zima-w-ogrodzie
Artykuly

Zima w ogrodzie – co można robić?

Dla wielu osób zima w ogrodzie to czas odpoczynku roślin, który cechuje się ich niemal zerową aktywnością. Jednak od tego, jak przebiegnie zima w ogrodzie, zależy wiosenny początek sezonu. Dlatego warto jesienią przygotować rośliny do mroźnych miesięcy. Nie można też zapominać o zimowych czynnościach pielęgnacyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o ogród zimą.

Przygotuj rośliny przed zimą w ogrodzie

Zanim nadejdzie zima w ogrodzie, należy odpowiednio przygotować rośliny do trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, opady i silny wiatr. Dlatego konieczne są odpowiednie przygotowania, zanim nadejdą pierwsze przymrozki.

Do kluczowych czynności należy nawożenie, o którym nie można zapomnieć jesienią. Dostarczenie roślinom związków organicznych takich jak fosfor i potas pozwoli im lepiej wytrzymać niskie temperatury podczas zimy w ogrodzie. Gotowe nawozy z wieloskładnikową mieszanką znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Jeśli masz w ogrodzie drzewka owocowe, to warto co kilka lat rozsypać wokół nich naturalny obornik.

Zanim nadejdzie zima w ogrodzie, zadbaj też o trawnik. Do podstawowych czynności, które należy wykonać w drugiej połowie października, jest skoszenie murawy na wysokość ok. 4-5 cm. Ciężki, mokry śnieg może przygnieść dłuższe liście, co doprowadzi do ich zgnicia. Natomiast krótsze źdźbła staną się znacznie podatniejsze na zamarznięcie. Przed zimą w ogrodzie konieczne jest dokładne wygrabienie wszystkich opadłych liści, które podobnie jak długie źdźbła trawy mogą zgnić. Wtedy na wiosnę zamiast zielonej murawy ukażą się wysuszone placki, które będziesz musiał wysiać nową trawą.

Posiadacze oczek wodnych muszą przygotować zbiorniki do zimy w ogrodzie. Regularne usuwanie liści opadłych na taflę wody to podstawa. Nie wszystkie gatunki ryb mogą też zimować w oczku wodnym. Z płytkich zbiorników najlepiej wypompować wodę przed zimą w ogrodzie, a ryby umieścić na zimę w akwarium z zapewnionym dostępem tlenu. Nie zapomnij o roślinach rosnących w Twoim oczku wodnym. Gatunki takie jak hiacynty wodne, salwinie i topiany nie powinny zimować w temperaturze niższej niż 8 st. C.

Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się więcej o tym, jak przygotować ogród do zimy.

Zima w ogrodzie – co z podlewaniem?

Przed nadejściem zimy w ogrodzie, rośliny należy podlewać adekwatnie do panujących warunków atmosferycznych. Deszczowa jesień nie wymaga częstego i intensywnego nawadniania. Sytuacja wygląda inaczej, gdy panuje coraz częściej spotykana w naszym kraju susza. Wtedy trawnik i pozostałe rośliny muszą być obficie nawadniane aż do przyjścia pierwszych mrozów.

Rośliny gubiące liście należy podlać, gdy zrzucą już wszystkie. Pozwoli to lepiej przygotować się roślinom do zimy w ogrodzie, dzięki zatrzymaniu ewentualnej ponownej wegetacji przed nadejściem przymrozków. Szczególną troską należy otoczyć młode drzewa i rośliny, które nie wykształciły jeszcze silnych systemów korzeniowych.

System nawadniania także musi zostać przygotowany do zimy w ogrodzie. Konieczne jest spuszczenie całej wody z instalacji oraz dodatkowo przedmuchanie rur kompresorem. Dzięki temu na wiosnę unikniesz kosztownych i czasochłonnych napraw Twojego systemu nawadniania. Nawet w przypadku ciepłej zimy korzystanie z instalacji nawadniającej nie jest wskazane. W przypadku nagłej zmiany pogody możesz nie zdążyć ponownie przygotować instalacji przed nadejściem destrukcyjnych dla układu mrozów. Zabezpieczenie systemu nawadniania na czas zimy nie będzie mieć przed Tobą tajemnic po lekturze artykułu z naszego bloga.

W przypadku suchej zimy w ogrodzie rośliny mogą wymagać podlewania. Czynności nie należy wykonywać z użyciem wody płynącej wprost wodociągu. Jej temperatura wynosząca ok. 10 st. C jest zbyt wysoka dla roślin. Przed podlaniem woda powinna nieco odstać, aż jej temperatura będzie wynosiła ok. 2-4 st. C. Podczas nawadniania nie należy polewać rośliny. Strumień wody skieruj bezpośrednio w glebę tuż obok rośliny. Dzięki temu woda trafi do jej systemu korzeniowego. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, aby dowiedzieć się, jak fachowo zabrać się za podlewanie ogrodu zimą.

Jakie jeszcze czynności można wykonać zimą w ogrodzie?

Typowo ogrodnicze prace podczas zimy w ogrodzie są znacznie ograniczone. Jeśli masz w swoim ogrodzie drzewa, to po ustaniu najsilniejszych mrozów (zazwyczaj w okolicach lutego) warto pomalować ich pnie na biało. Bielmo należy dokładnie rozprowadzić przy pomocy pędzla. Dzięki bieleniu kora staje się mniej podatna na pękanie pod wpływem niskich temperatur oraz promieni słonecznych.

Zima w ogrodzie to czas wymagający prowadzenia okresowych porządków. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu liści i suchych gałęzi opadających z drzew na trawnik. Warto usuwać nadmiar ciężkiego i mokrego śniegu z gałęzi drzew, co znacznie ogranicza ryzyko ich złamania. Rośliny z delikatnymi gałązkami warto podwiązać na zimę. Pozwoli im to łatwiej przetrwać ten trudnych czas. Dzięki temu szybciej rozkwitną wraz z nastaniem nowego sezonu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *