jak podlewać rośliny
Artykuly

Co należy wiedzieć o podlewaniu roślin ogrodowych?

Podlewanie roślin to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych w ogrodzie. Chociaż wydaje się być prostą czynnością, zdarzają się błędy, które wpływają na późniejszą kondycję roślin. Z tego powodu podlewanie uprawianych roślin wymaga odpowiedniej wiedzy i wprawy. Poniżej podpowiemy, jak zrobić to dobrze i oszczędnie.

Czas podlewania roślin

Wbrew pozorom pora, o jakiej podlewamy rośliny, ma bardzo duże znaczenie. Intuicyjnie może wydawać się, że ogród należy podlewać wtedy, kiedy wymaga najwięcej wody, czyli w środku dnia, jednak jest to jeden z najpowszechniej popełnianych błędów. Pierwszą zasadą, jakiej należy się trzymać jest:

Nie podlewaj roślin w środku dnia, szczególnie w czasie upałów.

W środku dnia temperatury powietrza są najwyższe, a silne promieniowanie słoneczne zazwyczaj bardzo nagrzewa liście i pędy roślin. Jeśli w takim czasie użyjemy zraszaczy, czy nawet będziemy podlewać ręcznie za pomocą pistoletu, nie unikniemy spryskiwania liści wodą. Zimna woda ze studni będzie powodować szok termiczny. Ponadto, małe krople wody osadzające się na powierzchni roślin będą działały jak miniaturowe soczewki: skupiając światło słoneczne, wywołają miejscowe oparzenia liści, niejednokrotnie powodując miejscowe zamieranie komórek. Takie miejsca nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też stanowią wrota do infekcji przez różne patogeny: grzyby i bakterie. Nawet bezpośrednie lanie wody z węża ogrodowego na glebę pod roślinami nie będzie tak efektywne, ponieważ wysuszona powierzchnia podłoża słabo chłonie wilgoć, a więc dużą część wody stracimy na skutek procesu parowania. W czasie wysokiej temperatury możliwe jest tylko bezpośrednie podlewanie ziemi, wykonywane np. z użyciem linii kroplujących lub zakopanych pod powierzchnią gleby węży nawadniających.

Zalecane jest podlewanie roślin rano i wieczorem.

Szczególnie poranne podlewanie to dobry sposób na nawodnienie roślin. Rankiem temperatury są niższe niż w południe oraz w godzinach popołudniowych, dzięki czemu unika się stresu termicznego. Rośliny podlane rano mają też czas na wyschnięcie przed największymi upałami. Ponieważ jednak rano zazwyczaj brakuje czasu, bardzo dobrze sprawdzą się systemy nawodnieniowe, podłączone do sterownika zegarowego, który puści wodę o zaprogramowanej godzinie.

Rośliny warto też podlewać późnym popołudniem lub nawet wieczorem, kiedy po upalnym dniu potrzebują uzupełnienia wody, a temperatura powietrza już spadła. Takie rozwiązanie jest ponadto prostsze do wykonania – można je wykonać na spokojnie po powrocie z pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku wieczornego podlewania ograniczenie stanowi zraszanie liści, które nie będą mogły wyschnąć, czego część gatunków nie toleruje. Ponadto, zwilżone wieczorem liście są bardziej podatne na atak chorób grzybowych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o podlewaniu?

Roślin nie wolno podlewać silnym strumieniem wody, ponieważ prowadzi to do ich mechanicznych uszkodzeń, zazwyczaj rozerwanych liści i kwiatów. Z kolei lanie silnym strumieniem wody po glebie prowadzi do jej wymywania i w konsekwencji uszkadzania korzeni. Podlewanie warto więc wykonywać, stosując konewkę, zraszacz lub nawet końcówkę na wąż ogrodowy typu sitko, co wytworzy deszcz drobnych kropel, a te nie będą miały tak niszczycielskiego działania, jak strumień wody.

Kolejnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, jest częstotliwość podlewania i ilość podawanej w tym czasie wody. Wiele osób praktykuje częste podlewanie małymi dawkami wody. Technika ta jest dobra w przypadku małych, płytko ukorzenionych roślin, szczególnie rosnących na lekkich glebach. Często podlewany musi być też młody trawnik. W przypadku większości uprawianych roślin, szczególnie drzew i krzewów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak rzadsze podlewanie większymi dawkami wody, która będzie miała dzięki temu możliwość przeniknięcia do niższych warstw gleby, gdzie znajduje się większość korzeni roślin. Rzadsze podlewanie stymuluje też rośliny do formowania głębiej sięgającego systemu korzeniowego, co podnosi ich odporność na suszę.

Przy podlewaniu ważna jest ponadto jakość wody używanej do tego celu. Jeśli podlewamy rośliny twardą wodą, to osadzające się na liściach krople mogą pozostawiać brzydkie plamy.

Jak efektywnie nawadniać ogród?

Odpowiedzią na to pytanie jest użycie systemów nawadniających. W przypadku trawników konieczne jest stosowanie zraszaczy, jednak inne gatunki roślin ogrodowych można skutecznie podlewać za pomocą systemów kroplujących, takich jak linie kroplujące oraz kroplowniki z emiterami umieszczonymi w pobliżu roślin. Powoli aplikowane krople dokładnie zwilżają glebę i mogą swobodnie w nią wnikać, przepływając do korzeni roślin. Warto przy tym ustawić parametry czasu nawadniania tak, by woda dała radę przeniknąć na głębokość, na jakiej znajduje się przeważająca część masy korzeniowej. Na glebach lekkich czas ten może być krótszy, natomiast na podłożach ciężkich woda potrzebuje więcej czasu, by przeniknąć w głąb. Do rodzaju ziemi trzeba też dobrać system nawodnieniowy. Na lekkich podłożach kroplowniki muszą być umieszczone częściej, ponieważ woda szybko przenika w głębsze jej warstwy i słabo migruje na boki. Z kolei na ciężkich duża część aplikowanej wody migruje na boki, więc kroplowniki mogą być rozmieszczone rzadziej.

Zapoznaj się również z naszymi publikacjami na temat:

Jak odpowiednio rozmieścić zraszacze w ogrodzie?
Jak nawadniać warzywa?
Jak efektywnie nawadniać pomidory?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *