montaz-kropelkowego-systemu-nawadniania
Artykuly

Montaż kropelkowego systemu nawadniania

Kropelkowe systemy nawadniania to wydajne rozwiązanie służące do precyzyjnego podlewania roślin. Jedną z głównych korzyści płynących ze stosowania mikro nawadniania kropelkowego jest stała dystrybucja wody w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem roślin. Rozwiązanie to sprawdza się w ogrodach oraz profesjonalnych uprawach. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje oraz jak prawidłowo wykonać montaż kropelkowego systemu nawadniania.

Co wchodzi w skład kropelkowego systemu nawadniania?

Systemy kropelkowego nawadniania składają się szeregu odpowiednio dobranych elementów. Domeną mikro nawadniania jest precyzyjne dostarczanie wody roślinom. Rozwiązanie to wpływa także na ekonomiczne zużycie wody. Kropelkowy system nawadniania różni się składem w zależności od potrzeb wybranego typu roślin. Zastosowań kropelkowego systemu nawadniania jest dużo. Dostępne są rozwiązania, które służą do podlewania roślin rosnących w grządkach i na rabatach, w rzędach, a nawet w doniczkach.

Do podstawowych elementów kropelkowego systemu nawadniania należy reduktor ciśnienia montowany na kran. Urządzenie zapewnia utrzymanie ciśnienia wody w układzie, które będzie zgodne z zapotrzebowaniem roślin. Do reduktora montowana jest rura montażowa lub bezpośrednio linia bądź taśma kroplująca, z której dystrybuowana jest woda do roślin. Na końcu lub końcach układu umieszczone są korki zamykające. Linie lub taśmy kroplujące przytwierdzane są do podłoża, lub innych powierzchni przy pomocy szpilek montażowych.

Parametry oraz ilość urządzeń wchodzące w skład kropelkowego system nawadniania może się różnić w zależności od jego przeznaczenia. Wejdź na naszego bloga i przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, czego potrzebujesz do systemu nawadniania kropelkowego.

Rodzaje kropelkowego systemu nawadniania

Choć budowa kropelkowych systemów nawadniania może wydawać się stosunkowo prosta, to dostępne są na rynku różne rozwiązania technologiczne służące do mikro nawadniania.

Dostępne w sprzedaży są linie kroplujące z kompensacją ciśnienia oraz bez tej funkcjonalności. Systemy wyposażone w układ kompensacji ciśnienia pozwalają na precyzyjne i równomierne nawadnianie na całym obszarze, na którym zostały zamontowane. Na wydajność dystrybucji wody nie wpływa np. rzeźba terenu. Systemy pozbawione kompensacji ciśnienia są tańsze, lecz w ich przypadku niemożliwe jest utrzymanie takiego samego poziomu dystrybucji wody. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się więcej o rodzajach linii kroplujących.

Systemy kropelkowego nawadniania mogą się różnić także sposobem dystrybucji wody. Popularnie stosowane są linie kroplujące. Można je porównać do węży ogrodowych wyposażonych w punktowe otwory, przez które woda płynie do roślin. W zależności od zapotrzebowania na wodę stosowane mogą być zamiast nich taśmy kroplujące. Są tańsze w zakupie i mają niższą trwałość od linii kroplujących, ale doskonale sprawdzają się w przypadku dużych areałów roślin. Możesz kupić także system mikro nawadniania kropelkowego do roślin doniczkowych. Urządzenie ma otwory, w które należy wbić kroplowniki. Pozwala to dopasować dystrybucję wody do ustawienia doniczek.

Jak prawidłowo wykonać montaż kropelkowego systemu nawadniania?

Montaż kropelkowego systemu nawadniania należy poprzedzić obliczeniami. Na podstawie wskazania liczby roślin, ich zapotrzebowania na wodę oraz obszaru, na jakim rosną, będzie Ci łatwiej oszacować liczbę potrzebnych artykułów do mikro nawadniania. Plan układu kropelkowego nawadniania roślin należy rozpocząć od wskazania źródła wody. Należy pamiętać o stosowaniu szpilek montażowych w odległościach zalecanych przez producenta wybranej linii kroplującej. Kolejnym istotnym krokiem jest dopasowanie systemu do zapotrzebowania roślin na wodę.

W przypadku podlewania żywopłotów najczęściej stosowane są linie kroplujące. Rozstaw kroplowników zależy od gęstości nasadzeń. Rośliny o rozstawie do 40 cm należy nawadniać kroplownikami o rozstawie emiterów do 50 cm. W przypadku większych odstępów między roślinami należy zwiększyć odległość emiterów. Istotna jest długość całkowita żywopłotu. Jeśli wynosi więcej niż 80 metrów, to warto rozważyć wybór linii kroplującej z kompensacją ciśnienia.

Konstrukcja kropelkowego systemu nawadniania roślin rosnących w rabatach polega na instalacji linii kroplujących z emiterami co ok. 30 cm w rzędach oddalonych od siebie ok. 40 cm. Dokładne rozstawienie rzędów należy dopasować do wielkości roślin oraz częstotliwości nasadzeń. Nawadnianie młodych drzew najlepiej wykonać przy pomocy linii kroplujących umieszczonych wokół pnia rośliny.

Systemy kropelkowego nawadniania są popularne w profesjonalnych uprawach roślin, takich jak nawadnianie pól uprawnych, plantacji, upraw pod osłonami oraz w sadach. W dużych areałach często stosowane są taśmy zamiast linii kroplujących. Wynika to z niższej ceny zakupu taśm kroplujących, co przy dużych instalacjach wpływa na kwotę potrzebną do nawodnienia wybranego obszaru.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mikro nawadniania, to przeczytaj artykuł z naszego bloga, w którym opisujemy dylemat użycia zraszaczy czy linii kroplującej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *