysze wytwarzające w powietrzu delikatną zawiesinę kropli wody. Taka mgiełka będzie odparowywać, pochłaniając ciepło z powietrza i dzięki temu obniży temperaturę w otoczeniu roślin. Należy jednak pamiętać o tym, by woda była podawana pod ciśnieniem na tyle wysokim, by nie powstawały krople opadające na rośliny, ponieważ mogą one spowodować dodatkowe poparzenia liści i łodyg, kiedy będą one narażone na światło słoneczne.

Przed upałem warto też chronić glebę, ponieważ korzenie roślin są bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę aniżeli części nadziemne. W tym celu warto okryć glebę warstwą mulczu organicznego, takiego jak np. ścięta trawa z trawnika, resztkami chwastów, kompostu, słomy czy kory. W ogrodach, w których popularne jest stosowanie czarnych włóknin czy mat szkółkarskich do ograniczania wzrostu chwastów, trzeba je również pokryć taką warstwą. Ponadto tam, gdzie posadzone są rośliny ozdobne w macie, można zastosować okrywę z białych lub jasnych kamieni, które będą odbijać światło słoneczne od gleby. W warzywniakach – tam, gdzie sadzone są rośliny z rozsady, glebę warto ściółkować folią dwukolorową: biało-czarną. Czarna strona od dołu ograniczy rozwój chwastów, zaś biała od góry zniweluje nagrzewanie się podłoża.

Ziemię trzeba ponadto wzruszyć, by nie tworzyła się na niej skorupa i by przerwać kapilary glebowe, którymi podsiąka woda znajdująca się głębiej w podłożu. Należy też usuwać chwasty, które konkurują z roślinami o dostęp do wody w ogrodzie i ją im zabierają.

Jak nawadniać rośliny w czasie upałów i suszy?

W czasie upalnych dni rośliny należy podlewać w momencie, kiedy jest najchłodniej, czyli późnym wieczorem lub nad ranem. Pamiętać też trzeba o ograniczeniu moczenia liści, co jest szkodliwe z dwóch powodów: po pierwsze, krople wody na liściach działają podobnie do soczewek, powodując oparzenia ich blaszek. Po drugie, zbyt długo zwilżona powierzchnia liści jest narażona na atak patogenicznych grzybów, które w takich warunkach znajdują optymalne warunki do kiełkowania. Podlewać należy na tyle obficie, by gleba nasiąkła na głębokość najmniej 10 cm. Polewanie jej powierzchni jest tylko stratą wody, która szybko wyparuje i nie będzie po niej śladu. Najbardziej wymagające gatunki, takie jak różaneczniki, azalie, magnolie, hortensje i inne o płytkim systemie korzeniowym trzeba podlewać codziennie. Inne, głębiej korzeniące się gatunki można podlewać nawet co tydzień, jednak dużymi porcjami wody, by mogła ona przeniknąć do głębiej położonych korzeni.

W przypadku zastosowania systemów nawadniających kropelkowych wodę można podawać w miarę potrzeby przez cały dzień, mając na uwadze potrzeby wodne roślin. Dzięki takiemu sposobowi podlewania rośliny nie będą narażone na stres suszy, a ilość wody koniecznej do ich prawidłowego nawodnienia może być w pewnym stopniu ograniczona.

Warto również wiedzieć jak podlewać swój ogród zimą oraz jak uniknąć nadmiernego nawodnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *