sterownik nawadniania jak wybrać, cena
Artykuly

Sterowniki podlewania – czym kierować się przy wyborze?

Automatyczne systemy nawadniania ogrodów to rozwiązania, które pozwalają na znaczne ułatwienie pielęgnacji roślin w przydomowych ogrodach, warzywnikach, jagodnikach oraz sadach. Aby jednak można było w pełni wykorzystać możliwości tego rozwiązania, konieczny jest sprawnie działający mózg, czyli sterownik instalacji. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli programatorów, które różnią się między sobą możliwościami, jakie oferują oraz sposobem zasilania. Poniżej radzimy, jak wybrać odpowiedni i optymalny sterownik nawadniania.

Zasada działania sterownika do nawadniania ogrodu

W sklepach znaleźć można wiele modeli sterowników, począwszy od modeli prostych, mechanicznych nakręcanych na kran, aż do elektronicznych automatów sterujących pracą wielu elektrozaworów i zbierających informacje w różnych czujników, stacji pogodowych, a nawet współpracujących z systemami domu inteligentnego.

Najprostsze sterowniki nakranowe opierają swoje działanie na zegarze, dzięki któremu po upływie określonego czasu następuje mechaniczne odcięcie płynącej wody. W modelach elektronicznych dodatkowo można zaprogramować czas startu i wyłączenia nawadniania.

Dużo większe możliwości dają elektroniczne modele. Pozwalają one na sterowanie wieloma sekcjami nawadniającymi. Odbywa się to poprzez wysyłanie impulsów elektrycznych do zamontowanych w rozdzielaczu elektrozaworów, powodując ich zamykanie i otwieranie. Przesył sygnałów prowadzony za pośrednictwem przewodów elektrycznych. Ilość sterowanych elektrozaworów włączających zasilanie wody zależy od tego, na ile sekcji będzie podzielona dana instalacja. W niedużym ogrodzie nierzadko wystarczy jedna sekcja, ponieważ ilość i ciśnienie wody z wodociągu w zupełności wystarczą na jego podlanie w jednym cyklu. Z kolei w większych ogrodach konieczne może być podzielenie na 2, 3, 4 lub więcej sekcji.

Elektroniczny sterownik będzie w stanie włączać zasilanie w poszczególnych sekcjach na podstawie zaprogramowanego scenariusza pracy lub danych docierających do nich z różnego rodzaju czujników.

Zalety wynikające ze stosowania sterowników

Z uwagi na swoje liczne zalety automatyczne systemy sterowania podlewaniem ogrodów stają się coraz popularniejsze. Sterowniki sprawdzą się z powodzeniem w ogrodach o dużej powierzchni. Ręczne podlewanie trawnika jest żmudne i męczące. Nawet przestawianie i przełączanie zraszaczy zasilanych wężem ogrodowym w pewnym momencie staje się zbyt męczące. Dlatego automatyczny sterownik pozwala na dostarczenie optymalnych ilości wody o określonym czasie wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

Możliwe scenariusze użycia sterowników

Dobrze zaprogramowany sterownik elektroniczny można ustawić w taki sposób, by nad ranem włączył zraszacze odpowiedzialne za podlewanie trawników, rabat kwiatowych i tych upraw w warzywniku, których nie da się podlać w inny sposób. Wczesna pora podlania uchroni te rośliny przed szokiem termicznym, spowodowanym laniem chłodnej wody na rozgrzane liście lub poparzeniem ich przez promienie słoneczne skupiające się na kroplach wody. Z kolei w późniejszych godzinach sterownik załączy nawadnianie kropelkowe drzew, krzewów oraz dużych bylin, w przypadku których nie będzie ryzyka uszkodzenia liści. Automat pozwoli również na rozdzielenie dostarczanej wody w czasie, co zapewni zaspokojenie potrzeb wodnych wszystkich upraw w ogrodzie.

Dużo większe możliwości daje zastosowanie sterowników, do których można podłączyć czujniki wilgotności gleby, czujniki opadów oraz stacje pogodowe.

Po sprzężeniu sterownika z układem domu inteligentnego możliwe będzie np. „wypuszczenie” autonomicznej kosiarki na trawniki uprzednio już podlane i obeschnięte.

Modele sterowników do podlewania ogrodów

Wybór sterownika warto dobrać do konkretnych potrzeb. Do małego trawnika czy ogródka w zupełności może wystarczyć automat  prosty, jedno sekcyjny. Z kolei do większych ogrodów konieczne może być użycie modelu wielosekcyjnego. Na rynku dostępne są sterowniki różnych producentów. Jednym z najpopularniejszych dostawców jest firma Gardena, która specjalizuje się w produktach i sprzętach ogrodniczych.

Sterowniki do podlewania ogrodów można podzielić na dwie, podstawowe kategorie: zasilane z baterii lub z sieci elektrycznej za pośrednictwem zasilacza 24 V. Warto o tym pamiętać, ponieważ do modeli zasilanych bateriami dedykowane są elektrozawory 12 V, natomiast do sterowników zasilanych z sieci elektrycznej trzeba użyć elektrozaworów 24 V.

Wybierając sterownik, warto zwrócić uwagę również na to, czy dany model zaopatrzono w podtrzymanie zasilania. Dzięki takiemu rozwiązaniu może on działać nawet po odłączeniu od zasilania sieciowego.

Osoby cieniące sobie wygodę sterowania mogą zdecydować się na modele WiFi, które da się nadzorować i sterować za pomocą programu na smartfona czy tablet z dowolnego miejsca na świecie. Użycie takiego sterownika daje możliwość śledzenia różnych danych, takich jak wilgotność gleby, odczytywanych z czujników pogody. Ponadto niektóre aplikacje pozwalają na odbieranie różnego rodzaju alarmów, sczytywanie zużycia wody czy odczyt informacji z połączonych stacji pogodowych.

Przeczytaj również nasze publikacje na temat:

ELEKTROZAWORY – CO NALEŻY WIEDZIEĆ PRZED ICH ZAKUPEM?
CZUJNIKI DO SYSTEMÓW NAWADNIANIA – INTELIGENTNE NAWADNIANIE OGRODU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *