Artykuly

Jak zrobić podziemny zbiornik na deszczówkę?

Oszczędzanie wody to najprostsza i najbardziej skuteczna metoda ograniczenia jej zużycia. Aby to osiągnąć, warto działać wielotorowo, tak by zmaksymalizować korzyści płynące z ekologicznego działania. Doskonałym pomysłem jest wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania ogrodów, trawników czy upraw. Jednak przed jej użyciem konieczne jest prawidłowe przygotowanie i zamontowanie podziemnego zbiornika na deszczówkę. Przemyślane podejście do tych kroków umożliwia pełne wykorzystanie zalet tej ekologicznej metody oszczędzania wody. Dowiedz się, jak zrobić podziemny zbiornik na deszczówkę i zadbaj o swoje rachunki.

Z jakich elementów powinien składać się zbiornik na deszczówkę podziemny?

Podziemny zbiornik na deszczówkę służy głównie do zbierania wody opadowej, która później może być wykorzystywana w różnorodny sposób. Jednak samo posiadanie odpowiedniego pojemnika to dopiero początek. Do pełnej funkcjonalności takiego zbiornika potrzebne są także inne elementy, takie jak:

  • niewielka rura wznosząca, której nadrzędnym zadaniem jest uniemożliwienie napływu wód gruntowych do pojemnika;
  • pokrywa (zazwyczaj są wykonane z twardego polietylenu) odpowiadająca za bezpieczeństwo osób i zwierząt przebywających w pobliżu podziemnego zbiornika na deszczówkę;
  • filtr koszowy, który zapobiega przedostawaniu się do wody opadowej różnych zanieczyszczeń, takich jak liście czy pyłki (zazwyczaj umieszcza się go pod pokrywą);
  • specjalna pompa do deszczówki, dzięki której można wypompować zebraną ciecz (pompa powinna zawierać wysokiej jakości filtry i zawory).

Jak zrobić podziemny zbiornik na deszczówkę we własnym zakresie?

Wszystkie osoby, które zastanawiają się, jak zrobić podziemny zbiornik na deszczówkę, powinny działać według ściśle określonych zasad.

Najpierw ustal pojemności zbiornika podziemnego na deszczówkę

To pierwsze zadanie i od razu bardzo istotne. Pojemność zbiornika na deszczówkę określana jest na podstawie dwóch kryteriów: średnich opadów deszczu i powierzchni dachu. Pierwszą z wymienionych wartości analizujemy na podstawie regionu, w którym mieszkamy. Polski klimat charakteryzuje się zróżnicowaniem pogody i nie w każdej części kraju są identyczne warunki. Dlatego zawsze trzeba kierować się danymi dotyczącymi opadów deszczu na danym obszarze, a nie terenie całej Polski.

Drugie kryterium to dopasowanie pojemności zbiornika do powierzchni dachu. Z reguły przyjmuje się zasadę, że im większa powierzchnia, tym potrzebny większy pojemnik. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik, a mianowicie możliwości wykorzystania wody opadowej, czyli częstotliwość opróżniania zbiornika. Zazwyczaj czynność tę wykonuje się regularnie, ponieważ zebrana ciecz służy między innymi do podlewania roślin. W praktyce oznacza to, że kierowanie się maksymalnymi wartościami deszczówki w skali roku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ tak pokaźna pojemność pojemnika prawdopodobnie nie zostanie nigdy w pełni wykorzystana.

Zakup wszystkie niezbędne elementy

Oczywiście, aby móc rozpocząć jakiekolwiek działania polegające na zrobieniu podziemnego zbiornika na deszczówkę, trzeba wyposażyć się we wcześniej wymienione elementy. W innym przypadku pojemnik nie spełniałby w należyty sposób swojej funkcji.

Zrób swój własny zbiornik na wodę opadową

Po ustaleniu wyżej wymienionych wartości (powierzchni dachu i rocznej sumy opadów w Twoim regionie), można przejść do tworzenia własnego podziemnego zbiornika na deszczówkę. Na początku trzeba przygotować miejsce na pojemnik poprzez wykonanie wykopu oraz zrobienie wylewki na samym dnie. Należy też pamiętać o wzmocnieniu ścian. W tym celu stosuje się między innymi pręty. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie wylewki betonowej, z której może powstać nawet pokrywa.

Istnieje zatem szansa, że takowy zbiornik uda się stworzyć we własnym zakresie. Gdyby jednak ktoś wolał korzystać z gotowych rozwiązań, również jest taka opcja. Niezależnie od wybranej metody, zawsze priorytetowe znaczenie ma prawidłowy montaż.

Czy montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę jest opłacalny?

Nie przez przypadek mnóstwo osób dba o odzyskiwanie wody deszczowej. Jak to robić? Najlepszym sposobem jest zamontowanie opisywanego przez nas zbiornika podziemnego. Dzięki niemu ciecz powstała z opadów atmosferycznych może zostać użyta do innych celów, na przykład ogrodowych. Na rynku dostępne są zarówno zbiorniki zamknięte, jak i otwarte. Wybór odpowiedniego zbiornika zależy od Twoich preferencji oraz od warunków, jakie zapewnia Twój ogród. Niektórzy dodatkowo decydują się na rozprowadzanie deszczówki po ogrodzie za pomocą drenażu rozsączającego, by jeszcze bardziej usprawnić działania związane z ekologicznym nawadnianiem ogrodu.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że zbieranie wody opadowej przynosi mnóstwo korzyści nie tylko ekonomicznych, ale również środowiskowych. Deszczówkę można bez obaw wykorzystywać do podlewania kwiatów i roślin, rozmaitych prac porządkowych i spłukiwania toalet. Ponadto przefiltrowanie jej sprawia, że staje się zdatna nawet do prania. Tak naprawdę każdy, kto decyduje się na podziemny zbiornik na deszczówkę, bardzo szybko dostrzega wiele różnic – oczywiście na plus. Ogromną zaletę stanowi także fakt, że cały system nie należy do skomplikowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *