jak-dziala-zbiornik-hydroforowy
Artykuly

Jak działa zbiornik hydroforowy?

Ogród to miejsce relaksu i rozrywki, ale również prac ogrodniczych, dzięki którym można cieszyć się jego pięknym oraz zadbanym wyglądem. Wymaga on nieustannej pielęgnacji, a kluczem do pełnego zadowolenia jest oczywiście odpowiednie nawadnianie. Najefektywniejszym rozwiązaniem są obecnie systemy nawadniające, a dokładnie specjalne zestawy hydroforowe ułatwiające podlewanie ogrodu. Gwarantują one bowiem nieprzerwany dostęp do wody o stałym ciśnieniu. Jak działa zbiornik hydroforowy? Dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Przeczytaj: Jak działa hydrofor?

Działanie zbiornika hydroforowego

Nowoczesne zestawy hydroforowe ułatwiają nawadnianie i podlewanie roślin. Ich niewątpliwą zaletą jest oszczędność wody, którą można pozyskiwać nawet z deszczówki. Jedyne, co trzeba zrobić, to zainwestować w dobrej klasy zestaw składający się ze zbiornika, pompy, wyłącznika ciśnieniowego oraz innych niezbędnych akcesoriów. Działanie zbiornika hydroforowego nie jest skomplikowane. Najpierw za pomocą pompy hydroforowej wtłaczana jest do niego woda pod ciśnieniem. Gdy jego wartość będzie już maksymalna, czujnik wyłączy pompę. Spadek ciśnienia wynikający z poboru wody powoduje ponowne włączenie urządzenia. 

Zbiornik hydroforowy jest praktycznym rozwiązaniem. Służy do magazynowania wody, ale również utrzymywania jej odpowiedniego ciśnienia w domowej instalacji wodociągowej. W kwestii podlewania ogrodu do wyboru są dwie opcje. Roślinność można podlewać za pomocą węża lub specjalnych zraszaczy ogrodowych. Automatyczna metoda przynosi wiele korzyści, którymi przede wszystkim są oszczędność czasu i niższe rachunki za wodę. Załącza się ona i wyłącza bez naszej ingerencji. Jak działa zbiornik hydroforowy? Zestaw ma jeszcze jedną istotną funkcję. Tryb eco daje szansę na zaoszczędzenie energii o 15%, a wyłącznik bezpieczeństwa umożliwia samodzielne wyłączenie urządzenia na przykład w przypadku przegrzania pompy.

Jaki zestaw hydroforowy wybrać?

Działanie zbiornika hydroforowego to całkiem istotna kwestia. Każdy użytkownik zestawu powinien bowiem wiedzieć, jak on działa. Drugą ważną sprawą jest dobór urządzenia o odpowiedniej pojemności. W przypadku małych działek przydomowych i niedużych terenów zielonych niepotrzebne są duże ilości wody. Najpopularniejsze zbiorniki hydroforowe na rynku mają pojemność 24 litrów. Wybierając produkt, należy zwrócić uwagę na jakość i materiał wykonania – dwa decydujące kryteria, dzięki którym zestaw spełni potrzeby ogrodu.

Jeśli teren został wyposażony w automatyczny system nawadniania ogrodowego, potrzebny będzie zbiornik o znacznie większej pojemności, nawet 100 litrów. Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze rozwiązanie, gdyż zależy ono od wielu czynników. Godne polecenia są zestawy hydroforowe marki Gardena. Nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych przez 5 lat. Zostały wyposażone w specjalny filtr wstępny zapobiegający przedostawaniu się do wody zanieczyszczeń, takich jak piasek, kamienie, czy inne drobne zabrudzenia. Wykonane z wysokiej jakości materiałów są odporne na uszkodzenia i wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Jak dbać o zbiornik hydroforowy?

Wiesz już, jak działa zbiornik hydroforowy. Kolejną istotną kwestią są podstawowe czynności serwisowe gwarantujące długą żywotność urządzenia. Niezbędne jest sprawdzanie ciśnienia w zbiorniku, najlepiej co pół roku. W przypadku zbyt wysokiego lub za niskiego ciśnienia należy zastosować odpowiednie kroki w celu wyrównania tej wartości. Czynności te są niezbędne w każdym zbiorniku przeponowym, ale szczególne znaczenie mają w przypadku modeli bezprzeponowych. Powietrze można uzupełnić za pomocą kompresora lub pompki samochodowej. Do sprawdzania wartości najlepiej wykorzystać manometr, który montuje się w specjalnym gnieździe znajdującym się na obudowie zbiornika.

Nawadnianie ogrodu za pomocą zestawu hydroforowego – co jeszcze warto wiedzieć?

Zestaw hydroforowy to doskonały pomysł, jeśli chcesz ograniczyć wydatki na wodę potrzebną do podlewania ogrodu. Gromadzenie wody deszczowej pozwala poczynić spore oszczędności, ale również zadbać o naturalne zasoby. W czasie, gdzie niemal regularnie mamy do czynienia z podwyżkami cen mediów, posiadanie własnego ujęcia wody jest wyjątkowo korzystne. Hydrofory to ponadto oszczędność czasu, gdyż są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi. Warto pamiętać także o doborze odpowiedniej mocy pompy. Na potrzeby podlewania ogrodu z węża wystarczający jest hydrofor o średniej wydajności. Aby zestaw hydroforowy zaopatrywał w wodę system automatycznego nawadniania, potrzebna będzie pompa o innych parametrach.

Jeśli podczas wyboru urządzenia pojawią się jakieś wątpliwości, decyzję warto podjąć wspólnie z ekspertem w tej dziedzinie. W sklepie podlane.pl na klientów czeka zespół konsultantów służących fachowym doradztwem. Jest kilka kluczowych kwestii, które będą decydowały o wyborze konkretnego modelu. Mowa tu również o wydajności ujęcia wody, czy długości linii nawadniającej, a nawet odległości ujęcia wody od pompy. Weźmiemy te wszystkie zmienne pod uwagę i fachowo doradzimy!

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu hydroforowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *