nawadnienie kropelkowe
Artykuly

Jak wykonać nawadnianie kropelkowe?

Potrzeba nawadniania ogrodów czy upraw jest z roku na rok większa. Ma to związek z coraz częściej występującymi suszami. Warto sięgać po takie sposoby nawadniania, które pozwolą nie tylko dobrze podlać rośliny, ale też zrobić to w taki sposób, by zmarnować jak najmniej wody.

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to sposób podlewania indywidualnych roślin za pomocą kropli wody, dozowanych bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala na właściwe nawodnienie gleby lub podłoża uprawowego zgodne z potrzebami roślin. Jednocześnie daje możliwość uniknięcia strat wody, które towarzyszą np. deszczowniom czy zraszaczom.

W tym systemie podlewania woda aplikowana jest za pomocą różnego rodzaju emiterów, wśród których najważniejsze i najbardziej rozpowszechnione są linie i taśmy kroplujące oraz emitery igłowe (patykowe) oraz kroplowniki umieszczone na rurach doprowadzających wodę.

Przeczytaj również: Montaż naziemnego systemu nawadniania

Linie i węże kroplujące

To najprostsze w instalacji sposoby na własne nawadnianie kropelkowe w ogrodzie czy na działce. Doskonale nadają się do podlewania roślin posadzonych w rzędach: żywopłotów, krzewów jagodowych, drzewek owocowych, truskawek, a nawet wysiewanych czy sadzonych w rzędach warzyw. W najprostszej wersji linie kroplujące lub węże kroplujące podłącza się za pomocą adaptera do przewodu doprowadzającego wodę, którym może być nawet zwykły wąż ogrodowy, przykręcony do kranu instalacji wodociągowej. Zdecydowanie wygodniejsze jest podłączenie wszystkich węży lub linii do jednej rury zasilającej kwaterę albo grządkę, a następnie tę rurę do rury głównej.

Jeśli mamy dużo upraw, warto zaopatrzyć się w linie lub węże w kompensacją ciśnienia, dzięki czemu we wszystkich częściach systemu nawadniania będzie panowało odpowiednie ciśnienie.

Żeby rozbudowany system w dużym ogrodzie bądź na działce działał prawidłowo, warto podzielić go na sekcje, z których każda będzie odcinana osobnym zaworem. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie właściwego ciśnienia wody w czasie podlewania poszczególnych części ogrodu.

Linie kroplujące o ściankach z grubego plastiku można podwiesić na rosnących w rzędach drzewach lub krzewach. Nie leżą one wówczas na ziemi, co ułatwia np. wykaszanie chwastów pod nimi. Ponadto warto je stosować we wszelkich uprawach pod gołym niebem, ponieważ są odporne na przebicie przez ptaki poszukujące wilgoci.

Z kolei taśmy nawadniające najlepiej stosować tam, gdzie będą one zabezpieczone przed zwierzętami – w szklarniach i tunelach lub płytko zagrzebane w glebie czy mulczu.

Kapilary i emitery kroplujące

Do podlewania indywidualnych roślin uprawianych zarówno w glebie, jak i w różnego rodzaju pojemnikach, warto sięgnąć po rozwiązania takie jak kapilary (igły/patyki) kroplujące czy emitery, podłączone wężykami do rury doprowadzającej wodę. Ten system zapewnia precyzyjne doprowadzenie wody w strefę korzeniową roślin, a ilość doprowadzonej wody można łatwo regulować ilością użytych igieł. Zanim rozpocznie się instalację takiego systemu, trzeba wykonać dokładne pomiary działki i sprawdzić rzeźbę terenu, rodzaj gleby oraz starannie zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów – w szczególności głównych rur doprowadzających wodę do poszczególnych części ogrodu, zaworów odcinających wodę oraz rur doprowadzających wodę do kroplowników. Warto też nanieść na plan rozmieszczenie tych roślin, które będą wymagały nawadniania. Ułatwi to zaplanowanie liczby kroplowników, wężyków i wpinek do rur, koniecznych do nawodnienia wszystkich najważniejszych roślin. Z kolei mniejsze rośliny lub te rosnące w dużych skupieniach będzie można podlać mikrozraszaczem albo wężem kroplującym, ukrytym pod powierzchnią gleby.

Jak zautomatyzować nawadnianie kropelkowe?

By nawadnianie w ogrodzie lub na działce działało automatycznie, trzeba rozprowadzić rury doprowadzające wodę wszędzie tam, gdzie planowane jest takie rozwiązanie. Rury te podłącza się z kolei do źródła wody: sieci wodociągowej lub do studni albo zbiornika na deszczówkę i tłoczonej za pomocą pompy. By zapewnić samoczynne uruchamianie instalacji, warto zainwestować w odpowiedni sterownik. Najprostszym rozwiązaniem jest model zegarowy (mechaniczny lub cyfrowy), który o określonych godzinach będzie otwierał zawory doprowadzające wodę do rur. W większych ogrodach warto zastosować sterownik wielosekcyjny, który pozwoli na niezależne sterowanie nawadnianiem w różnych częściach ogrodu wg określonego harmonogramu.

Zdecydowanie lepszą automatykę pracy gwarantuje elektroniczny sterownik, do którego można podłączyć sondy mierzące wilgotność gleby czy stacje pogodowe sygnalizujące możliwość opadów w najbliższym czasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda zacznie być podawana wtedy, kiedy wilgotność gleby spadnie do określonego poziomu i będzie kapała tak długo, aż gleba osiągnie wymaganą wilgotność.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu nawadniania kropelkowego?

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na projekt nawadniania są gatunki roślin, które będziemy podlewać. Odmiany kserotermiczne będą wymagały mniejszej ilości kroplowników czy kapilar. Ponadto warto je posadzić w przepuszczalnym podłożu, by nadmiar wody mógł łatwo spłynąć. Z kolei rośliny wymagające dużo wilgoci lepiej posadzić w podłożu dobrze trzymającym wodę (np. w ziemi torfowej bądź wzbogaconej hydrożelem, domieszką gliny czy różnych porowatych materiałów) i dać im więcej emiterów albo zaprogramować dłuższy czas aplikacji wody.

Zapoznaj się również z naszymi publikacjami na temat: JAK STEROWAĆ NAWADNIANIEM?

JAK PODLEWAĆ METODĄ KROPELKOWĄ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *