woda-z-wodociagu-i-ze-studni
Artykuly

Woda z wodociągu i ze studni w jednym domu

Właściciele domów i mieszkańcy bloków na terenach miejskich są zwykle podłączeni do sieci wodociągowej i nie muszą martwić się o ciągły dostęp wody w swoich kranach. To wygodne podłączenie wody do domu może być dodatkowym obciążeniem finansowym dla tych, którzy na swojej posiadłości mają własne ujęcia wodne. Co mówi na temat prawo? Czy można korzystać z dwóch ujęć wody jednocześnie?

Wygodne wodociągi

Woda z wodociągów jest dostępna dla wszystkich osób, które są podłączone do sieci wodociągowej i płacą za pobraną wodę. Wodociągi miejskie dostarczają wodę do domów, mieszkań, firm, instytucji i innych budynków zlokalizowanych w zasięgu sieci wodociągowej.

Woda z wodociągów podlega surowym normom jakościowym i regularnym kontrolom jakości, co zapewnia jej bezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego. Odpowiednio wysokie ciśnienie wody zapewnia łatwy dostęp w dowolnym momencie i miejscu – nawet w wysokich budynkach.

Własna studnia dla potrzeb ogrodniczych

W przypadku braku dostępu do sieci wodociągowej często konieczne jest szukanie alternatywnych źródeł wody, takich jak studnie głębinowe, ujęcia wód powierzchniowych, deszczówka lub dostarczanie wody cysternami. Budowa studni może być ograniczona przez uwarunkowania geologiczne lub warunki gruntowe, które utrudniają wydobycie wody. Na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego MPZP można uzyskać informację, czy wybudowanie studni na terenie jest możliwe i czy są jakieś ograniczenia.

Podłączona woda do domu ze studni podlega mniej rygorystycznym normom jakościowym niż woda z wodociągów. Osoby korzystające z wody z własnego ujęcia powinny regularnie monitorować jakość wody i stosować odpowiednie środki do jej oczyszczania i dezynfekcji.

Koszty posiadania własnego ujęcia wody

Woda ze studni jest tańsza niż ta z wodociągów. Jednak wykorzystywanie wody z własnej studni wiąże się z kosztami związanymi z budową, eksploatacją oraz konserwacją studni. Ponieważ ciśnienie wody z własnego ujęcia często jest zbyt niskie, potrzebny jest montaż zestawu pompowego. Wymaga także uwagi związanej z zachowaniem ostrożności w celu uniknięcia zanieczyszczenia wody.

Sprawdź tutaj, jak dobrać zestaw hydroforowy do zasilenia domu.

Jeśli chodzi o wodę ze studni a opłatę za ścieki, to przy korzystaniu z własnego ujęcia wody i braku przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba płacić za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. W przypadku gdy mamy własną oczyszczalnię ścieków lub szambo szczelne, nie trzeba odprowadzać opłaty za ścieki.

Woda z wodociągów i ze studni – idealne rozwiązanie

Wiele domów prywatnych ma podłączenie do wodociągu, ale również ma własną studnię wodną. Można korzystać z wody z wodociągu na przykład do picia i gotowania, a z wody ze studni do podlewania ogrodu i innych celów, które nie wymagają wysokiej jakości cieczy. Sprawdź tutaj, jak wybrać pompę do podlewania ogrodu ze studni.

Nie jest konieczne zgłoszenie podłączenia wody w przypadku, gdy stosowane są dwa oddzielne źródła, tzn. woda z wodociągu oraz woda ze studni w jednym domu mają osobne ujęcia i są wykorzystywane do różnych celów.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy właściciele chcą korzystać zarówno z wody wodociągowej, jak i z wody ze studni jako jednego ujęcia. Wtedy konieczne jest odpowiednie wykonanie instalacji, aby woda studzienna nie mieszała się z wodociągową. Przepisy jasno stanowią, że system wodny musi być tak wykonany, aby pomiędzy wodą z wodociągów a wodą ze studni została zachowana tzw. pustka powietrzna.

Sprawdź naszą ofertę: pompy głębinowe

Jak podłączyć studnię z wodociągiem?

Istnieje kilka rozwiązań technicznych, które pozwalają na spełnienie wymagań połączenia studni głębinowej z siecią wodociągową. W takiej instalacji woda pochodząca ze studni oraz woda z wodociągu muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby uniknąć cofania się i zapobiec skażeniu wody w całej sieci.

Instalacja dualna

To system dwóch oddzielnych instalacji hydraulicznych. Jedna podłączona jest bezpośrednio do wodociągów i doprowadza wodę do domu, do celów spożywczych i higienicznych. Drugi system rur wykorzystywany jest na potrzeby gospodarcze. Aby efektywnie korzystać z tego rozwiązania, można zainstalować zbiornik hydroforowy. Da on gwarancję wody o stałym ciśnieniu. Sprawdź tutaj, jak działa zbiornik hydroforowy.

Zastosowanie zbiornika

Woda pobierana z dwóch źródeł jednocześnie jest przechowywana w jednym zbiorniku, a następnie z niego jest rozprowadzana do wszystkich punktów poboru w domu. Aby zabezpieczyć wodę przed cofaniem się do rur, tafla wody musi znajdować się pod poziomem wylotu rur.

Instalacja z zaworem przeciw skażeniom

Na wspólnej instalacji rur wodociągowych i doprowadzających wodę ze studni montowany jest specjalny zawór antyskażeniowy. Zawory takie zapobiegają zmianie kierunku przepływu wody, która może być spowodowana spadkiem ciśnienia. Należy skonsultować się ze specjalistą, aby omówić sposób instalacji urządzenia.

Woda ze studni może być tańszym i zdrowszym źródłem wody niż woda z sieci wodociągowej. Jednak należy pamiętać, że jakość wody ze studni może różnić się w zależności od regionu i źródła, dlatego warto regularnie testować jakość wody, aby upewnić się, że jest bezpieczna do spożycia. Przy właściwym wykonaniu podłączenia studni z wodociągiem, instalacja pozwoli na korzystanie z dwóch źródeł wody w sposób bezpieczny i efektywny.

Przeczytaj również: Woda ze studni do podlewania – plusy i minusy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *