jak-dziala-hydrofor
Artykuly

Jak działa hydrofor?

Hydrofor cieszy się sporą popularnością w wielu tematach związanych z wodą i jej ciśnieniem. Mimo to wciąż pojawiają się pytania dotyczące sposobu działania tego urządzenia, a także celów jego stosowania. Spróbujemy więc raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości w tym poradniku, w którym dokładnie wyjaśnimy, jak działa zestaw hydroforowy

Czym jest hydrofor?

Hydroforem potocznie nazywamy instalację wodno-powietrzną odpowiadającą za utrzymywanie stałego ciśnienia wody. W tym przypadku mamy jednak na myśli zbiornik ciśnieniowy, wewnątrz którego znajduje się powietrze wraz z cieczą. Działanie tego urządzenia jest bardzo istotne, ponieważ wszystkie domy powinny mieć zapewniony nieustanny dostęp do bieżącej wody. To bezwzględna podstawa sprawnego funkcjonowania każdego gospodarstwa. 

Jak działa hydrofor? Najważniejsze informacje 

Odpowiedzmy teraz na pytanie zawarte w tytule tego artykułu, czyli „jak działa hydrofor?”. Wbrew pozorom nie mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowanym procesem. Tak naprawdę, aby rozpocząć pobieranie wody ze zbiornika, wystarczy tylko… odkręcić kran! Istotnym elementem całego mechanizmu jest także poduszka powietrzna nad hydroforem. Dlaczego? 

W momencie odkręcenia kranu powietrze znajdujące się w zbiorniku zaczyna rozprężać się, co jednoznacznie powoduje spadek ciśnienia. Gdy osiągnięta zostanie minimalna wartość, pompa automatycznie uruchamia się, a w konsekwencji następuje start pobierania wody ze studni wprost do zbiornika. 

Jedną z podstawowych zasad działania hydroforu jest także automatyczne wyłączanie się pompy od razu po osiągnięciu możliwie najwyższego ciśnienia powietrza. Urządzenie działa więc na podstawie cyklów, które rozpoczynają się i kończą w określonych momentach. 

W jakim celu wykorzystuje się hydrofor? 

Używanie hydroforu jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Jeżeli obiekt nie ma możliwości podłączenia się do jednej z nich, ludzie zazwyczaj korzystają ze studni i właśnie hydroforu. Urządzenie to znakomicie sprawdza się w regulacji ciśnienia wody. W praktyce oznacza to, że nie musisz martwić się o żadne spadki, ponieważ w 99,9% przypadków one nie występują. 

Warto poświęcić chwilę czasu prawidłowemu nazewnictwu. Hydrofor to pojedynczy zbiornik ciśnieniowy, w którym gromadzi się wodę. Oprócz niego wyróżniamy też zestaw hydroforowy, składający się z: 

  • zbiornika, 
  • pompy, 
  • zaworów (zwrotnego, odcinającego i bezpieczeństwa),
  • presostatu. 

Coraz częściej jednak nazwa hydrofor jest używana w kontekście zestawu hydroforowego. Można nawet stwierdzić, że przez wiele osób są one używane naprzemiennie.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu hydroforowego? 

Zasada działania hydroforu – niezależnie od modelu – jest identyczna. Główny cel to oczywiście zapewnienie stałego dostępu do wody bez spadków ciśnienia. Mimo to przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. 

Podstawową kwestią jest oczywiście pojemność zbiornika. Musi być ona dostosowana do zapotrzebowania na wodę danego obiektu. Istotnym elementem jest również filtr. Zapewnia on idealnie czystą wodę poprzez zablokowanie możliwości przenikania do cieczy wszelkich zanieczyszczeń. 

Zwracaj także uwagę na jakość użytych do produkcji urządzenia materiałów. To właśnie one zapewniają bezpieczeństwo pod względem stałego dostępu do wody, ponieważ ryzyko wystąpienia jakikolwiek awarii zostaje ograniczone do minimum. Sprawdzeni producenci to zazwyczaj gwarancja najwyższej jakości. 

Skoro wiesz już, jak działa opisywane przez nas urządzenie, ale wciąż masz wątpliwości, na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu hydroforowego, kliknij wyróżnione pole. Zostaniesz wtedy automatycznie przeniesiony do naszego innego artykułu blogowego, w którym szczegółowo wyczerpujemy ten temat. 

Jaki hydrofor wybrać do zasilania domu? 

Wprawdzie działanie hydroforu nie jest skomplikowane, ale wybór odpowiedniego urządzenia do konkretnego gospodarstwa domowego może sprawiać już pewne trudności. Przede wszystkim trzeba dokładnie określić parametry źródła. Mowa tu zwłaszcza o wydajności, a także głębokości lustra wody. Bez tych informacji prawdopodobnie nie uda się optymalnie dobrać urządzenia. 

Nawet jeśli już dokładnie określiłeś parametry źródła wody, to jeszcze nie powinieneś zakończyć procesu decyzyjnego. Równie istotne są także inne czynniki, takie jak: 

  • wartość ciśnienia wytwarzanego przez pompę,
  • średnica studni, 
  • dokładna odległość między hydroforem a ujęciem. 

Warto też zdać sobie sprawę z faktu, że przeanalizowanie tych czynników jest istotne nie tylko w kontekście maksymalnego wykorzystania potencjału urządzenia. Dla przykładu – nieprawidłowo określona wydajność pompy może spowodować jej poważne uszkodzenie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule, gdzie tłumaczymy jak dobrać zestaw hydroforowy do zasilenia domu?

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że nie masz już żadnych wątpliwości, jak działa hydrofor. Urządzenie to cechuje nadzwyczajna prostota, a jego praca odbywa się w sposób całkowicie komfortowy dla użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *