jak podlewać w czasie upału i suszy
Artykuly

Jak chronić rośliny przed upałem i suszą?

Susza i upał – te dwa zjawiska zazwyczaj wspólnie zagrażają roślinom. Ich połączone działanie potrafi zniweczyć wysiłki związane z utrzymaniem upraw i doprowadzić do utraty plonów oraz osłabienia kondycji roślin ozdobnych. Chociaż nie masz wpływu na pogodę, możesz skorzystać z kilku praktycznych technik. Dowiedz się, jak chronić rośliny przed upałem i suszą, aby cieszyć się pięknym ogrodem każdego dnia.

Jak rozpoznać symptomy stresu suszy podczas upałów?

Niedobór wody zazwyczaj prowadzi do widocznych gołym okiem objawów. Na samym początku zaobserwujesz zahamowanie wzrostu oraz więdnięcie młodych liści i łodyg. Kiedy susza bardziej da się we znaki, liście stają się blade, a ich obrzeża brązowieją. 

Bezpośredni wpływ na plony ma opadanie pąków kwiatowych jeszcze przed ich rozwinięciem. Podobnie dzieje się z zawiązkami owoców, które słabo się rozwijają. Na szczęście możesz zadbać o ochronę roślin przed suszą. Szczególnie przydatne może okazać się w tym przypadku automatyczne nawadnianie.

Jak chronić rośliny przed upałem?

Ochrona roślin przed słońcem wcale nie musi być trudna, lecz wymaga nieco pracy. Zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawiane w przydomowym ogrodzie warzywa należy zabezpieczyć przed ostrym promieniowaniem. W kolejnych sekcjach poradnika znajdziesz proste i skuteczne metody, które doskonale sprawdzą się w Twoim ogrodzie. Poznaj szczegóły i wybierz najlepsze rozwiązanie!

Cieniowanie – prosty sposób na suszę

Warto zacząć cieniowania. W przypadku małych, ale wartościowych odmian dobrze sprawdzą się parasole ogrodowe lub szkielety. Można je wykonać z drewnianych listew, metalowych rurek czy z drutu z rozpiętą na tej konstrukcji białą agrowłókniną lub starą firanką.

W przypadku uprawianych na zagonach warzyw czy kwiatów podobny szkielet możesz okryć specjalną siatką cieniówką, dostępną w sklepach ogrodniczych. Te metody w pewnym stopniu łagodzą stres termiczny, spowodowany bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i ograniczają nagrzewanie się roślin.

Posadź krzewy i małe drzewa, które będą dawać cień w trakcie upału

Innym rozwiązaniem jest posadzenie krzewów lub małych drzew w pasach ze wschodu na zachód. Dzięki temu ochronisz rośliny przed silną ekspozycją na światło słoneczne. Pamiętaj jednak, aby ten krok wykonać już na etapie planowania ogrodu.

Mikrozraszacze a ochrona roślin przed suszą

W czasie upałów, którym nie towarzyszy silne nasłonecznienie skorzystaj z techniki, stosowanej w profesjonalnych szklarniach. Mowa o mikrozraszaczach lub dyszach, które wytwarzają w powietrzu delikatną zawiesinę kropli wody (zamgławiacze). Taka mgiełka będzie odparowywać, pochłaniając ciepło z powietrza, więc obniży temperaturę w otoczeniu roślin

Pamiętaj jednak, aby podawać wodę pod optymalnym ciśnieniem, aby krople nie opadały na rośliny. W przeciwnym razie mogłyby spowodować dodatkowe poparzenia liści i łodyg w chwilach nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne.

Czy okrycie gleby chroni przed upałem i suszą?

Pamiętaj, że korzenie roślin są bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę niż części nadziemne. W tym celu okryj glebę warstwą mulczu organicznego. Świetnym wyborem będzie ścięta trawa, kora, słoma czy kompost. Takie rozwiązanie sprawdzi się również przy stosowaniu czarnych włóknin i mat szkółkarskich.  

Kolejny sprawdzony sposób będzie to okrywa z jasnych kamieni, które odbijają światło słoneczne od ziemi. Glebę w warzywnikach warto ściółkować folią dwukolorową. Czarna strona od spodu ograniczy rozwój niepożądanej roślinności, zaś biała od góry niweluje nagrzewanie się podłoża.

Nie zapomnij o wzruszeniu ziemi, aby ograniczyć rozwój skorupy i przerwać kapilary glebowe, którymi przesiąka woda, znajdująca się w podłożu. Ponadto usuwaj niechciane chwasty, które konkurują z Twoimi roślinami o dostęp do wody. Dzięki temu zadbasz o piękny ogród wokół domu.

Zobacz: Nawadnianie roślin doniczkowych – jak robić to skutecznie i wydajnie? W tym poradniku znajdziesz więcej informacji na tematy skutecznych i nowoczesnych systemów, dzięki którym zadbasz o prawidłową ochronę roślin przed słońcem.

Jak nawadniać rośliny, aby je chronić w czasie upałów i suszy?

Kluczowym aspektem jest odpowiednia pora nawadniania. Zrób to, gdy będzie najchłodniej, czyli wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Pamiętaj również, że warto ograniczyć moczenie liści, gdyż krople wody działają podobnie do soczewek i powodują oparzenia blaszek. Ponadto zbyt długo zwilżona powierzchnia jest narażona na atak patogenicznych grzybów, które w takich warunkach rozwijają się bardzo szybko.

Nawadniaj na tyle obficie, by gleba nasiąkła na głębokość minimum 10 cm. Polewanie jej powierzchni jest tylko stratą wody, która szybko wyparuje i nie będzie po niej śladu. Najbardziej wymagające gatunki, takie jak różaneczniki, azalie, magnolie, hortensje i inne o płytkim systemie korzeniowym trzeba podlewać codziennie. Inne (o głębokim systemie korzeniowym) możesz nawadniać nawet co tydzień, jednak dużymi porcjami wody.

W przypadku stosowania systemów nawadniania kropelkowego wodę możesz podawać w miarę potrzeby przez cały dzień. Dzięki temu unikniesz narażania ich na stres i zadbasz o prawidłowy rozwój.

Warto wiedzieć też, jak podlewać swój ogród zimą oraz jak uniknąć nadmiernego nawodnienia ogrodu. Chociaż ochrona roślin przed suszą wymaga nieco pracy, zadbany ogród odwdzięczy się uroczym wyglądem i wyjątkowym charakterem. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów, którzy pomogą Ci przy wyborze systemów nawadniających.